עוד 60 אלף שקל להון העצמי: הפיתוי החדש למשתתפי מחיר למשתכן בפריפריה

זוכי מחיר למשתכן בפריפריה יוכלו מעתה לכלול את מענק המדינה בהון העצמי, דבר שיקל על רכישת הדירה ■ פרויקטים בפריפריה נכשלים בין היתר בגלל הקושי של תושבי המקום להגיע להון העצמי המינימלי הנדרש

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בטבריה
בנייה בטבריהצילום: אייל טואג

המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, ד"ר חדוה בר, החליטה לכלול את המענק שנותנת המדינה למשתתפי מחיר למשתכן בפריפריה בתוך ההון העצמי שנדרש מהרוכשים. המשמעות היא הקלה בדרישות בעת רכישת הדירה: הקטנה בהון העצמי המינימלי, שיגיע במקרים מסויימים ל-60 אלף שקל בלבד. כיום המענקים לא נכללים בהון העצמי, מה שמקשה על רוכשים להגיע להון הנדרש מהם כדי לרכוש דירה.

אין זה סוד כי באחרונה נכשלות הגרלות רבות של דירות, ואף מכרזי קרקעות שנערכים בפריפריה. הסבר אחד לכך הוא הצפה של חלק מערי הפריפריה הרבה מעבר לביקושים, והסבר אחר הוא שחלק מהרוכשים הפוטנציאליים לא ניגשים כלל להגרלות כי אינם יכולים להגיע להון העצמי המינימלי הנדרש בסך 100 אלף שקל. מנתונים שהתקבלו במטה הדיור הלאומי עולה כי במקרים רבים בדירות שנרכשות בפריפריה, ההון העצמי בנוסף למענק (סה"כ 160-140 אלף שקל) מהווים חלק גדול יחסית ממחיר הדירה.

הפיקוח על הבנקים החליט לתקן את ההוראה ולקבוע כי ב-30 יישובים בפריפריה, שבהם נותנת המדינה לרוכשים מענק כספי במסגרת מחיר למשתכן, יוכל הבנק לאפשר לרוכשים לשלם 60 אלף שקל ממקורותיהם העצמיים - כך שההון העצמי בתוספת המענק יסתכם ב-100 אלף שקל או יותר. התיקון ייכנס לתוקף בדצמבר השנה.

מדובר בצעד משמעותי שני של בנק ישראל, שנועד לסייע לרוכשי דירות במחיר למשתכן. במאי שנה שעברה החליט הבנק לחשב את יחס המימון של ההלוואה בהתבסס על הערכת שמאי, במקום על מחיר רכישת דירה בשוק החופשי. החלטה זו מאפשרת לרוכשי מחיר למשתכן לקחת משכנתא גבוהה יותר מזו שהיתה מתאפשרת במסגרת המגבלות הרגילות של בנק ישראל.

בר הסבירה כי "ראינו לנכון לסייע ללקוחות בפריפריה והחלטנו להכיר במענק המיוחד שהם מקבלים מהמדינה כחלק מההון העצמי שלהם. לצורך כך התאמנו את דרישות הפיקוח מלקוח הרוכש דירה בפרויקט מחיר למשתכן, באופן שאינו מגדיל את הסיכון לתיק האשראי לדיור של הבנקים או ליכולתם של הלקוחות לעמוד בהחזר ההלוואה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, אמר כי "אנחנו ממשיכים להיות קשובים לצרכים של זוכי תוכנית מחיר למשתכן ומנסים להקל עליהם ככל הניתן בדרך לדירה הראשונה. בעקבות מספר פגישות שקיים שר האוצר משה כחלון עם זוכי מחיר למשתכן בפריפריה נודע לנו כי ההון העצמי המינימלי הנדרש מהווה לעתים חסם לרכישת הדירה ללא כל הצדקה. אני שמח שהמפקחת על הבנקים נעתרה לפנייתנו ובכך המשיכה להקל על הזוגות הצעירים".

בהתאחדות יועצי המשכנתאות קוראים לאפשר גם להלוואות זכאי משרד השיכון להיכלל בהון העצמי. סגן יו"ר התאחדות יועצי המשכנתאות, יונתן ברלינר, הסביר כי "ההון העצמי של הלווים הוא כמות הכסף אותה הם מביאים שלא ממקורות הבנק. זו יכולה להיות הלוואה יקרה מגופי מימון, או כסף מהמשפחה. מדוע, אם כך, שהמדינה לא תראה גם את הלוואות הזכאות, הניתנות בתנאים נוחים ואינן מגיעות ממקורות הבנק, כהון עצמי? זהו צעד מחוץ לקופסא שיעשה צדק עם אלה שהסיוע מגיע להם בדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker