אביגדור יצחקי: "גם אם יהיו מיליון דירות על המדף - אנחנו נמשיך לתכנן עוד"

בכנס של המכון לשלטון מקומי השיב ראש מטה הדיור הלאומי למוחים נגד הסכמי הגג של המדינה עם הרשויות: "עד סוף השנה ייחתמו עוד 7-6 הסכמים" ■ האדריכלית אורנה אנג'ל: "זו בכייה לדורות"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אביגדור יצחקי
אביגדור יצחקיצילום: מוטי מילרוד

המכון לשלטון המקומי בשיתוף חברת פז כלכלה והנדסה קיימו היום (ה') באוניברסיטת תל אביב יום עיון בנושא הסכמי גג בישראל, בהשתתפות שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, ראש מטה הדיור הלאומי אביגדור יצחקי ומנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן.

לקול מחאתם הקולנית של נציגי מטה המאבק לבינוי שפוי, על הליקויים התכנוניים בישראל והחוסרים בתשתיות ובתחבורה, עלה אביגדור יצחקי לבמה ואמר: "קודם כל צריך להמשיך לתכנן דירות, והרבה. גם אם יהיו מיליון דירות על המדף - אנחנו נמשיך לתכנן. השנה נעמוד ביעד של בניית יותר מ-100 אלף יחידות דיור.  עוד 7-6 הסכמי גג ייחתמו עד סוף השנה ויעודדו גם פיתוח אזורי תעסוקה ומסחר".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, עם דניאלה פז ארז, מייסדת פז כלכלה והנדסה, ויאיר קפלן, המנכ"ל
שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, עם דניאלה פז ארז, מייסדת פז כלכלה והנדסה, ויאיר קפלן, המנכ"ל

יצחקי הוסיף כי "יש במדינה רשויות מקומיות שמתקשות להתפתח ומשותקות תקציבית, ולשם נכנסות תוכניות המתאר הכוללניות והסכמי הגג שאנו מקדמים. אנחנו נמצאים בשנת בחירות וכל ראש מועצה מנסה עכשיו להראות שהוא נלחם בשביל התושבים, רק שחלק מראשי הערים מונעים מהרצון להוכיח את עצמם בסקרי הבחירות ומשנים את התוכניות שעליהן הצהירו".

השר גלנט אמר בכנס כי הממשלה עומדת עתה לפני חתימות על הסכמים נוספים בשדרות ובנצרת עילית. לדבריו, לפני שנתיים ערכו משרד הבינוי והשיכון יחד עם קבינט הדיור הערכת מצב, והמסקנה היתה כי מחירי הדיור הוכפלו בתוך עשור. לפי גלנט, עם האתגר הזה הם נדרשים להתמודד בראש ובראשונה, כי הוא זה שמשתק את שוק הדיור ומוליד את הצורך בבניית דירות נוספות.

המחאה ביום העיון, הבוקר
המחאה ביום העיון, הבוקר

"מכאן אנחנו מבינים שצריך להשתמש בקרקעות הקיימות בצורה הנכונה וגם לבנות מחדש את הערים הבנויות", אמר גלנט. "אם נמשיך להרחיב ערים לשכונות חדשות, לא יהיה שטח לדברים אחרים. למדינה יש שק מטבעות זהב בצורת דונמים, והיא צריכה להשתמש בו בתבונה ולדאוג גם למיליון אזרחים שזקוקים לדיור ציבורי".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

האדריכלית אורנה אנג'ל, ביחד עם קבוצת מתכננים שנכחו ביום העיון, הזדעקו מול יצחקי בטענות כי הסכמי הגג הם כישלון תכנוני שלא מביא בחשבון תשתיות ופתרונות תחבורה. הם קראו "העם דורש צדק תכנוני", "תבנה ערים טובות ולא כלובים" , "ראש העין מתפוצצת" ו"קרית אונו קורסת".

אנג'ל אמרה כי הסכמי הגג במצבם הנוכחי יהיו בכייה לדורות. "לא ניתן לתת לבעלי הון ואנשים כוחניים לנהל תכנון שיוריד את המדינה לטמיון", אמרה אנג'ל. "בכל העולם מתמודדים עם אתגרי הדיור, מונעים מחשיבה לטווח רחוק ולוקחים בחשבון את נושא הקיימות כערך עליון. טירוף בנייה ללא תשתיות תחבורה מתאימות, מרכזי מסחר ותעסוקה ומוסדות ציבוריים, הם אסון תכנוני לערים".

בתגובה אמר יצחקי כי "כמובן שיש צורך בתשתיות ואנחנו היום במצב שכל התשתיות מתואמות אצלנו עד 2030 - חשמל, ביוב, מים ותשתיות החינוך. תשתיות התחבורה אכן בפיגור, אבל הנושא לא תחת אחריות תפקידי".

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, ביקש להתריע מפני הנטל שיישאו הערים בעקבות הסכמי הגג, כשיצטרכו לתת מענה למצוקת התושבים. "הרעיון של הסכמי גג הוא מצוין אבל גלנט ויצחקי החמיצו נקודות מהותיות בדרך ל-30 הסכמי גג", אמר כהן. " ב-2004 היו למעלה מ-155 מועצות מקומיות תחת תוכניות הבראה, מתוך כ-260. למעלה מעשור אנחנו משקיעים מאמצים אדירים בלחזק אותן. היום רק 40 רשויות נדרשות לסיוע ונמצאות במצב של פשיטת רגל. אולם, אם הסכמי הגג לא ישלבו פרק סיוע מוניצפלי, נחזור ל-2004 ונראה את הערים תחת מצוקה".

לדבריו, הסכמי הגג נועדו לסייע בתשתיות ובהקמת מוסדות ציבור במימון ביניים, אולם ערי הפריפריה שיקלטו מסה גדולה של תושבים ימצאו את עצמן מהר מאד ללא תקציב לאספקת שירותים ויתקשו לייצר הכנסות ראויות, לפחות בשנים הראשונות.
כבר כיום ניתן לראות כיצד בראש העין, אשר גדלה מאוד בשנים האחרונות, תושבים התושבים מלינים על בעיות במוסדות החינוך והתרבות, בדרכים העירוניות ובקושי לתת מענה הולם לצרכיהם.

כהן אמר: "חריש היא דוגמה מצוינת לרחוב שהפך להיות עיר בלי הכנה. הסכמי הגג היום לא נותנים מענה להתמודד עם המצב הגירעוני שערי הפריפריה ייקלעו אליהן בסבירות גבוהה. אם הממשלה במסגרת הסכמי הגג היתה מכניסה פרק מוניציפלי ומתקצבת לתקופת ביניים את האמצעים העירוניים הנדרשים לעיר כדי לתת שירותים לתקופה הקליטה, יהיה ניתן למנוע אסון".

"אנחנו במשרד הפנים דרשנו תקציב של מאות מיליוני שקלים לחמש השנים הבאות לסיוע לערים תחת הסכמי גג, וסורבנו", אמר כהן. "משרד האוצר אמר שכשיגיעו התושבים לערים - המדינה תתפנה להתמודד עם האתגרים. כך ידורדר השלטון המקומי אחרי שהצליח להתאושש.

"תשובות האוצר לא מספקות" הדגיש כהן. "ראשי הרשויות שחותמים על הסכמי גג מאושרים מאוד לקדם את הערים המוחלשות, אבל מיד אחר כך רצים אלינו , למשרד הפנים, ומבינים שאינם מצליחים לסגור את התקציב לשנה הבאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker