"נראה כאילו באתם לרכוש דירות יוקרה" - המדינה משיבה לעותרי מחיר למשתכן גליל ים

פרקליטות מחוז תל אביב גישה תגובה לעתירתם של כ-90 מזוכי מחיר למשתכן שבה הם טוענים לפגמים בתכנון ולליקוים בתוכניות - ומבקשים לשנותן

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נדל"ן גליל ים
בנייה בגליל יםצילום: אייל טואג

פרקליטות מחוז תל אביב בשם משרד הבינוי והשיכון ורמ"י הגישה אתמול (ד') תגובה לעתירה שהגישו כ-90 זכאי מחיר למשתכן בגליל ים. "לא ניתן להשתחרר מהרושם כי מאחורי העתירה עומד הרצון לרכוש דירות יוקרה (דירות גג וגן) במסגרת פרויקט מחיר למשתכן, בניגוד גמור למדיניות המדינה, לרציונאל הכלכלי ולאינטרסים הציבוריים הגלומים בפרויקט".

העותרים הם חלק מ-530 הזוכים בהגרלה לרכישת דירות בפרויקט, ובעתירה שהגישו הם טוענים לפגמים בתכנון ולליקוים בעריכת התוכניות, ומבקשים לשנותן. טענותיהם המרכזיות נוגעות לצפיפות בדירות – שכן הם טוענים שהקלה שביקשו היזמים להגדלת היקף הדירות איפשרה הקמת 20% יותר דירות – אך פגעה באיכות התכנון וצופפה את היחידות. זאת אף כי נציגי משרד הבינוי והשיכון, מהנדס העיר הרצליה וי.ת.ב אישרו את התוכנית ההנדסית.

בתשובתה כותבת המדינה שהיא זו שחייבה את חברת הבנייה, אפריקה ישראל מגורים, להגדיל ב-20% את היצע הדירות, וכי הדבר היווה תנאי מחייב במכרז של תוכנית מחיר למשתכן שבו זכתה החברה. המדינה מדגישה כי גם מהנדס העיר הרצליה אישר בכתב ובעל פה בשבוע שעבר את התוכנית, כמו גם את ההיתר להגדלת מספר הדירות.

המדינה הדגישה כי מגישי העתירה יכלו לתקוף את תנאי המכרז עם פרסומו או עם הרישום להגרלה על דירות בפרויקט, אולם עתה, לאחר שאפריקה ישראל והמדינה קידמו את ההתקשרות ביניה מאוחר להתנגד. "לא ניתן להשיב את הגלגל לאחור בגלל שחלק מהזוכים רוצים דירות יוקרתיות", נכתב בתגובה.

המדינה גם הדגישה את מעמדם הבעייתי של זוכי מחיר למשתכן מול הקבלן לפני החתימה לרכישת הדירה, והבהירה כי לעותרים אין בשלב זה זכות קניינית במקרקעין או מעמד של רוכשים, "לכל היותר מדובר במי שיש בידיו זכות לרכוש דירה במחיר למשתכן. זאת, ורק זאת". המשמעות היא כי רק לאחר חתימת החוזה תעמוד לזוכים זכות להתדיין מול היזם – אולם אז החוזה ופרטיו כבר יהיו חתומים ובלתי ניתנים לשינוי. ניתן לומר אם כך שזוכי ממחיר למשתכן אכן נתונים במלכוד. הזוכים מחויבים לחלוטין לפרטי ההסכם כפי שנכתב מול משרד הבינוי והשיכון, שלכאורה אמור לייצג את האינטרסים שלהם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לטענת המדינה, העותרים מדורגים במקומות הראשונים בהגרלה, והם פועלים כדי להרחיב את היצע הדירות שיעמוד לבחירתם, באופן שיבטיח להם גישה מהירה יותר לדירות היוקרתיות של פרויקט.

העותרים טוענים כי על כל הדירות בפרויקט להיות משווקות לזוכי התוכנית, כך שיוכלו לבחור בכל דירה שירצו. אלא שמכרזי התוכנית דווקה מאפשרים ליזמים מכירה של אחוז מסוים מהדירות בשוק החופשי. "דרישת העותרים לקבוע את סדר בחירת הדירות ולהגביל את היזם עומדת בניגוד למדיניות, לפיה דירות קטנות הן אלו שימכרו לזכאים. המטרה היא לאפשר לזוגות צעירים שרוכשים דירה ראשונה להגיע לדירה במחיר סביר, ולא להבטיח להם דירות גן ופנטהאוזים" נכתב בתגובת המדינה. "העותרים מתעלמים מסעיפים מפורשים בחוזה ובחוברת המכרז", נכתב עוד.

על הטענות לגבי מפרט הדירות, גודל החלונות, המרפסות ופתחי האיוורור, משיבה המדינה כי התנאים היו ידועים מראש, וכי הזוכים לא חייבים לרכוש דירה, יש מספיק ממתינים, ובפרט כשמדובר בפרויקט הדגל של התוכנית. תשובה זו אכן מתבקשת כשמדובר בפרויקט בגליל ים, אך נראה שבפריפריה תהיה המדינה צריכה לחשוב על תמורה משתלמת יותר. זאת במיוחד באזורים שבהם מחיר הקרקע נמוך, ולכן גם ההנחה הגלומה בתוכנית מגיעה לכ-200 אלף שקל בלבד, בהשוואה לכ-800 אלף שקל בגליל ים.

המדינה מוסיפה וטוענת כי העתירה הוגשה בניגוד לתקנות, וכי לא הובאו עמדותיהם של למעלה מ-110 זכאים שינושלו מהרשימה אם יוחלט לשנות את היצע הדירות, ושל זוכים רבים נוספים בשאר הפרויקטים בגליל ים - שכוללים אף הם הקלות להגדלת היצע הדירות.

המדינה ביקשה מבית המשפט לאפשר חזרה מהירה להליך שיוך הדירות בפרויקט, שאמור היה להתבצע ביום ראשון אך נדחה בשל הצו הזמני שהעניק בית המשפט לבקשת מגישי העתירה. "המדינה משקיעה מאמצים אדירים בקידום תוכניות מחיר למשתכן לנוכח מצוקת הדיור, ומתן צו הביניים יוכל לגרום נזק גדול לאפריקה ישראל ובאופן עקיף – לפגוע גם בפרויקטים נוספים של מחיר למשתכן", מתריעה המדינה. "יזמים עלולים להימנע מלהשתתף בפרויקטים מסוג זה בעתיד".

בכך מרמזים הכותבים לשורת הכשלונות בשיווק פרויקטים לקבלנים בשבועות האחרונים, בעיקר בפריפריה. לפני כשבועיים וחצי לא נמצא דורש ל-15 מכרזי רמ"י לקרקעות בצפת, בעפולה ובקרית ביאליק, בהיקף כולל של כ-2,000 יחידות דיור, והשבוע נכשלו מכרזים בערד, טבריה, רמלה, אופקים וקרית גת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker