שני שילה

בחירת הדירה שבה נגור אינה תהליך פשוט. צריך לבחור את המיקום, את התקציב, ולהתעסק בניירת המשפטית, ואז מגיעים לדילמה הגדולה - כיצד לעצבה.

כל מי שעבר את החוויה של התאמת דירה לטעמו ועיצובה לפי צרכיו, יודע שבפעם הבאה הוא כבר יידע יותר טוב. גם לאדריכלים ומעצבים הדירה הראשונה היא שיעור. פנינו לכמה אדריכלים ומעצבים וביקשנו מהם לספר על הדירה הראשונה שלהם, הראשונה שתיכננו, הראשונה שקנו או הראשונה שאליה עברו אחרי שעזבו את בית ההורים. הם חלקו את הסיפור הפרטי שלהם ואף נתנו כמה עצות שימושיות.


אייל מלכא, שותף במלכא אדריכלים

הדירה הראשונה: "הדירה הראשונה שרכשנו היתה ברמת הדר שבחיפה, בסמוך לאחת מתחנות הכרמלית", מספר מלכא. מלכא רכש את הדירה עם אשתו האדריכלית, מירב, אחרי חתונתם, כשעוד היו סטודנטים. "התאהבנו בה עוד לפני שראינו אותה מבפנים. חצר הכניסה והגינה עם עץ הזית שבו את לבנו מיד. אף שהיתה קטנה מאוד, כ?50 מ"ר, החצר פיצתה על שטחה הקטן. גרנו בה כשבע שנים כשבמהלכן הדירה שימשה גם כמשרד הראשון שלנו. עזבנו כשהיינו כבר עם שתי ילדות, כשלא ניתן היה כבר להכניס עוד סיכה", הוא מוסיף.

הנקודות החזקות של הדירה הראשונה: "החצר והיכולת להשתמש בה רוב ימות השנה לאירוח, פנאי ומשחק. שטחי חוץ באקלים הישראלי הם כורח המציאות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

האם היו מאז אחרות? "כן, אך מאז אנו נודדים בין דירות שכורות. כולן גדולות יותר אך פחות רומנטיות".

על מה לא כדאי לוותר ושווה להתעקש בתכנון או בבחירה של דירה: "חשוב ביותר בזמן בחירת דירה להתאים את אזור המגורים לאורח החיים ולצרכים של הרוכשים. חשוב לנסות ולצפות כמה שנים קדימה ולזכור שגודלה, צרכיה ומצבה הכלכלי של המשפחה משתנים מהר מכפי שנדמה לנו".

אילו טעויות נפוצות לקוחות עושים בתכנון הדירה שלהם? "בדרך כלל לקוחות חושבים על תכנון הדירה כפתרון לצרכים פונקציונליים ועיצוביים בלבד. הם מקדישים חשיבות יתר למספר החדרים וגודלם ופחות לאיכות החלל ואופיו. בתכנון החלל יש להביא בחשבון את כיווני האוויר, כמות האור הטבעי שחודר לחדר, הצללה על הפתחים, מבטים החוצה, קשרים בין החללים השונים וכדומה. כל אלו הם שמשפיעים על איכות הדירה, מגדירים את אופיה ומעניקים לה את שאר הרוח המיוחל ההופך אותה ל'בית'".

טיפים לרוכש המתחיל: "להקשיב זה חשוב, אך ?חשוב יותר להישאר נאמנים לעצמכם ולהבין את הצרכים האמיתיים שלכם יחד עם המתכנן שבחרתם".


ערן בינדרמן, שותף במשרד דו אדריכלים

הדירה הראשונה שתיכננתי: "ביצעתי תכנון מחודש של דירת הורי בצפון הישן של תל אביב. אחרי ששלושתנו, הילדים, עזבנו את הבית, ההורים שלי נשארו בדירה צפופה עם ארבעה חדרי שינה, ששלושה מהם שימשו כמחסנים", הוא מספר.

בשיפוץ שנעשה בשני שלבים יצר בינדרמן בדירה חדר הורים גדול עם מקלחת מרווחת וחדר ארונות והוסיף חדר עבודה?אירוח שנוצר מחיבור של שני חדרי שינה. את המטבח, הסלון וחדר האוכל הוא תיכנן מחדש בהתאם לצרכים של הוריו.

"אצל ההורים שלי הילדים עזבו את הבית, אבל הם באים עם הנכדים בשבתות לאכול. היה צריך ליצור חלל שיאפשר אירוח ומטבח גדול. הרסתי את כל הקירות בחלק הזה של הבית ובניתי קיר חלקי המשמש לחלוקת החלל ויוצר מבואת כניסה", מתאר בינדרמן. התוצאה של השיפוץ היתה דירה מוארת ומאווררת המתאימה לשינוי שעברו דייריה.

הנקודות החזקות של הדירה הראשונה: "היה לי חשוב לפתוח מעבר לבריזה המערבית. ביטול רוב הקירות הפך את הדירה לממוזגת ואיפשר חדירת אור גם ללב הדירה".

האם היו מאז אחרות? "כן, רבות", בהן הדירה הפרטית של בינדרמן. רוב התכנון שבו הוא עוסק כיום מתמקד בוילות ובתים גדולים.

על מה לא כדאי לוותר ושווה להתעקש בתכנון או בבחירה של דירה? "לא לוותר על הרבה אור טבעי, אוויר ומבטים מעניינים בדירה שרוכשים. לפעמים פתיחה של חלון או הרחבה של פתח מכניסים נוף של עץ במקום התריס של השכן", הוא מוסיף.

אילו טעויות נפוצות לקוחות עושים בתכנון הדירה שלהם? "טעות נפוצה היא התעלמות מקנה המידה של החלל. במקרים רבים הסלון קטן מדי או גדול מדי ודיירים נמנעים מלהשתמש בו. הפרופורציות המתאימות קשות לגילוי, אבל אדריכל או מעצב פנים יודעים ליצור אותן".

טיפים לרוכש המתחיל: "לפתוח את העיניים ולנסות לבחון את המקום בצורה חיובית. טיפ שטוב גם לחיים, אבל באדריכלות סקירה של הנקודות החיוביות תקל על קבלת ההחלטה נכונה".


טלי יער קוסט, שותפה במשרד יער אדריכלים

הדירה הראשונה שלי: יער קוסט מספרת על הדירה הראשונה שקנתה לפני 17 שנה ובה היא מתגוררת עד היום. "אנחנו גרים במתחם שתיכננה האדריכלית הראשונה בישראל, לוטה כהן, ונבנה על ידי רסקו בשנת 47', בצפון הישן של תל אביב. אחרי שהמשפחה גדלה תיכננו את הבית מחדש כדי שיכיל בנוחות משפחה של שש נפשות, בהתאם לצורת החיים המודרנית ותוך שמירה על המאפיינים הייחודיים למתחם. היה לנו מאוד חשוב לשמור על האופי הצנוע של הבית ובמקביל היינו צריכים כל סנטימטר מרובע בגלל גודל המשפחה".

במסגרת השיפוץ הו?ספה לבית קומה שלישית, אבל גודל כל קומה הוא 40 מ"ר, שטח קטן. יער קוסט מוסיפה שהיה לה קונפליקט בין האסתטיקה לפרקטיקה, והיו ?מקומות שההשקעה באסתטיקה היתה על חשבון הפרקטיות. ?לדוגמה, חלונות במטבח שקשה להגיע אליהם ולסגור אותם, חלונות שיער קוסט מודה שהיה כדאי לוותר אליהם.

הנקודות החזקות של הדירה: "החמימות שלה. דירה היא לא מוזיאון, אפילו אם יש בה ריהוט מעצבים כמו אצלנו, והבית שלנו הוא מאוד ביתי ומזמין".

האם היו מאז אחרות? לא. יער קוסט ומשפחתה עדיין מתגוררים באותה הדירה.

על מה לא כדאי לוותר ושווה להתעקש בתכנון או בבחירה של דירה? דירה צריכה להתאים לצרכים של המשתמש. "יש לנו, לאדריכלים, יומרה לכפות על הלקוח את מה שאנחנו מאמינים בו. אני מתכננת עכשיו שכונת 'בנה ביתך' בקרית שמונה וההתלבטות היא עד כמה צריך להגביל את החופש של הרוכשים לטובת חזות אחידה יחסית. זו התלבטות גדולה כיוון שבני אדם בונים את בית חלומותיהם, וצריך לאפשר לכל אחד לממש את הפנטזיות שלו. לכן צריך כאדריכל להיות רגיש ולא לחשוב שאנחנו יודעי כל".

אילו טעויות נפוצות עושים לקוחות בתכנון הדירה שלהם? "איבוד הצניעות והמידה הם טעות נפוצה אצל מי שמתכננים את דירתם או ביתם. כשמתכננים בית נסחפים, וזה טבעי. לפעמים יש הרגשה שאי אפשר בלי אסלה באלפי שקלים. לכן צריך לשמור על פרופורציה כי בסופו של דבר בית ענק הוא לא נעים וקשה לתחזוק".

טיפים לרוכש המתחיל: לחשוב על צורת התנהלות החיים בבית ועל הצרכים של הדיירים כי אלו מאוד אישיים. "יש כאלו שזקוקים למטבח גדול וכאלו שזקוקים לחדר שינה מרווח כי הם כמעט לא יושבים בסלון. אני זוכרת את עצמי כנערה מנהלת שיחות נפש עם אימא שלי במטבח, שאצלנו היה לב הבית. אל תלכו על פי מה שמכתיב הרוב או המודה, אלא בדקו מה מתאים לכם".


בועז קיידר, שותף במשרד טלר-קיידר עיצוב ואדריכלות

הדירה שלי: בועז בחר לספר על דירת השותפים בירושלים, ברחוב עזה ברחביה, שבה גר בזמן הלימודים בבצלאל. הדירה נבנתה בשנות ה?30 ותוכננה לאכלס שלוש משפחות, כל אחת בחדר של כ?25 מ"ר, עם מטבח ושירותים משותפים. קיידר מספר שהתייחס לדירה כאל שדה ניסויים בעיצוב. "במקום לתהות איך נראה חדר שכולו צבוע בוורוד, פשוט צבעתי וראיתי את התוצאות. את הכניסה שנראתה לי סטרילית מדי בחרתי לצבוע בשפריץ ואחרי חודשיים צבעתי את השפריץ בכחול. כל כמה חודשים היינו עושים מבצע ומזיזים את כל הרהיטים ומסדרים אותם מחדש. מזל שלשותפים שלי היתה סבלנות".

הנקודות החזקות של הדירה הראשונה: הנקודה החזקה של הדירה היתה גם נקודת התורפה שלה, חושב קיידר, ומסביר שלכל שותף מהשלושה היה חדר גדול וחלל מוגדר ופרטי לעצמו. "אבל אם היינו רוצים לשבת ביחד, כל השותפים, היינו צריכים לשבת בחדר של מישהו". בנוסף מספר קיידר שבקיץ בגלל המרפסת עם הנוף לעמק המצלבה, היתה הפופולריות שלו עולה וכל חבריו היו שמחים לקפוץ אליו ולשבת עם בירה מול הנוף.

האם היו מאז דירות אחרות? כן, היו אחרות, וגם היום הוא חי בבית שלא תיכנן בעצמו.

על מה לא כדאי לוותר ושווה להתעקש בתכנון או בבחירה של דירה: "דירה צריכה להיות מותאמת למי שמתכוון לגור בה. צריך לחשוב קדימה מה יקרה בעוד כמה שנים, כמה ילדים יהיו, ולהתאים את הדירה לאורח החיים ולסגנון של המשפחה".

אילו טעויות נפוצות לקוחות עושים בתכנון הדירה שלהם? קיידר חושב שהרבה רוכשים בוחרים לא לתת לאדריכל או המעצב הפנים את המקום הראוי. "אם הולכים לרופא או עורך דין - מקבלים את העצה שלו. גם לאדריכל שבחרת צריך לתת את הקרדיט המקצועי. יש לו את היכולת לחשוב מעבר לטרנד האחרון ומעבר למה שיש אצל השכנה או הדודה בכרכור".

טיפים לרוכש המתחיל: לא להתחייב על דירה מעבר ליכולת. קיידר מספר שהוא נתקל במסגרת חיפושי דירות עם לקוחות בהרבה דירות שנמכרות מפני שהבעלים לא עומדים בתשלומי המשכנתא. בנוסף ?ממליץ קידר לדמיין את החיים בדירה, לנסות לדמיין את תרחישי השימוש בדירה. בצורה זו, מסביר קיידר, אפשר גם לזהות נקודות מבט בעייתיות, כמו זווית ראייה ישירה מהסלון לחדר האמבטיה, שיכולה להיות בעייתית כשמארחים או כשהילדים מתבגרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker