"הם תוקפים, אנחנו בונים" - כחלון ירה וספג ביקורת: "קודם תשתיות - אחר כך אנשים"

שר האוצר משה כחלון חנך היום פרויקט לשכירות ארוכת טווח ברמת השרון - והותקף על ידי תושבים ■ חבר מועצת העיר: "איך משפחה שאמורה לשלם שכירות ואין לה ברירה אלא להחזיק שתי מכוניות תחסוך לרכישת דירה?"

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון בהשקת פרויקט להשכרה ארוכת טווח ברמת השרון
משה כחלון בהשקת פרויקט להשכרה ארוכת טווח ברמת השרוןצילום: עופר וקנין

שר האוצר משה כחלון חנך היום (ב') את פרויקט אביב לשכירות ארוכת טווח בשכונת מורשה שבמזרח רמת השרון. הפרויקט יכלול 280 דירות שיושכרו לטווח ארוך, רבע מהן במחיר מפוקח – 20% פחות ממחיר השוק, כפי שייקבע על ידי שמאי ממשלתי. 

כחלון גם הכריז על ההגרלה הראשונה של זכאי סדרה ב' בתוכנית מחיר למשתכן, שתתקיים ב-3 בדצמבר ותכלול 10,000 דירות. ההגרלה של מחיר למשתכן תכלול בין היתר דירות בירושלים, מעלה אדומים, מבשרת ציון, אילת, נתניה, באר יעקב, מודיעין, אופקים, אשקלון, בית שמש, דימונה, נצרת, עכו, עפולה, צפת, קריית ביאליק, ראש העין, רמלה, שדרות, כפר מנדא, כפר נחף וסכנין.

הדירות בפרויקט ברמת השרון ישכרו לעשר שנים בשכירות מובטחת עם הצמדה למדד בחמש השנים הראשונות. לאחר חמש שנים ניתן יהיה להעלות את שכר הדירה ב-5% ולהצמיד למדד מחדש. אחרי 10 שנים החוזה בדירות ייפתח לתנאים חדשים, ולדיירים בהן תהיה האופציה להישאר בדירה בתנאים שיכתיב היזם. הדירות יהיו על שטח של 75 או 90 מ"ר, ולכל דירה מוצמדת גם חניה או שתיים וחניית אורחים.

פרויקט אביב ברמת השרון

הזכאים לשכירות ארוכת טווח ישלמו שכירות של 3,650 שקל עבור דירת שלושה חדרים עם חניה ומחסן, או 4,850 שקל לחודש לדירת 4 חדרים.

מאות הדירות האלה מצטרפות לציפוף אינטנסיבי של אזור מורשה שבו כמה מיזמי לפינוי בינוי, ובתוך עשור יתווספו בו 2,000-3,000 יחידות דיור.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מפגינים תושבי רמת השרון המתנגדים לתוכניות בשכונה הגיעו להשקת הפרויקט עם שלטים נגד התכנון, שלדבריהם יפגע באיכות החיים בעיר. התושבים טוענים כי דבר קיומו של הכנס נודע להם רק באישון ליל ולא פורסם מראש. גם חבר מועצת העיר גיא קלנר, שהגיע למקום, אמר שנבחרי ציבור לא קיבלו כל הודעה בדבר אירוע ההשקה. 

צילום: עופר וקנין

לדברי קלנר, "אנשים יבואו לשכונה הזאת כדי לגור בשכירות – אבל השכונה הזאת היא כמו נווה מדבר. בשביל כל שירות שגרתי כמו רופא, ספר, קניות – צריך אוטו. המשמעות היא שכל משפחה שתבוא לגור בשכירות תצטרך שתי מכוניות. איך רוצים שאדם שמשלם שכירות וגם על שתי מכוניות יצליח לחסוך כסף, כדי שביום מן הימים יהיה לו כסף לקנות דירה? במצב כזה פרויקטים כאלה, עם כל הכוונות הטובות שאני מאמין שיש לכולם, עושות רק נזק".

נעמי סער ממובילות המחאה ברמת השרון וממטה המאבק לבינוי שפוי, אמרה: "באנו לכאן הבוקר, ואנחנו נגיע לכל מקום שהצמד יצחקי וכחלון יגיעו. הם מובילים בכוח לקטסטרופה שהבנים, הנכדים, הנינים ובני הנינים ישלמו עליה ביוקר. אנחנו נעצור אותם".

כחלון ענה כי הוא מכיר את המתנגדים ואת הביקורת שלהם, וכן הוא מכיר גם את הביקורת התקשורתית על תפקודו - וכי הוא רואה בביקורות הללו הוכחה לכך שהפרויקטים שהוא מקדם טובים: "הם תוקפים - אנחנו בונים", אמר.

סיור שנערך בדירה לדוגמא בקומה 15 של אחד הבניינים, הציג ראש העיר רמת השרון אבי גרובר לשר האוצר וליו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, את הקשיים התחבורתיים הקשים מאוד הצפויים לתושביו כתוצאה מהפרויקטים, וביקש ממנו להתחיל לקדם תוכניות ותיקות להקמת מחלף שיחבר את השכונה אל כביש 5.

"בשלב התכנון, מדינת ישראל וכל פקידי הממשלה עושים עבודה מצוינת", אמר גרובר. "הבעיה מתחילה בשלב הביצוע. משום מה, קודם מתכננים בתים - ואחר כך כבישים. קודם מביאים אנשים ומשפחות - ואחר כך מעבירים מימון להקמת בתי ספר בשבילם. המדינה צריכה לתכנן קודם כבישים ותשתיות – ואחר כך להביא את האנשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker