המס הממוסמס על הדירה השלישית

מקורבים לכחלון באוצר אמנם מכחישים את הדברים, ואולם קשה לטעות במשמעות דברי שר האוצר אתמול בכנס השמאים: "יש כרגע בעיות קואליציוניות שלא מאפשרות לחוק מיסוי דירה שלישית לעבור, אך אני עדיין מאמין בו"

משה כחלון בהשקת פרויקט להשכרה ארוכת טווח ברמת השרוןצילום: עופר וקנין

אף אחד לא יהרוג את חוק מס ריבוי דירות, המכונה גם "חוק הדירה השלישית" - אך נראה כי הוא גווע ומתפוגג לאיטו, מבלי שאף אחד קופץ להצילו. זו היא התמונה המצטיירת כמעט ארבעה חודשים אחרי שבית המשפט העליון שלח את החוק בחזרה לכנסת, והאוצר הבטיח לקדם את חקיקתו מחדש במהירות. במיוחד אמורים הדברים, לגבי אביו מולידו – משה כחלון. זה הגיע למסקנה כי ההתנגדות לחוק, במיוחד בקרב הסיעות החרדיות, תכשיל את קידומו - ואין זה משנה עד כמה חלקים אחרים בקואליציה יצהירו על נכונותם לקדמו. כחלון זוכר היטב את ההתנגדות הרבה בליכוד לחוק, וכנראה מעריך שנסיון לדחוף את חקיקתו המחודשת בכוח לא יועיל.

מקורבים לכחלון באוצר אמנם מכחישים היום את הדברים, ואולם קשה לטעות במשמעות דברי שר האוצר אתמול בכנס השמאים: "יש כרגע בעיות קואליציוניות שלא מאפשרות לחוק לעבור, אך אני עדיין מאמין בו. החרדים מתנגדים כרגע, ומפלגת העבודה הסוציאליסטים הגדולים מתנגדים. אני מאמין בחוק הזה ואמשיך להתעקש עליו. אני לא אפרק את הממשלה על חוק דירה שלישית. אני אעשה להם את המוות אבל ממש לא אפיל את הממשלה בשביל זה". ובממשלת ישראל הנוכחית, חוק עקרוני שלא מפרק ממשלות – לא מאושר.

למרות ההכחשה, וטענתו של כחלון שימשיך לנסות לקדם את החוק, הדברים ברורים: מעבר לזה ש"מפלגת העבודה הסוציאליסטית" אינה חברה בקואליציה, לא מעטים בקירבה אינם רואים בחוק הזה אקט סוציאליסטי אלא פופוליסטי ודורסני. מעבר לכך, ההתנגדות בקרב הקהילה החרדית לחוק היא עצומה, עקרונית ועקבית, וכך גם היה בקידום הראשון של החוק. החרדים ביקשו לערוך בחוק שינויים נוספים על אלה שכבר נעשו, ואולם באוצר הבינו שהדבר רק יסרבל עוד יותר את קידום החוק - שכבר ככה מסורבל מאוד - ושבסופם חלק משמעותי ממנו יעוקר, כך שאין טעם בדברים.

בה בעת, הנתונים האחרונים שהביא הכלכלן הראשי על דפוסי רכישת הדירות של משקיעים - לפני קידום החוק, במהלכו, אחרי אישורו ואחרי ביטולו - הראו בצורה חד משמעית שהוא לא שינה את דפוסי רכישת הדירות אצל משקיעים, אלא את המכירות שלהן. אלו הסתכמו עד כה בכ-7,000 מתחילת השנה. מכל מקום, גם לגבי המכירות ברור כי לא רק החוק השפיע, אלא גם ירידות התשואה וההערכות אצל המשקיעים שמחירי הדירות כבר לא יוסיפו לעלות בקצב המהיר של השנים האחרונות.

לאור כל זאת, החוק אמנם ממשיך לעמוד באופן רשמי על סדר היום - הסדר נוח למערכת הפוליטית - אבל לא באמת מקודם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker