נדחתה עתירה נגד הבנייה בסירקין: "הוגשה לתוכנית שטרם הבשילה"

עם זאת, הזהירו שופטי בג"ץ: "לצד המהירות וקיצור ההליכים יש להישמר מפני פרויקטים שעלולים להתברר כבכייה לדורות"

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עומסי תנועה באזור סירקין
עומסי תנועה באזור סירקיןצילום: עופר וקנין

בג"ץ דחה אתמול (ב') עתירות שהגישו בנפרד תושבים באזור פתח תקווה ועיריית פתח תקוה נגד העברת תוכניות הבנייה באזור סירקין להליך התכנון המזורז – ותמ"ל.

השופטים הסבירו את הדחייה בכך שהעתירות היו כלפי תוכנית שטרם הבשילה. משום כך התוכנית עוד לא עברה במנגנונים הרגילים שבהם יש אפשרות להגיש התנגדויות בדרכים המקובלות. בתוך כך הובלע בפסק הדין ביקורת כלפי העותרים שהגישו את פנייתם לבית המשפט באצטלה של מחלוקת על עניינים מנהליים – העברת הטיפול מגוף זה לאחר, בעוד שכוונתם היתה למנוע הליך תכנוני. המערכת המשפטית אינה נוהגת לטפל בעניינים תכנוניים,לא כל שכן כשהדברים נמצאים בשלב כה בוסרי ורחוקים מאוד ממימוש.

השופטים הדגישו כי העברת סירקין לוותמ"ל תואמת את החוק שנקבע בכדי לזרז את הליכי התכנון, ולכן אי אפשר לערער על חוקיות המהלך עצמו. עם זאת הוסיפו אזהרה: "ההיסטוריה (ויש לומר ההיסטריה) הנוגעת למשברי דיור קודמים ולחוקים קודמים בעבר מלמדת כי לצד המהירות וקיצור ההליכים יש להישמר מפני פרויקטים שעלולים להתברר כבכייה לדורות". כמו כן ציינו כי העובדה שבהליך הוותמ"ל מתקבלות החלטות על היקפי בנייה עצומים שיכתיבו את עתידם של יישובים.  השופטים אמרו שהותמ"ל מניע מהלכים גורליים ולכן יש לשלב את הרשויות המקומיות בהחלטותיו, זאת בכדי להשיג את "השיתוף המינימלי של הציבור" ובכדי "לקבל החלטה מושכלת", לשון פסק הדין.

העתירה שנדחתה נועדה לעכב תוכנית שמקדמת המדינה להקמה של שכונת מגורים על שטח המחנה הצבאי סירקין בצפון מזרח פתח תקווה, ולפיה יוקמו בשטחים שיפונו בין 8,000 ל-18 אלף דירות.

דקלה פרסיקו, מתכננת הוותמ"ל, ציינה עם החלטת בית המשפט: "בימים אלו עוסקים בותמ"ל בגיבוש התכניות בשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות הרלוונטיות, תוך מתן דגש נרחב לפתרון סוגיות התחבורה באזור. אנחנו מאמינים בתכנון איכותי ולכן כבר היום אנו פועלים לשדרוג מערכות התחבורה הציבורית ושדרוג הכבישים והמחלפים, שיבוצעו במקביל להליכי הפיתוח של השכונות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

משה פישר, תושב פתח תקווה וממובילי מטה המאבק לבינוי שפוי, אמר: "בעתירה שהגשנו הלכנו על חבל דק שכן ידענו שכל המהלכים נעשו כחוק, לכאורה. חוק הותמ"ל הוא דרקוני ומתפקד כבית דין שדה המתאים למשטר הבנייה הטוטליטרי בסין ולא לישראל הדמוקרטית. המאבק שלנו יימשך, אף שבג"ץ דחה את עתירותינו בנסיבות טכניות. המשמעויות חריפות מכדי שנפסיק את פעילותנו" .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker