המכרז המוזר של עיריית תל אביב שכמעט עלה לתושבים בהפסד של 100 מיליון שקל

העירייה ביטלה מכרז לאחר שקיבלה הצעה נמוכה ב-27% משווי המגרש ביד אליהו ■ לפי התכניות המגרש יועד למשרדים, אך במכרז איפשרו הקמת מגדל של 300 דירות למגורים ■ בעירייה החליטו לפרסם מכרז חדש בו יופיע מחיר מינימום למגרש

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
היכל מנורה מבטחים בשכונת יד אליהו
היכל מנורה מבטחים בשכונת יד אליהוצילום: ðàåø îðéðâø

עיריית תל אביב ביטלה מכרז להחכרת מגרש והקמת בניין מגורים בשכונת יד אליהו בתל אביב. המכרז פורסם במאי האחרון במסגרת תוכנית המתאר "פארק תעסוקות ונופש" במגרש ליד היכל מנורה, שמייעדת לאזור בנייה של מגדלי משרדים. עם זאת, המכרז המדובר איפשר בנייה של מגדל מגורים בן 300 דירות.

למרבה ההפתעה, למרות המיקום האטרקטיבי והתנופה התכנונית בשכונה יזמים וקבלנים לא עטו על המכרז. אולי משום שהעירייה לא עידכנה את התוכניות או את תושבי האזור בפרשנות המחודשת שהעניקה למכרז, דבר שאותו גילה רק מי שבדק את פרטיו.

למעשה, רק מעטפה אחת הוגשה לתיבת המכרזים - של החברות קנדה ישראל ואקרו נדל"ן, שחברו יחד והגישו הצעה משותפת. שמאי העירייה, אדי גרשטיין, העריך את הפרויקט ב-391 מיליון שקל, אך ההצעה של השותפות אקרו וקנדה היתה 285.8 מיליון שקל - הצעה נמוכה ב-27% מהשווי המוערך, המתבטאת בפער של יותר מ-100 מיליון שקל. לפיכך, הוחלט לפרסם מכרז מחודש שבו יפורסם מחיר מינימום למגרש.

זוהי אינה הפעם הראשונה שאקרו נדל"ן, שבבעלות משפחת ארבוב, וקנדה ישראל של ברק רוזן משתפות פעולה יחד ברכישת פרויקטים בשותפות, וסכומה הנמוך של ההצעה מחזק את החששות כי קנדה ישראל ואקרו נדל"ן העריכו מראש שלא יהיו מתחרים רבים.

באוקטובר, עם סגירת המכרז (שהגיע לאחר דחיית המועד הראשוני בידי העירייה), פנה TheMarker ליזמים מובילים בענף שטענו שלא הכירו את המכרז ואת שימוש המגדל למגורים בסביבת בנייני המשרדים. להערכת אחד היזמים, למכרז מהסוג הזה היו ניגשים 7-5 יזמים אילו היה מפורסם בצורה המקובלת, וחריג מאוד שהמכרז נסגר ללא היענות גבוהה. עיריית תל אביב דחתה אז את הטענות, וטענה כי פירסמה את המכרז כמקובל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

איתי פנקס ארד, יו"ר ועדת המכרזים וחבר מועצת העיר מטעם מרצ, אמר בדיון בוועדה שבו הוחלט על ביטול המכרז כי "אפשר לספור על אצבעות של יד אחת את מספר החברות שיש להן את היכולת הכלכלית להתחייב לפרויקט מסוג זה". בוועדה העריכו כי חלק מהיזמים הגדולים לא ניגשו לפרויקט כי הם מעורבים עתה בפרויקטים גדולים אחרים. עם זאת, חברי הוועדה טענו כי במכרז חדש יהיה פוטנציאל רב להשתתפות של מציעים נוספים.

גם תושבי האזור מתחו ביקורת על חוסר השקיפות מצד העירייה בהסבת הייעוד המרכזי של מגדל המשרדים למגורים, ולטענתם לא התרחשו הליכי שיתוף ציבור. עוד טענו התושבים כי העירייה לא ביצעה שינויים והתאמות בתוכניות העירוניות בכפוף להוספת 300 משפחות לאזור, במיוחד לא בנתיבי התחבורה שיידרשו לעומס של מאות רכבים נוספים.

מהעירייה נמסר כי עם ביטול המכרז התב"ע אינה צפויה להשתנות, אך יינתנו הבהרות מפורטות יותר בעניינה. החברות אקרו נדל"ן וקנדה ישראל אישרו שניגשו למכרז שבוטל וסירבו להתייחס לטענות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker