האם ניתן להטיל ארנונה על גגות?

פסק דין חשוב שניתן באחרונה שם קץ לטרנד החדש שהתפתח בעיקר בתל אביב, ולפיו מטילה העיריה ארנונה על גגות

עדי מוסקוביץ

בשנים האחרונות מבקשות רשויות רבות להעמיק את הגבייה על ידי הטלת חיובים שונים, בין היתר באמצעות גביית ארנונה בדרכים כאלה ואחרות, שאחת מהן היא ארנונה על גגות של מבנים לשימוש מסחרי.

בית המשפט המחוזי שדן באחרונה בערעור חברת תוכנה נגד חיובה בארנונה על הגג קבע כי את מבחן ה"שימוש", שהוא מבחן מרכזי לקביעת הארנונה, יש לפרש באופן רחב.

נפסק כי במקרה הזה, עת מופרד הגג במדרגות מהקומה שמתחתיו ואינו מהווה המשך לשטח העסק, השימושים הנעשים בו דומים יותר לחצר, ולא לשימושי מבנה. עוד נקבע כי בדומה לחיוב גגות של דירות מגורים, הנעשה מכוח הוראה מפורשת בצו, זקוקה העירייה להוראה מפורשת בצו כדי לחייב גגות.

מדובר בפסק דין חשוב ביותר שבא לשים קץ לטרנד החדש שהתפתח בעיקר בתל אביב, ולפיו מטילה העיריה ארנונה על גגות. פסק הדין קבע שהגג לא יחויב כלל, אפילו לא כקרקע תפוסה. בית המשפט לא דן בכך, אבל מדובר גם בשינוי מדיניות ושינוי פרשנות, שאסור היה לעיריה לעשות לפי החוק.

לדעתי, מאחר שעיריית תל אביב מתעקשת לקבל הכרעות שיפוטיות בכל מחלוקת בענייני ארנונה בטענה שהיא גוף ציבורי שאינו יכול לנהוג באופן מפלה כלפיו תושביו, אמירות מסוג זה מחייבות לבטל את כל חיובי הארנונה שהשיתה העיריה בגין גגות גם מבלי להידרש להשגות מטעם הנישומים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הכותב הוא שותף במשרד פלג, כהן, דויטש, מוסקוביץ המתמחה בחיובי ארנונה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker