פרויקט הענק של איקאה מתעכב: בית המשפט ביטל את ההיתרים לשימוש חורג לסניף איקאה בראשון לציון

נצחון למתנגדי הפרויקט: בית המשפט קבע כי בסדרי גודל של השימושים המתוכננים קיימת חובה לקדם תוכנית ולא לפעול במסגרת שימוש חורג; קבוצת ברונפמן פישר שוקלת להגיש ערעור על ההחלטה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התפתחות דרמטית בפרשת המאבק על הקמת סניף איקאה בראשון לציון: בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל את ההיתרים שהעניקה עיריית ראשון לציון להפעלת סניף איקאה במסגרת הליך של שימוש חורג, וביטל גם את החלטת ועדת הערר המחוזית, שאישרה את ההליך שביצעה העירייה.

ככלל, חוזר פסק הדין, אותו כתבה השופטת נורית אחיטוב, על כלל שנקבע בבית המשפט העליון לפני מספר שנים, לפיו לא ניתן להנפיק היתרים לשימושים חורגים לפרויקטים גדולים, שהשפעתם על הסביבה רבה, וכי במקרים מעין אלה קיימת חובה על היזמים והרשות המקומית לקדם תוכנית בניין עיר מסודרות.

פסק הדין הנוכחי הוא ככל הנראה עוד שלב במאבק המתנהל בין המתנגדים, לבין קבוצת ברונפמן פישר וגזית גלוב, בנוגע לעתיד מתחם מעויין שורק. שתי החברות זכו במכרזי מינהל מקרקעי ישראל על הקרקעות בתחילת 2006, ושילמו עליהן סכום כולל של כ-150 מיליון שקל. הקרקעות מיועדות, על פי תוכנית המתאר המקומית, לשימושי תעשייה.

ביוני אותה שנה אישרה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ראשון לציון (עיריית ראשון לציון) מתן היתר בנייה להקמת שני מבני תעשיה על הקרקעות והיתר לשימוש חורג באותן קרקעות, למסחר.

על זה הגישו 164 סוחרים ממרכז ראשון לציון ותושבים מהמושבים גן שורק ונטעים, הסמוכים, שיוצגו על ידי עוה"ד נעמי וייל, אלימלך קריסטל ואבי שרף, ערר לוועדת הערר המחוזית. זו האחרונה דחתה בפברואר השנה את העררים ואישרה את ההיתרים שהוציאה הוועדה המקומית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעקבות זאת, הגישה המתנגדים שתי עתירות כנגד ועדת הערר, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ראשון לציון, זרוע הנדל"ן של קבוצת ברונפמן פישר, אירוס הגלבוע, שרכשה את המתחם שעליו אמור להיבנות מתחם איקאה וחברת ג'י אל אי מרכז (קניון) רוטשילד של גזית גלוב, שרכשה את הקרקע עבור הפעילות המתוכננת של גזית גלוב במקום.

השופטת אחיטוב שדנה בתיק פסקה חד משמעית לטובת המתנגדים. "הכלל הינו, שאין להעניק היתר לשימוש חורג ורק במקרים חריגים יינתן היתר שכזה. החריג יופעל אך ורק בנסיבות מיוחדות ויוצאות דופן ולצרכים והיקפים נקודתיים, הסוטים רק במעט מהקבוע בתכנית בניין עיר החלות על מקרקעין... לשימוש החורג המבוקש השפעות שהשלכתן היא מעבר למתחם שורק. לשימוש החורג בענייננו עשויה או עלולה להיות השפעה על כלל העיר ראשון לציון, על איזור גוש דן כולו ואף מעבר לכך", כתבה בפסק הדין.

השופטת ביקרה על התנהלות ועדת הערר מחוז מרכז בעניין. זו קבעה, כי כולם יצאו נשכרים, אם יאושר למיזם כלכלי חיובי לצאת לפועל בהליך איטנסיווי יותר ויעיל של בדיקת ההיבטים התכנוניים, "ממש כפי שהם נבחנים בדרך של הכנת תוכנית".

אולם, פסקה השופטת כי זו אינה דרך להכנת תוכנית, כנקבע בחוק, וכי אין לה שום מקור נורמטיווי. כמו כן, כתבה השופטת, כי דרך זו אינה מקיימת את אלמנט הפומביות שמיושם בתכניות, ואינה מאפשרת לבעלי עניין בתכנית להשתתף בהליך התכנוני.

השופטת אחיטוב כתבה עוד כי אם יתחילו המרכזים המסחריים לפעול במקום, יתקשו מוסדות התכנון להתעלם מהמצב הקיים, גם אם ירצו לבטל את השימושים. "מספר המועסקים לבדו במבנים מושא השימוש החורג ימנה רבבות אנשים, ואין ספק בעיני כי בנסיבות אלה יקשה על מוסדות התכנון 'לשים בצד ולהתעלם' מקיומו של שימוש מסחרי רחב היקף שכזה במתחם שורק, בעת שידונו באופן מקצועי באישור תוכנית, המתירה שימוש מאותו סוג באותו מיקום", כתבה.

ועדת הערר התירה למעשה שימוש חורג של 77 אלף מ"ר, וקבעה כי אינו משנה את אופיה של הסביבה הקרובה, אולם השופטת דחתה את הגישה. "מדובר בהיקף החורג בהרבה מהמקרים המוכרים בשיטתנו המשפטית, בהם אושר לנקוט בהליך של שימוש חורג", כתבה.

עו"ד נעמי וייל, שייצגה בצוותא עם אלימלך קריסטל את מרבית המתנגדים, הגיבה, כי "פסק הדין מיישם את ההלכה שנפסקה על ידי בית המשפט העליון בעבר, ונותן ביטוי לעקרון, ששלטון החוק מחייב נקיטת הליכי תכנון נורמטיווים, וכי מתן היתר לשימוש חורג הוא הליך בלתי ראוי, כשמדובר בשימושים רחבי היקף כפי שרוצים להקים במעיין שורק".

רון הדסי, יו"ר איקאה: "אנחנו מצרים על ההחלטה. בשעות אלו אנו לומדים את השלכות פסק הדין ונשקול הגשת ערעור. נהגנו לפי החוק ולפי ההיתרים שניתנו לנו ונמשיך לנהוג כך. בחנות החדשה אמורים להיות מועסקים כ-400 עובדים, מתוכם כמאה כבר נקלטו ואנו נאלץ לשקול את המשך גיוס העובדים החדשים בהתאם לפסק הדין.

"במקביל ובלי קשר להליך הנ"ל, השינוי בתב"ע שיוזמת עיריית ראשון לציון לגבי אזור מעוין שורק צפוי לעלות לדיון בתקופה הקרובה בוועדה המחוזית מחוז מרכז, ואנו תקווה שההליך הנ"ל יסתיים במהרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker