הקבלנים נגד כחלון: "שהממשלה תפסיק ללכלך, אנחנו יודעים מי האינטרסנטים"

כך אמר היום נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק בכנס ארגון קבלני תל אביב - בת ים שמתקיים באילת

נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק
נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק צילום: מרסלו
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

"לא באנו להתבכיין על כל הפלצה של שר כזה או אחר בתקשורת. השר מחכה שאני אגיב ואגרר, אבל אנחנו לא באנו להתבכיין ואנחנו באים מעמדת כוח", אמר נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק בכנס ארגון קבלני תל אביב - בת ים שמתקיים היום (ה') באילת. "שהממשלה תפסיק ללכלך, לקבלנים יש עוד הרבה מרווח נשימה. אנחנו יודעים מי האינטרסנטים שמעורבים במה שמתרחש בזמן האחרון. כן, גם אנחנו אינטרסנטים ואנחנו רוצים שמחירי הדירות יהיו סבירים, ואנחנו רואים את משפרי הדיור נכנסים למשרדי המכירות שלנו ואנחנו רואים את הזוכים במחיר למשתכן במעלות וגם בהרצליה מאוכזבים. והחברים הקבלנים שלנו שמשתתפים במחיר למשתכן לא יכולים לענות לזוכים בהגרלות על אף שאלה - כי לא התחילו לתכנן בכלל את הפרויקטים".

בריק האשים את את הממשלה על כי היא מתגאה בקפאון שנוצר בשוק. "ממתי קפאון בשוק זה מקור לגאווה?", שאל בריק, שהזהיר כי המשך הירידה בקצב הבנייה יוביל לעליות מחירים. "בתוכנית מחיר למשתכן יש היגיון, אבל הממשלה לא יכולה להפוך את התוכנית הזו לתוכנית עיקרית. והיא לא יכולה להיות אסטרטגיה. היא מספקת דירות ל-15% משוק הדיור אבל יש עוד 85% שלהם היא לא יכולה לספק פתרון, ובינתיים הממשלה ממשיכה להעמיק את השליטה בשוק.

"מחיר למשתכן - כמה כבר דובר על התוכנית הזו - מעמידה את השוק בחוסר ודאות מסוכן. יש ציבור של 15% שממתינים להגרלות, וגם אם הם זוכים - הם זוכים בדירות שלא אושרו בכלל בוועדות התכנון וייקח 7-6 שנים עד שהן יהיו מוכנות".


אבנר לוי, יו"ר ארגון קבלני תל אביב, נשא גם הוא דברים במסגרת הכנס ואמר: "החלטנו להפסיק להיות שק החבטות של הממשלה, ולומר לציבור את האמת. אנחנו נמצאים במציאות שהופכת להיות יותר ויותר קוטבית. הפוליטיקאים יוצאים לציבור בהצהרות דמגוגיות, וההכרזות שלהם הופכות לקיצוניות יותר ויותר. הפעולות של שרי הממשלה הן לא יותר מכלכלת בחירות, כשהמרחק ביניהן לבין מה שצריך לעשות הוא שנות אור. בלשון העם - הם לא סופרים אותנו. הם משתמשים בנו כאילו אנחנו הבעיה ולא הפתרון".

לדברי לוי, מחירי הדירות ימשיכו לעלות כי הממשלה פועלת בכיוון הפוך מזה הראוי, ולא מתייעצת עם הקבלנים. החקיקה ריקה מתוכן, לטענתו, משום שממדרים את היזמים והקבלנים ולא מתייעצים איתם. המהלכים של הממשלה נובעים מחשיבה על קולות הבוחרים בשנה הקרובה ולא על המשפחות שיצטרכו לחיות בדירות בעוד מספר שנים. לוי הוסיף כי האצבע קלה על המקלדת, והרבה יותר קל לדבר מאשר לעשות, "ולכן המחירים ממשיכים וימשיכו לעלות ולא יעזור לכלום". לדבריו, אם לא יוגדל היקף הבנייה המחירים יוסיפו לעלות. הסיבה לעליות המחירים הן קודם כל מחסור בקרקעות לבנייה, כאשר מזה שלוש שנים משווקות קרקעות רק למחיר למשתכן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker