מנהל רשות מקרקעי ישראל: "אמרו שהרשויות יקרסו תחת הסכמי הגג – אז מה נעשה, נפסיק לבנות?"

עדיאל שמרון אמר בעיר הנדל"ן באילת: "עם כל התלונות על ראש העין והקשיים, אני לא מכיר אף יחידת דיור שלא נמכרה"

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראלצילום: איתמר סיידא
גילי מלניצקי

"מנכ"ל משרד הפנים אומר שהרשויות יקרסו תחת הסכמי הגג – אז מה נעשה, נפסיק לבנות?", כך אמר עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), בשיחה עם העיתונאי עודד לבינסון בעיר הנדל"ן באילת. שמרון התייחס להסכמי הגג וטען כי מדובר בכלי יעיל והכרחי לפיתוח רשויות והגדלת היצע יחידות הדיור הנדרשות בארץ, למרות הקשיים הנוצרים לרשויות.

"הסכמי הגג הוכיחו ומוכיחים את עצמם. במודיעין שיווקנו 8,000 דירות בפחות משלוש שנים ואי אפשר להתעלם מהתאוצה שנוצרת תחת הסכמי הגג", אמר שמרון. "מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים, מתריע שהערים עם הסכמי הגג יקרסו בגלל שאין להן יכולת כלכלית לעמוד בגידול המואץ במספר התושבים ובמתן השירותים והתשתיות הנדרשות. אבל עם כל התלונות על ראש העין והקשיים, אני לא מכיר אף יחידת דיור בראש העין שלא נמכרה".

לדברי שמרון, הרחבת ההיצע הוא המשימה העיקרית לאור ההערכות הממשלתיות לפיהן עד 2040 צריכות להיות בישראל 2.6 מיליון יחידות דיור כדי למנוע את משבר הדיור הבא. לדבריו, רק 25% מהיחידות האלו יהיו דירות שיווצרו כתוצאה מההתחדשות העירונית.

עם זאת, "חייב להיות תמהיל בין ניצול שטחים לבין התחדשות בשכונות קיימות", אמר שמרון. "אלו פרויקטים שלוקח הרבה יותר זמן להוציא אותם לפועל והם נוגעים לפוליטיקות בין הדיירים. אנחנו מנסים לעבוד על מודלים של התחדשות עירונית ולתת קרקעות משלימות בערים שבהן ההתחדשות הכלכלית פחות משתלמת".

שמרון טען כי חלק מהקושי בשיווק קרקעות והאצת פיתוח בערים במרכז נוגע להתנגדויות תושבים שמעכבות התרחבות והתפתחות של השכונות, בהתייחסו לרמת השרון, הרצליה, פתח תקווה. "יש התארגנויות כלל ארצית של כל מיני ערים שחוברות יחד ואומרות: תבנו יחד, אבל לא אצלנו. אז איפה נבנה? אף אחד לא רוצה שינגסו לו בשטחים הפתוחים בחצר האחורית. אנחנו נסיים את השנה עם 45 אלף עסקות ליחידות דיור על קרקעות מדינה. זה אומר שמישהו ששם אצלנו כסף על קרקע ופיתוח  ובוודאות יקדם התחלות בנייה. ואני סבור שיש לפחות עוד 30 אלף עסקות על יחידות דיור בקרקעות פרטיות. זה מקרב אותנו ליעד שהצבנו של 100 אלף דירות בשנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker