אביגדור יצחקי: "אנחנו עוד לא על דרך המלך - אבל עד 2040 מיליון דירות יעברו התחדשות עירונית"

ראש מטה הדיור נאם בכנס לשכת שמאי מקרקעין באילת: "לא את הכל צריכה לעשות הממשלה. הרשות המקומית צריכה להיות מי שמנהלת ומובילה את ההתחדשות העירונית, בהיתר ולא בתוכנית"

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביגדור יצחקיצילום: מוטי מילרוד
גילי מלניצקי

"כיום תמ"א 38 נוגעת רק למקומות במרכז הארץ, שבהן מחיר הקרקע מסוגל לשאת את תוספת הקומות ולייצר ריווחיות ליזם", כך אמר אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור, בכנס לשכת שמאי מקרקעין שמתקיים בימים אלה באילת. יצחקי הציג את עמדת המדינה באשר לתמ"א 38 ככלי להתחדשות עירונית ואמר: "עם כניסתי לתפקיד אמרתי לעצמי שאטפל בנושא התחדשות עירונית, אך זאת לא תהיה המשימה הראשונה שהצבתי למטה הדיור. זאת למרות שהסתובבתי במדינה וראיתי שבארץ נבנו הרבה סלאמס ומקומות שמאד קשה לגור בהם. בנקודת הזמן הנוכחית עוד לא עלינו על דרך המלך, אבל קיבלנו החלטות מהותיות ראשונות שיקדמו התחדשות עירונית. אנו שואפים להחזיק עד 2040 כ-2.6 מיליון דירות, מיליון מהן יהיו בנייני התחדשות עירונית".

לתפישת יצחקי, התמ"א היא חלק ממסלולי ההתחדשות העירונית, כאשר הזכויות על הקרקע שייכות לדיירים - והם אלו שצריכים להיות מונחים במרכז.  הדיירים הם אלו שמקבלים את האפשרות לקחת את הקרקע ולאפשר בה פיתוח פיזי, שעל הדרך ישפר את רמת חייהם ואת ערך הנכס שנמצא בידיהם. הדיירים הם בעצם המטרה. לא היזם, לא הקבלן ולא העירייה", אמר יצחקי.

יצחקי הצהיר כי העקרון המנחה לקידום התחדשות עירונית במטה הדיור קובע כי הריכוזיות היא אם כל החטאים. לפי יצחקי, אחד הקווים המנחים לפעילות של מטה הדיור היה ביזור הכוח שנמצא בידי הממשלה גם בקרב הרשויות המקומיות. "לא את הכל צריכה לעשות הממשלה. יש גודש ועומס של רשויות שמטפלות בתמ"א ובהתחדשות עירונית. הרשות המקומית צריכה להיות מי שמנהלת ומובילה את ההתחדשות העירונית, בהיתר ולא בתוכנית".

יצחקי טען כי כבר כיום אנשי מטה הדיור עובדים על מודל עם אחת הרשויות באופן שמנסה לעודד הקלות וזכויות תב"ע - שיהפכו את ההתחדשות העירונית לכדאית, גם בערים מחוץ לערי הביקוש שבהן ערך הקרקע גבוה. לדברי יצחקי, בחודשים האחרונים הופץ קול קורא להקמת מנהלת התחדשות עירונית וכבר 19 ערים קיבלו תקציב להקמת מנהלה מקומית.

עם זאת, יצחקי הזכיר כי הוא מכיר את השוני בין עיר לעיר. "אין היום הומוגניות מוחלטת בהתנהגות של הרשויות וכל עיר נוהגת אחרת. לכן רואים רשויות שבהן התמ"א פורחת ורשויות אחרות שעוד אין בהן אפילו ניצנים".

מלבד העיקרון המנחה שמבטיח את מקומן של הרשויות המקומיות כמובילות תהליכי התחדשות עירונית, ולצד התפישה כי יש הכרח בקרקעות משלימות בפרויקטים שבהם אין כדאיות כלכלית גבוהה - יצחקי טען כי כל עיר צריכה לגבש לה תוכניות כוללניות. התוכניות צריכות להגדיר את שטחי וגבולות ההתחדשות העירונית בתוכן.

"כל בניין ידע מה עולה בעתידו והאם ניתן לבצע בו התחדשות עירונית או לא", אמר יצחקי. לדבריו, "עד היום היזמים החתימו את הדיירים מבלי שום ידיעה מה העירייה באמת תתן לעשות על השטח. המתכון הזה מייצר דיירים פגועים ותובעניים בערים".

"הממשלה שמה את כל הביצים בסל של מחיר למשתכן ומדכאת התחדשות עירונית"

עיריית רמת גן נחשבת כמי שהובילה בשנים האחרונות את תנופת התמ"א 38 ולאחרונה החליפה את המדיניות בגזרת ההתחדשות העירונית. אביבית מאור נמרודי, יו"ר ועדת תכנון ובנייה ברמת גן, אמרה כי "רמת גן, למרות כל ההכרזות על הקפאת המדיניות, התיקונים, השינויים, ועדות הערר ועוד – בשלוש השנים האחרונות נתנה בכל שנה 1,200 יחידות דיור דרך פרויקטים של התחדשות עירונית ותמ"א. גם ב-2015, 2016 וגם השנה נבנה אותו מספר דירות. תמ"א 38 היא הבעיה – כתוכנית לא אפויה שמתכסה בכך שהיא נועדה לחיזוק מבנים - אבל היא למעשה חלק מתהליכי התחדשות עירונית כשמסתכלים על התוצאה".

לדברי מאור נמרודי, המחלוקת המרכזית בין עיריית רמת גן לבין המדינה נובעת מהמניע לגבות את מלוא היטלי ההשבחה סביב תמ"א 38, כשהעיריות מבקשת לגבות את מלוא היטל ההשבחה על התוספת ולא רק היטל חלקי. "עיר שרוצה להתקיים תוך כדי התחדשות עירונית חייבת לגבות היטלי השבחה. הממשלה שמה את כל הביצים בסל אחד של מחיר למשתכן ומדכאת התחדשות עירונית".

מאור נמרודי פנתה ליצחקי ושאלה: "למה אתם לא נותנים תקציבים להתחדשות עירונית? הרשות אמורה לקחת הכל על כתפיה?" ודרשה שהממשלה תקדם הסכמים עם הרשויות. לדבריה, "המדינה עושה תוכניות מעל הראש של העיריות בותמ"ל בקרקעות פתוחות ובונה 3,000 דירות בתהליך שיקח 10 שנים עד שתהיה שם דירה. בזמן הזה אפשר להקים 10,000 יחידות דיור בהתחדשות עירונית. תנו לנו את הכלים לעזור לתושבים שלנו. אנחנו לא יכולים לבד. רק הסכמים עם האוצר יצליחו לקדם התחדשות עירונית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker