מירב מורן
מירב מורן

המדשאה המפוארת מחוץ לבית הוועד הפועל של ההסתדרות ברחוב ארלוזורוב בתל אביב היא פינת חמד עירונית: ארבעה דונמים של דשא עבות, שבפאה אחת שלהם נטועים עצים יפי צמרת — אקליפטוס ופיקוס, ערבה, זית ושיטה, ובפאה אחרת משגשגת גינת צמחי תבלין ונוי. במפות אתר העירייה מופיעה המדשאה כגינה ציבורית, אך במציאות היא מוקפת גדר עם שער שדרכו נכנסים למשרדי ההסתדרות, ובשעות העבודה ניצב בו שומר. בערבים ובסופי שבוע השער ננעל ואי אפשר להיכנס למקום בכלל.

לדברי העירייה, בית הוועד הפועל הוא אחד מארבעה מבנים אשר עם השטחים שסביבם ובהם המדשאה מוגדרים "מגרש מיוחד" שהוכרז לשימור. לפי התב"ע (תוכנית בניין עיר) שנכתבה בשנות ה–60, המדשאה היא "גינה", עם הוראה מעורפלת לגבי השימוש לכלל. דובר ההסתדרות פיזר את הערפל בתגובה חד־משמעית: "השטח בבעלות חברת העובדים, ואינו פתוח לשימוש ציבורי".

זה חבל, כי המדשאה הפועלית שוממת תמיד. זאת החמצה בייחוד משום שרוב הגינות באזור זה של תל אביב הן מהסוג הקטן, המוצל והמרוצף, וכיכר המדינה הדומה בסגנונה נמצאת יותר מק"מ לצפון־מזרח ולא במרחק הליכה עבור תושבי השכונות שמדרום לארלוזורוב וממערב לאבן גבירול. בסביבה שבה ממוקמת המדשאה היא היתה יכולה לשרת משפחות שחפצות לצאת עם הילדים ברגל לאחו ולא רוצות, או לא יכולות, להרחיק עד הכיכר, לא כל שכן עד פארק הירקון בצפון או פארק הגבעה ביפו שרחוקים יותר.

התיקון הנדרש כאן הוא השארת השער למדשאה פתוח לפחות בשעות האור, קביעת שלט שמבהיר מה מותר ומה אסור לבילוי (אוכל קר כן; הדלקת אש והצבת ריהוט פיקניק — לא; משחקי כדור כן, בתנאי שהוא מפלסטיק ולא מעור), ושומר שמשגיח שהגבולות לא נפרצים והגינון המוקפד נשמר, בדומה לנעשה בגנים המטופחים בקמפוס מכון ויצמן ברחובות, שתושבי האזור מגיעים לבלות בהם ומצייתים להוראות של גננים המסתובבים שם ומוודאים כי המבקרים לא מגזימים. שומר עולה כסף, נכון. אבל בין העירייה להסתדרות עומדים יותר מ–172 אלף שקל ארנונה שההסתדרות לא משלמת עבור שטח הגינה כל שנה, ובמשך שנים.

בסוף הקיץ חשף המדור את לובי מגדל רוטשילד 22 בתל אביב, המוגדר שטח ציבורי אך מתנהג כשטח פרטי. הגן הנעול של ההסתדרות הוא אותו מקרה: שטח פתוח על קרקע פרטית. בעוד שהלובי ברוטשילד פתוח לפחות למראית עין, ההסתדרות מכריזה שהגינה סגורה, ואפילו אינה מוטרדת מכך שמסים היא אינה משלמת. את מה שדורשים פעילים חברתיים מיזמי נדל"ן אלופי השוק החופשי, עליהם לדרוש מההסתדרות המייצגת את ציבור העמלים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker