עיריית תל אביב מתקפלת? שוקלת לסגת מתוכנית המגדלים בכיכר אתרים

בישיבה שבה השתתפו תושבים ובעלי נכסים ברחובות שסמוכים לכיכר, אנשי מקצוע ובעלי תפקידים בעירייה וכן האדריכל אבנר ישר, ביקש מהנדס העיר ארכה של שבוע שאחריה יודיע על עתיד הפרויקט

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית כיכר אתרים
הדמיית כיכר אתריםצילום: פוסטר ושות' אדריכ?

דיון על עתיד כיכר אתרים שהתקיים השבוע בלשכת מהנדס העיר תל אביב עבר לטונים צורמים כשתושבים שנכחו בו טענו שהעירייה נוהגת שלא בתום לב. הדברים קרו בישיבה שבה השתתפו תושבים ובעלי נכסים ברחובות שסמוכים לכיכר, אנשי מקצוע ובעלי תפקידים בעירייה וכן האדריכל אבנר ישר, שתכננן את התוכנית החדשה עבור חברת JTLV, יזמית התכנית והבעלים של רוב השטחים הבנויים המיועדים לפיתוח.

כשהתלהטו הרוחות ביקש מהנדס העיר, עודד גבולי, אורכה של שבוע לשקול את צעדי העירייה, והוסיף שבראשית השבוע הבא יודיע אם תכנון עתיד הכיכר ייפתח להצעות חדשות שאינן מתבססות על תוכנית הפיתוח שאושרה.

התוכנית המקודמת על ידי העירייה חתומה על ידי משרדו של האדריכל הבריטי נורמן פוסטר והאדריכל ישר, ונתונה במחלוקת ומקור להתקפות על העירייה ועל ראש העיר, רון חולדאי, מאז הוצגה לפני חצי שנה במסגרת ידוע ציבור - הליך שבו מראים תכניות בנייה בלי אפשרות להגיב ולהשפיע עליהן. התוכנית כוללת הריסה של הכיכר והמבנים שעליה והקמת ארבעה מגדלי מגורים ומלונאות מעל קניון מסחרי, תוך ביטול הגשר להולכי רגל והחלפתו בכביש רחב עם מעבר מרומזר. עם חשיפת התוכנית התארגנו נגדה פעולות מחאה שנדחפו על ידי עמותה שנרשמה בשם "לא למגדלים בכיכר אתרים". בבד בבד יזמה העירייה סקר תושבים מקוון ששיקף אי שביעות רצון גורפת מצד תושבים, ותוצאותיו דחפו לנקיטת מהלכים לטיפול בהתנגדות המתעצמת. 

מהלך כזה הוא המפגש שנערך השבוע, שני מבין שלושה מפגשים שקבעה העירייה ואליהם הגיעו גורמים שהיא הזמינה ביוזמתה ל"שולחן עגול, כהגדרתה. במוזמנים היו מתנגדים בולטים: תושבי תל אביב המתגוררים באזור, בעלי עסקים ונכסים בכיכר וסביבותיה, וחברים רשומים בעמותת לא למגדלים". הוזמנו ונכחו גם נציגים מהוועדה המקצועית של עמותת האדריכלים, אשר לפני מספר שבועות שיגרה לעירייה מכתב ובו ביקורת חריפה ומפורטת על תוכנית ההתחדשות לאזור.

כיכר אתריםצילום: דניאל בר און

המפגש הראשון נערך לפני שבועיים והתנהל על מי מנוחות: העירייה הציגה את שאיפותיה לגבי עתיד הכיכר, ונציגי עמותת התושבים הציגו את הסגותיהם לרעיונות הפיתוח המיוצגים בתוכניות היזם. המפגש השני שהתקיים שלשום (ב) נפתח גם הוא בנחת. גבולי פירט שינויים שהעירייה מתכוונת לעשות בתוכנית המקורית: צמצום מספר המגדלים על המגרש משלושה לשניים והגבהתם, הפחתה של שטחי המסחר מ-8,000 מ"ר לאלפיים והגדלה של נפח מבני הציבור. התושבים מצידם הבהירו לגבולי ולצוותו שאם מטרת ההתכנסות היא דיון בתוכנית שאושרה לפי הצעת JTLV הם אינם רואים טעם בתהליך שיזמה העירייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"השאלה אינה אם יש יותר קומות או פחות קומות במגדל, וגם לא כמה מ"ר מסחר יאשרו. אם העירייה הביאה אותנו בשביל קוסמטיקה לקונספט שהוא אותו קונספט - אנחנו לא שולחן עגול, אנחנו חותמת גומי, ואנחנו לא נשחק במשחק הזה. אם רוצים שנשתתף צריך לשנות את כיוון הפיתוח מהייסוד", אמר אחד המשתתפים ל-TheMarker. "גרוע ככל שיהיה מצבה המדורדר של הכיכר הוא עדיף על פני התוכנית המוצעת שמטילה צל על העיר וגוזלת את הים מתושביה", הוסיפה משתתפת אחרת. עוד נטען כי הזמנת נציג היזמים לדיון שאמור להיות פתוח לכל אפשרות ורעיון, היא ביטוי לחוסר תום לב, המורה שהעירייה מצדדת בעמדת היזמים.

חברת מועצת העיר, ציפי ברנד, נכחה במפגש והוסיפה לפניית TheMarker: "רוח הדברים בישיבה הסוערת הבהירו למהנדס העיר שכיכר אתרים אינה ככל אתר בעיר, והערך שלה לתל אביב ראוי לדיון שבו התושבים הם שותפים מלאים. זה המקרה הקלאסי שבו מוטל על העירייה להשתמש בכוחה כדי לשמור על האינטרסים של התושבים בפיתוח המרחב שבתחומה".

האדריכלית מאירה מור שהשתתפה בדיון וממייסדות העמותה המתנגדת מסרה לדה מרקר: "כיכר אתרים היא מקום ייחודי לתל אביב מבחינת מיקומו על הים ומרכזיותו בעיר. התגובות הקיצוניות בהיקפן ושליליותן שהגיעו לעירייה הבהירו לנבחרי הציבור והגורמים המקצועיים שיש לנקוט משנה זהירות בהתקדמות בשינוי הנדרש ובפיתוח שלה. על העירייה להניח מה שתוכנן עד כה מאחוריה ולהתחיל בתכנון חדש שיינצל וימצה את יתרונות המקום ויהיה לטובת התושבים".   

מתכנן הערים דניאל סימנטוב,ממובילי עמותת המתנגדים, אמר ביוצאו מן הדיון: "אנחנו ממתינים לתשובתו של עודד גבולי על יחסו לפתיחת דיון שאינו מתבסס על התוכנית הקיימת ומתמקד במה שנכון לכיכר מבחינה תכנונית עירונית ומוסרית".

מעיריית תל אביב נמסר: "נציגי התושבים שהשתתפו במפגש עם מהנדס העיר נבחרו על ידי התושבים עצמם, שהקימו ביחד את עמותת 'לא למגדלים בכיכר אתרים'. בנוסף, נכחו במפגש נציגים מעמותת האדריכלים וכן חברת המועצה, ציפי ברנד. מהנדס העיר אכן אמר כי ייתן תשובה לגבי בחינת האפשרות לבדיקת חלופות נוספות לתכנית הכיכר".

ח"כ דב חנין מסר בתגובה: "אני דורש לעצור את קידום תוכנית המגדלים, שעולה חשש כי קודמה בניגוד לחוק. העירייה צריכה להביא תוכנית אחרת לחלוטין ממגדלי הפאר שיחסמו לציבור את הנוף, האוויר והגישה לים ובמקומם לתכנן מרחב המערב שימושי פנאי, מסחר ומגורים, שיחבר את האזור והרחובות הסובבים באופן אורגני לחוף הים ויתייחס גם למיקום המיוחד".

האדריכל אבנר ישר ביקש שלא להגיב על הדברים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker