כחלון מתנגד למיזוג אגוד-מזרחי: "לא טוב לתחרות, מזרחי יחזיקו 44% מהמשכנתאות"

שר האוצר הגיב למתקפה נגדו בראיון לקרן מרציאנו בכנס שמאי המקרקעין באילת: "כולנו קיבלה 7.3% מהקולות בבחירות - אבל 100% מהציבור עלינו. העגבניה עלתה? כחלון. הדיור יקר? כחלון. איפה כל יתר המפלגות שהצביעו להם? למה עלי? אי אפשר"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

"חוק ההמלצות שעבר אתמול הוא לא חוק פרסונלי ומי שאמר שהוא כן - משקר", כך אמר היום (ג') שר האוצר משה כחלון בשיחה עם העיתונאית קרן מרציאנו בכנס שמאי המקרקעין באילת. "תמיד תמכתי בכך שלא יהיה פרסום של המלצות המשטרה, ואני מאמין בזה גם היום. התחלתי לקדם את הרעיון הזה כבר לפני 17 שנה בתפקידיי הקודמים. המצב היום בו המשטרה ממליצה להעמיד בן אדם לדין בפומבי כאילו אין לו משפחה, אין לו קריירה - הוא בעייתי. והאבסורד הוא שבסוף הוא לא עומד לדין. וככה, כל פעם שיחפשו שם של בן אדם בגוגל מגלים מה המשטרה המליצה, ולא מגלים מה המשטרה לא המליצה, ושמו של בן אדם מוכתם".

אז למה ח"כ אמסלם התעקש להעביר את החוק דווקא עכשיו? זה בשביל ראש הממשלה?

"העיתוי הוא חמוץ, אי אפשר להכחיש. אבל החוק הזה הוגש כבר לפני שנתיים. יש אווירה ציבורית לא טובה ויש הרבה חוקים שיכלו להיות, אבל החוק הזה הוא חוק טוב ואני תומך בו. אני לא צריך חוות דעת של אף אחד. היועץ המשפטי הוא המחליט ולא ירתיע אותי כל פסטיבל הצביעות של האנשים שלא אוהבים שהחוק עבר ומתרגמים אותו אחרת. אי אפשר להפעיל עלי לחץ היות ואני תומך בחוק, במנותק ממצבו של ראש הממשלה. יש הרבה אנשים שסובלים מהמצב הקיים וכל אחד יכול להיקלע למצב הזה. יש הפרדה ברורה בין ראש הממשלה לשקילת חוק ואף אחד לא הפעיל עלי שום לחץ.

"אני לא שותף לעמדה שהפרקליטות והיועץ המשפטי מוטים ונתונים ללחצים. אפשר לאהוב את ראש הממשלה ואפשר שלא לאהוב אותו - אבל צריך לתת להם לעבוד. נתניהו יראה את הממצאים ויצטרך להחליט אם הוא יכול להמשיך מכאן והלאה. יש אתגרים שהוא יידרש לעבור ואני לא מרגיש בנוח שזה המצב של הבוס שלי, אבל עם זה צריך להתמודד. חקירות יכולות לקרות בכל צד של המפה הפוליטית, אין מונופול לצד כזה או אחר".

מה עם החוק הצרפתי?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"החוק הצרפתי לא יהיה. זה חוק פרסונלי ולכן הוא לא יהיה. גם אמסלם אמר את זה היום בכפוף לסיכום בינינו. זה לא סוד שהאווירה הנוכחית בכנסת לא טובה. אנחנו נלחמים כמו אריות כדי לבלום את איילת שקד וסמוטריץ מלחוקק חוק שהצר את צעדיו של מבקר המדינה, ואני משתמש ללא הרף בזכות הווטו שלי ובעמדה של כולנו בקואליציה. אבל אי אפשר שלא לשאול איך הכל מגיע לכחלון. מפלגת כולנו קיבלה 7.3% מקולות הציבור בבחירות - אבל 100% מהציבור עלינו, תולה בנו את כל התלונות והאשמות. העגבניה עלתה? כחלון. הדיור יקר? כחלון. איפה כל יתר המפלגות שהצביעו להם? למה עלי? אי אפשר".

יש עלייה במחירי הדיור - מתונה, של 4%, אבל עלייה.

"רציתי שהירידה ובלימת מחירי הדיור יהיו מהירות יותר ומסתבר שזה לוקח זמן. אבל קורים פה דברים ענקיים שלא קרו בעבר. ישנם קיצורי הליכים מטורפים. מחיר למשתכן לדעתי יהיה בר השפעה דרמטית על השוק, כרגע רק באזורים שבהם הבנייה התחילה וההיתרים ניתנו, אבל זה יתפשט. יש ירידות מחירים במקומות הספציפיים ואנחנו נעבור מעיר לעיר ונשפיע. לדעתי עד סוף הקדנציה נראה שינוי, אחרת מי יבחר בנו?"

ובינתיים כולם מחכים על הגדר.

"אני חושב שמחיר למשתכן מתמודד בהיקפים אדירים עם משבר הדיור. האמון בתוכנית הזאת יוצא דופן בעוצמה שלו. 90 אלף איש ממשיכים לחכות בתור כי הם רואים את אלו שזכו ואת הבניינים מתחילים להיבנות. היום יש 17 אלף דירות בתהליכי בנייה. המנופים לא מרימים גלידות אלא מעבירים את הבלוקים לבניין. מי שמחכה - יקבל. אנחנו עובדים בשקיפות מלאה: כל זוג שניגש יודע מתי תימסר הקרקע".

וכולם מבינים שזה יקח 5-3 שנים?

"אז מה אם לחלק מהדירות אין היתר בנייה? יש קבלנים שמוכרים ככה דירות גם בשוק החופשי. לקבלנים יש אינטרס גדול לסיים את הפרויקט כמה שיותר מהר כדי לקבל את מלוא הכסף. הזוגות הצעירים מקבלים את ההחלטה כשהם יודעים מתי הקרקע נמסרת. אנחנו מנסים דרך הפרויקט לסייע גם לחלק קטן ממשפרי הדיור.

"אם הייתי פותר את המשבר בשנה - הפתרון היה נראה גרוע. צריך לפתור את המשבר הזה במשך 12 שנה. אני מבקש קצת סבלנות מהציבור. אכפת לנו מהם. בעבר כדי להגיע לתוכנית בתוקף היה לוקח 12 שנה, היום התהליך לוקח 11 חודשים דרך הותמ"ל. הלוואי ויכולתי ללחוץ על כפתור ולתת 100 אלף דירות במכה, אבל זה לא עובד ככה. אנחנו בדרך הנכונה".

מה עם בג"צ דירה שלישית. תחזיר אותו לכנסת?

"יש כרגע בעיות קואליציוניות כדי שיעבור. החרדים מתנגדים ומפלגת העבודה הסוציאליסטים הגדולים מתנגדים. אני מאמין בחוק הזה ואמשיך להתעקש עליו. אני לא אפרק את הממשלה על חוק דירה שלישית. אני אעשה להם את המוות אבל לא אפיל את הממשלה בשביל זה".

הכחדת והעלמת את פרסומי השמאי הממשלתי, שנטען שלא מתיישבים עם האג'נדה שלך להילחם בעליית מחירי הדיור.

"אנחנו קיבלנו החלטה לפרסם מדד אחד. זאת לא הייתה פעולה כוחנית. הם החליטו איזה מדד לפרסם והעדיפו את הלמ"ס. אני חושב שאצל הלמ"ס אין במקלדת מינוס. מה שלא יהיה - עלה".

בנק אגוד ובנק מזרחי עומדים להתמזג. מה דעתך?

"זה מיזוג לא טוב. מדיניות הממשלה היא להרחיב תחרות, לא לצמצם. ועדת שטרום מדברת על הפרדת כרטיסי אשראי מהבנקים כדי שירחיבו תחרות והמיזוגים דוגמת זאת פוגעים בתחרות. לי אין סמכות בעניין, אבל ההמלצות שלי קרוב לוודאי יגידו שמדובר בטעות. אם יחברו את המשכנתאות של מזרחי ואגוד אנחנו נראה שמזרחי תחזיק 44% מהמשכנתאות במשק. עדיף להרחיב מלצמצם. הבנקים הבאים שיקומו יישענו על טכנולוגיה ואינטרנט, לשם אנחנו דוחפים. משק משוכלל צריך לדחוף להרחבת התחרות.

מה עם עודפי התקציב? הורדת המס למעמד הביניים?

"עודפי התקציב לא יכולים לשמש להורדת המסים, אבל מ-2005 אני פועל להפחתת מסים - מס החברות, מע"מ, מס דיווידנד שישלם את עצמו. אנחנו נשתמש בעודפי התקציב להחזרת החוב שלנו למרות שהוא נמוך יחסית. אינני רוצה להשאיר חובות גדולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker