מנהלי הגוש הגדול: המדינה הפרה את ההסכם עם בעלי הקרקעות של שדה דב

המנהלים עתרו לבית המשפט לביטול ההסכמות, שקיבלו את אישור בג"ץ, עקב המשך הפעלת שדה דב - למרות שהמועד הסופי שנקבע להפעלתו היה סוף אפריל השנה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שדה דב
שדה דבצילום: טל כהן

בעוד האוצר מאריך את הפעלת הטרמינל האזרחי של שדה דב - מנהלי הגוש הגדול, שמונו מטעם בית המשפט לנהל את כל הקרקעות של השדה וסביבתו, עתרו לבית המשפט השלום בהרצליה. המנהלים מבקשים להביא לביטול ההסכם לקידום התוכניות בקרקע ופינוי השדה שעליו חתמו בשם בעלי הקרקעות הפרטיים עם המדינה. זאת, עקב מה שמכונה בכתב התביעה "הפרה יסודית היורדת לשורש ההסכם".

ההסכם המקורי בין המדינה לבעלי הקרקעות איפשר, בין היתר, את הפעלת שדה דב - והוא עודכן לפני 10 שנים. ההסכם קובע כי המדינה תפנה את השדה ובתמורה יוותרו בעלי הקרקעות על 50% מזכויות הבנייה שלהם, לטובת המדינה. בנוסף, הוגדרו דמי השימוש שהגיעו להם בעקבות הפעלת השדה, ששוכן בחלקו הגדול על שטחים פרטיים, מבלי שהמדינה משלמת עליו דמי שימוש לבעלי הקרקע. בדו"ח שמאי של מנהלי הגוש, עורכי הדין רחל זכאי, משה ליפקה, אליהו מינקוביץ', גלית רוזובסקי וד"ר מיכאל שפטלר, הוערך שווי דמי השימוש השנתיים ב-158 מיליון שקל, ושווי הקרקע הוערך ב-3 מיליארד שקל.

בפברואר 2012 קיבלה המדינה החלטה לפנות את השדה בשני שלבים – עד יוני 2016 יפונה השדה האזרחי, והשדה הצבאי יפונה לא יאוחר מסוף 2018. בשנה שלאחר מכן דרשה המדינה מבעלי הקרקע השתתפות נוספת של 20 מיליון שקל למימון פינוי השדה, והכשרת נתב"ג להחליפו, ומנהלי הגוש הגדול נעתרו. בעתירתם הם כותבים, כי "המנהלים יטענו, כי המדינה הוליכה אותם שולל עת דרשה 20 מיליון שקל נוספים, תוך שציינה כי השתתפות המנהלים חיונית להכשרת השדה החלופי בנתב"ג לקליטת התחבורה האזרחית משדה דב, וכי תאיץ את הפסקת הטיסות האזרחיות בשדה דב".

מאוחר יותר, ב-2016, הגיעו המדינה והמנהלים להסכמה לפיה תידחה הפסקת הטיסות האזרחיות בשדה דב עד ל-30 באפריל 2017, הסכם שקיבל תוקף בבית המשפט העליון, בעתירה שניהלו חברת ארקיע ועיריית אילת נגד הפסקת הטיסות מהשדה. ואולם, טוענים המנהלים בתביעה, הממשלה והקואליציה פעלו בניגוד למוסכם.

כך, שר האוצר משה כחלון חתם על צו הנותן פטור מהיתר ותוכנית להקמת מסוף זמני לנוסעים, שתוקפו יהיה עד לסוף ינואר 2019; בנוסף, במארס 2017 אושרה הצעת חוק פרטית שאמרה כי הטיסות האזרחיות בשדה יופסקו בתוך 90 יום ממועד אישור שר הביטחון - מכיוון שהופסקו הטיסות הצבאיות בשדה - אישור שלא ניתן עד היום.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"פעולתה ומחדלה של הממשלה, באמצעות הרוב הקואליציוני בכנסת העומד למרותה, בקידום חקיקה העושה פלסטר את ההתחייבות לפנות את שדה התעופה האזרחי, הגם פסק דינו של בית המשפט העליון והחלטתו לדחות את בקשת המדינה. הצעת החוק שביקשה לשנות את המועד שנקבע בפסק הדין להפסקת הטיסות האזרחיות (30 באפריל 2017), באופן שאלה תימשכנה עד מועד הפסקתן של הטיסות הצבאיות, היא הפרה יסודית של ההסכם המתקן", כותבים המנהלים, שבקשו מבית המשפט לבטל את כל ההתחייבויות וההסכמים של בעלי הקרקעות עם המדינה.

ד"ר מיכאל שפטלר, אחד המנהלים, ציין כי "זוהי רק הסנונית הראשונה בסדרת תביעות שתוגש כנגד המדינה לרבות תביעה לדמי שימוש לתקופה שהחל מינואר 2000 ועד למועד שבו תתרצה המדינה ותחדל מלפגוע בזכויות החזקה, השימוש וההנאה של בעלי הקרקע - שהרי מדובר בקרקע פרטית".

מהאוצר נמסר כי כשבית המשפט יבקש את עמדת המדינה, נענה לגופו של עניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker