3,500 דירות חדשות בבקעת אונו: אושר הסכם לפינוי שטחים מבי"ח שיבא

1,100 מהדירות שייבנו ישמשו להשכרה לטווח ארוך, ובאיכלוסן יקבלו עדיפות 600 חברי סגל רפואי המועסקים בבית החולים. במסגרת ההסכם נקבע כי חלק מהשטחים ישמשו עבור תשתיות תחבורה שיקלו על מצוקת התנועה באזור

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

בישיבת מועצת מקרקעי ישראל שהתקיימה אמש (ב') בראשות שר האוצר, משה כחלון, אושרו 3 הסכמים, בהם הסכם עקרונות בין רשות מקרקעי ישראל, משרד האוצר, משרד הביטחון ובית החולים שיבא. בהסכם נקבע כי בית החולים יפנה שטחים לטובת בניית יותר מ-3,500 דירות חדשות באזור בקעת אונו וסביבת תל שומר.

לפי ההסכם, רשות מקרקעי ישראל תממן את עלויות העתקת מבני בית החולים המתפנים ושדרוג תשתיות נדרשות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל. 1,100 מהדירות שיבנו ישמשו להשכרה לטווח ארוך, ובאיכלוסן יקבלו עדיפות 600 חברי סגל רפואי המועסקים בבית החולים – בתמורה להריסת כ-590 דירות ישנות הנמצאות בשטח בית החולים במבנים מיושנים.

בשיכון הרופאים יקבלו חברי הסגל הנחה של 30% ממחיר השכירות בשוק החופשי. מכרזים ראשונים מכוח ההסכם יחלו בתחילת 2018. בית החולים יידרש לפנות את השטחים בשתי פעימות: הראשונה בדצמבר 2018, והשנייה ביוני 2021.

בנוסף, במסגרת ההסכם נקבע כי חלק מהשטחים ישמשו עבור כבישים ותשתיות תחבורה הנדרשים כדי להקל על מצוקת התנועה והפקקים באזור בקעת אונו וסביבת בית החולים. הכוונה היא לחבר את דרך משה לוי לכיוון מערב, תוך הסדרת הגישה לתל אביב ולכביש 4. ללא פיתוח תשתית מתאימה אין מענה הולם לכל הדירות המשווקות כיום ובעתיד באזור זה בבקעת אונו.

ההסכם מגיע כ-4.5 שנים לאחר שאושרה תוכנית שיכון הרופאים, בראשית 2013, והיא כוללת 1,680 יחידות דיור (בהן 1,100 הדירות שיוצעו להשכרה). בנוסף, תוכנית תמ"ל 1002 שאושרה ב-2005 כוללת 2,200 יח"ד, מהן 1,200 על שטחי בית החולים והיתרה על שטח המחנה הצבאי תל השומר. במסגרת המו"מ שנמשך מספר שנים בין בית החולים, רשות מקרקעי ישראל,  משרד האוצר ומשרד הבריאות, הגיעו הצדדים להסכמות על פינוי 240 דונם משטח בית החולים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כחלון התייחס לתוכנית ואמר כי: "הסכם זה הינו win-win-win. הציבור מקבל דירות שישווקו במחיר למשתכן ובהשכרה לצמיתות, בית החולים יהפוך לבית חולים של העתיד עם תשתיות ושירותים מתקדמים לטובת כלל המטופלים במדינת ישראל, ותושבי בקעת אונו יקבלו כבישים הנחוצים להפחתת העומס התחבורתי באזור. ההסכם משתלב במדיניות הממשלה להאצת שיווקי מחיר למשתכן וההשכרה בדגש על איזורי הביקוש ובסמיכות למוקדי תעסוקה".

עדיאל שימרון, מנהל רמ"י, הוסיף כי "רשות מקרקעי השקיעה מאמצים ניכרים בקידום הסכם זה. רמ"י מוכיחה כי היא איננה נרתעת מהסכמים מורכבים וחשובים ומשווקת יחידות דיור היכן שצריך ולא רק היכן שאפשר".

בנוסף נחתמו גם הסכמים עם משרד הביטחון לפינוי מחנות ושטחי צה"ל - בח"א 21 במפרץ חיפה ומוזיאון בתי האוסף של צה"ל שנמצא בשולי שכונת נווה צדק בתל אביב, בתמורה ל-1.1 מיליארד שקל.

ההסכם בחיפה יאפשר להרחיב את שטחי עורף נמל חיפה ולפתח מרכזים לוגיסטיים לחברות שונות, ובמקביל  לפתח את החזית הפונה לים ולחזק את שטחי המסחר, פארקי תעסוקה, בידור, תיירות ופנאי בנמל חיפה.

לפי כחלון, ההסכמים שנערכו מול משרד הבטחון לפינוי מחנות צה"ל יאפשרו את הגדלת היצע הדירות בלב איזורי הביקוש וחיזוק הפריפריה. שחרור 22 הדונם בנווה צדק יאפשרו קידום תוכנית להקמת 650 יחידות דיור, ופיתוח שטחי מסחר ותעסוקה ומלונאות באזור.

המרכז הרפואי שיבא
המרכז הרפואי שיבאצילום: טלי מאייר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker