סגן שר השיכון: "הדיור הציבורי לא עניין אף אחד שנים. רק מי שבא מעיירת פיתוח מבין"

ח"כ ז'קי לוי הופיע היום בכנס לשכת שמאי המקרקעין באילת: "כראש עיר בבית שאן ראיתי ילדים שישנים על מזרנים, על ספות, על פוך על הרצפה. ילדים במצוקה יגדלו עם כעס ופערים שיהיה מאוד קשה לגשר עליהם"

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגן שר הבינוי והשיכון, ח"כ ז'קי לויצילום: דוברות הכנסת
גילי מלניצקי

סגן שר השיכון והבינוי ח"כ ז'קי לוי הופיע היום (ב') בכנס לשכת שמאי מקרקעין באילת.
לוי הדגיש את חשיבות הדיור הציבורי כמפתח לצמצום פערים ולהבטחת שיוויון הזדמנויות.
"כשהגעתי למשרד הבינוי והשיכון התברר כי המשרד הוא רק לבינוי ולא לשיכון. הדיור הציבורי לא עניין אף אחד. שנים לא נגעו בו, ולא כי הבעיה נפתרה מעצמה", אמר לוי.

"ישראל כמדינה קולטת עלייה מחוייבת לדאוג לקורת גג, אך מתברר שככל שהזמן עבר - הרף לקבלת דירה עלה. היום צריך להיות חד הורי עם שלושה ילדים והכנסה שלא מגיעה ל-7,000 שקל ברוטו. אני לא מכיר מישהו שיכול לחיות ככה. אי אפשר להתקיים. מי שמגיע מעיירית פיתוח מבין איך זה נראה.

"אני מגיע מבית של 12 אחים ואני נשענתי על דירת עמידר כשיצאתי מהבית. היום לילד שעוזב את הבית אין ברירה אלא לחזור לבתי ההורים. כראש עיר בבית שאן ראיתי ילדים שישנים על מזרנים, על ספות, על פוך על הרצפה. ילדים במצוקה יגדלו עם כעס ופערים שיהיה מאד קשה לגשר עליהם. אז התחלנו להציף את הבעיה ולחפש עם האוצר פתרונות. שיפצנו 600 יחידות ורכשנו 1,000 דירות חדשות, והבעיה עדיין רחוקה מפתרון".

לדבריו כ-150 אלף משפחות מקבלות תקציבי סיוע בשכר הדירה כיום. להערכתו מדובר במיליארד וחצי שקל, שאותם כדאי לנתב מ"בזבוז לטובת פתרון יצירתי קבוע". לדבריו, קשה לסייע בשכר דירה למי שאין לו את היכולת להשכיר.

לוי הציג פתרונות עליהם עמלים במשרד הבינוי והשיכון יחד עם האוצר. ראשית, שכירות לטווח ארוך עבור הממתינים לזכאות לדיור ציבורי, באופן שיוזיל את העלויות למדינה ולמשתכן. בנוסף הוא מציע פיתוח תוכנית שתבטיח שהסיוע הכספי יוכל לשמש כמשכנתא רוכשת, שתבטיח שהדירה תרכש - על ידי הזכאי או על ידי המדינה.

"אין אפשרות להתמודד מול העוני ללא כלים, ולכן הממשלה צריכה לתת לשכבות החלשות אפשרויות" אמר לוי. "צריך שיהיה אופק בדיור, בתעסוקה ובחינוך. המדינה סיימה עם עודפי תקציב והיא חייבת להפנות אותו לטובת השכבות החלשות והדיור הציבורי. זוהי בעיה לאומית, אבל פער של שנים קשה לצמצם באופן מיידי".

לוי התייחס גם לחשיבות של תוכנית שיקום שכונות ככזו שיכולה לצמצם את הפערים בין השכונות הוותיקות החלשות לבין השכונות החדשות. הפיתוח של השכונות החדשות מדגיש את הפערים והפצעים של השכונות הוותיקות, ובהן יש צורך להשקיע, לדבריו. "שיקום שכונות צריך להיות חלק מהתחדשות עירונית", אמר לוי.

לציבור השמאים הבטיח לוי כי התמורה המשולמת לשמאי המקרקעין על שומה לזכאי המשכנתאות יעלה בקרוב, לאחר שלא עודכן ב-15 השנים האחרונות. "השומה שעומדת כיום על 270 שקל בלבד לא עודכנה מ-2002. השחיקה אדירה, נעשה עוול אדיר וכולם חיים עם זה בכיף. אני לא מכיר נושא שמשנת 2002 לא תוקן. אפילו אגרת קבורה תוקנה כבר 4 פעמים מ-2002". לוי אמר כי יש לתקן את העוולה וקרא לכל הגורמים הרלוונטים לפעול למען קידום הנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker