"דירות יעלו 700-640 אלף שקל": כחלון הציג את הסכם הגג למגדל העמק

שר האוצר הגן היום במעמד חתימת הסכם הגג על מדיניות הדיור של משרדו: "שבפייסבוק יגידו מה שרוצים. אנחנו לא נוותר - ונמשיך את מחיר למשתכן. אף שר לא יעצור אותנו"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אירוע החתימה על הסכם הגג למגדל העמק
אירוע החתימה על הסכם הגג למגדל העמקצילום: גיל אליהו

משרדי האוצר והבינוי והשיכון, יחד עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ועיריית מגדל העמק, חתמו היום (ב') על הסכם גג לעיר הצפונית בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו. כחלק מהתוכנית ייבנו 6,000 יחידות דיור, מהן ישווקו כ-5,500 עד סוף 2019 - חלקן במסגרת מחיר למשתכן. לאלה עשויים להתווסף, באישור הוועדה המקומית, כ-1,509 דירות במסגרת הקלת "שבס כחלון", המאפשרת את הגדלת כמות יחידות הדיור בתוכניות הבנייה המאושרות. כך, מספר יחידות הדיור עשוי להגיע ליותר מ-7,000, בהתאם לביקושים.

הסכם הגג שנחתם היום בכרמיאל תוקצב במיליארד שקל, והוא מבקש להכפיל את שטחה של מגדל העמק ואת מספר התושבים בתוך עשור. כיום מונה העיר, בראשות אלי ברדה, כ-25 אלף תושבים. עד היום נפתחו במגדל העמק שני פרויקטים של מחיר למשתכן בהיקף של 457 דירות בסך הכל, לפי אתר משרד הבינוי והשיכון. 387 דירות עמדו להגרלה במחיר למשתכן ביוני האחרון, ועליהן התחרו רק 315 משקי בית שנרשמו להגרלה. מכאן שנראה שהאתגר הגדול של העיר, המועצה האזורית ומשרדי הממשלה, יהיה דווקא להבטיח ביקוש מצד אזרחים להתגורר באזור.

"דרך מחיר למשתכן", הכריז שר האוצר משה כחלון, "דירות במגדל העמק יעלו בין 640 ל-700 אלף שקל במקום מיליון שקל. לא היה שום צורך להגיע למספרים הגבוהים האלו לדירות. בכל הארץ אנחנו חוסכים לזוגות צעירים 300, 400, 500 אלף שקל שנשארים אצלם במקום להגיע אל היזמים. היזמים והקבלנים ניהלו במשך שנים את הביקושים וההיצעים וניצלו את קרקעות המדינה, אבל אנחנו עוצרים את זה. הקרקע של המדינה היא לא קולה - היא משאב של הציבור. שבפייסבוק יגידו מה שרוצים. אנחנו לא נוותר - נמשיך את מחיר למשתכן. אף שר לא יעצור אותנו".

בנוסף ליחידות הדיור החדשות, התוכנית מבטיחה כי יוקמו בעיר גם מוסדות ציבור, בהם בתי כנסת, בתי ספר, גנים, מתנ"סים ואולמות ספורט. החשיבות המכרעת תהיה של מרכזי מסחר ותעסוקה פעילים ומבוססים. מתוך כלל תקציב התוכנית, 750 מיליון שקל יוקצו לטובת עבודות פיתוח, 150 מיליון שקל יוקצו לטובת הקמת מוסדות ציבור, ועבודות שימור ושדרוג הוערכו בעוד 75 מיליון שקל.

מחיר למשתכן במגדל העמק
מחיר למשתכן במגדל העמקצילום: קרן בנימיני

כחלון נמנע מלהתייחס לביקורת המושמעת נגדו בדבר יצירת ביקושים מנופחים בערי הפריפריה ביחס להיצע הדל של מחיר למשתכן. עם זאת, הוא אמר כי "אנו יודעים כי רק דיור ודירות זה לא מספיק. צריך גם אקדמיה, תעסוקה ומגרש כדורגל". 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, אמר כי "אנו רואים את חשיבות פיתוח וחיזוק הפריפריה, והעברת אוכלוסייה חזקה מהמרכז לערי הנגב והגליל". ראש העיר מגדל העמק, אלי ברדה, הזכיר כי המשימה הבאה אחרי עריכת תוכנית הגג לעיר, היא לקדם תוכנית להתחדשות עירונית כוללת למרקם הישן במרכז העיר ובשכונות הוותיקות, "כדי לעשות צדק חברתי עם התושבים״, לדבריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker