לראשונה: תוכנית פינוי בינוי תתבצע בהליך מזורז באמצעות הוותמ"ל

שכונת קרית משה ברחובות תגדל מ-1,300 יחידות דיור ל-10,000 במהלך מואץ באמצעות הוועדה הארצית לתכנון מתחמים מועדפים לדיור ■ שר השיכון: "זה נתיב אקספרס לציפוף וחיזוק מרכזי הערים תוך שיפור תשתיות קיימות עבור כולם"

מירב מורן
מירב מורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קבינט הדיור הכריז היום על שכונה קרית משה ברחובות כמתחם מועדף לדיור, והליך ההתחדשות שלה יתנהל בדרך הוותמ"ל. החידוש בדבר הוא בכך שהוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון מתחמים מועדפים לדיור) פעלה עד היום כמנגנון לפיתוח שטחי בור בבעלות המדינה, וזו הפעם הראשונה שהליך זירוז בנייה כזה מתנהל על קרקע בידיים פרטיות, שהם בעלי הדירות הגרים בבניינים המיועדים להליך ההתחדשות העירונית. במסגרת התוכנית המדוברת, תיהרס השכונה בשלמותה וייבנו לפחות 9,500 דירות במקומן של 1,300 דירות קיימות שמיועדות להריסה.

קרית משה נחשבת לחצר האחורית של רחובות. שיעור ניכר מהתושבים הם עולים מאתיופיה ובריה"מ, ורובם ככולם משקי בית עם הכנסות נמוכות. השכונה ממוקמת בדרום־מערב העיר. למרות קרבתה היחסית למרכז העיר ולתחנת הרכבת, היא מנותקת מסביבתה, מוקפת בשטחים חקלאיים ושכונות של בתים צמודי קרקע, ומובילות אליה דרכים שאינן מתוכננות לתנועה רגלית המסרבלות את הניידות בתחבורה ציבורית. מצפון לשכונה נמצא אזור תעשייה מסורתית ומוסכים, שבו בנייה מוזנחת וארעית ותוכנית ההתחדשות נוגעת גם לו.

הכללתה של התכנית במסלול אישור מהיר, מתאפשר על רקע החלטה נוספת שאושרה לאחרונה בדבר "קרקע משלימה" - קרקע פנויה שעליה יתאפשר ליזמים לבנות ועל ידי כך להגדיל את הכדאיות הכלכלית בפרויקטים של פינוי־בינוי. בתכנית להתחדשות שכונת קריית משה הוקצו כ־250 דונם לטובת התחדשותה של השכונה כולה. בסך הכל כוללת התוכנית כ־1,200 דונם, מהם 750 בשטחים בנויים כיום ו־250 דונם הם הקרקע המשלימה.

במשרד השיכון מעריכים כי התוכנית תאושר ב-2018, ומיד לאחר כך יצאו המכרזים שבהם קבלנים יתחרו על הקרקעות המשלימות כנגד התחייבותם להריסה ובנייה של הבניינים הישנים. מאחר ובשכונה כבר פעילים קבלנים שחתמו עם בעלי דירות ובניינים שהתאגדו להליך הפינוי, יש להניח כי הליכי הבנייה יקוצרו באופן ניכר ותהליך ההתחדשות יתקדם במהירות שאינה אופיינית למהלכי דומים של התחדשות שכונות ישנות, אשר בדרך כלל נמשכים עשור ויותר.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, אמר שהכנסת התחדשות השכונה למסגרת ההליך המזורז לבנייה משיג שלוש מטרות: פתרונות דיור לציבור בני הקהילה האתיופית, המהווים את רוב האוכלוסייה בשכונה, שיקבלו דירות משופרות, וזאת תוך כדי בנייה של 8,500 דירות חדשות בלב אזור הביקוש. "בדרך כלל כשמקדמים תוכניות גדולות נוצרת דילמה, פגיעה בשטח חקלאי, הרס של טבע, ולכן העסקה מסתבכת כשמגיעות התנגדויות של גורמים להגנת הסביבה וניגודי אינטרסים המושכים לכיוונים שונים", אמר השר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"היתרון במקרה של וותמ"ל להתחדשות עירונית הוא שאנחנו מרחיבים את העיר פנימה, מצופפים ומשפרים שכונה קיימת – יש כאן רק מרוויחים. זה נתיב אקספרס לציפוף וחיזוק הערים ואני מקווה ומצפה להרחיב אותו לשכונות נוספות בישראל. זו דרך הנכונה לתוספת של יחידות דיור מהירה, נכונה, המביאה תועלת גם לדיירים הקיימים בעיר וגם לתושבים החדשים שבאים –  לא רק שיש תשתיות קיימות, גם משפרים אותן עבור כולם".

התוכנית תתקדם במודל בינוי־פינוי־בינוי המכתיב שהבנייה תתחיל במגרשים הפתוחים, והדיירים יוכלו לבחור להישאר במיקום המקורי של דירתם (ולהיות בשכירות בזמן הבנייה באזור המתחדש) או לעבור לדירה חדשה שנבנתה על הקרקע המשלימה. 

שכונת קרית משה ברחובות
שכונת קרית משה ברחובותצילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker