שר השיכון יקצה מיליונים לתכנון מחדש של מרכזי ערים בישראל

הכסף יעבור לרשויות שיתחייבו לתכנן לפי עקרונות קיימות: צפיפות, רשת רחובות לניידות בהליכה, פיתוח תעסוקה ומסחר מוטה כלכלה מקומית

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט
מירב מורן
מירב מורן

שר השיכון, יואב גלנט, התחייב בשבוע שעבר להעביר השתתפות מימון לרשויות שיניעו מהלך לתכנון מרכז עיר ברוח העקרונות של עירוניות מקיימת. ההתחייבות נמסרה לראשי ערים ורשויות מאזור הנגב במסגרת סמינר לימודי שנערך עבורם בדרום מערב גרמניה, ביוזמתה של קרן מיראז'.

שר השיכון הצטרף ליומיים האחרונים של הסמינר והשתתף בחלק מהסיורים. באירוע הסיום הצהיר כי יקצה לפחות חצי מיליון שקל לכל רשות, בתנאי להתחייבות שהתכנון הממומן יתבסס על עקרונות העירוניות המקיימת שאליה נחשפו ראשי הרשויות בסיורים שנעשו בסמינר.

הכוונה היא לפיתוח מרכז עיר בצפיפות ועירוב שימושים, השקעה במרחב ציבורי כך שיורכב מרשת דרכים הקושרת שכונות, מותאמת להליכה ולניידות במגוון כלי רכב, וכך מעודדת מסחר ברחובות המותאמים למנעד גילאים רחב - ילדים וזקנים. הכסף יינתן עבור עבודות תכנון מרכז עיר כך שיתמקד בפיתוח כלכלה מקומית.

סיור ראשי הרשויות התקיים באזור דרום מערב גרמניה ,שהערים בו הן בסדר גודל דומה לערי הנגב - כמה עשרות אלפי תושבים, ושנבנו בתקופות דומות לזו שבה התפתחו היישובים בנגב, ולכן מתמודדות עם אתגרי התחדשות דומים. הסמינר הציג מודלים לבנייה והתחדשות תוך תיקון טעויות שנעשו בפיתוח באמצע המאה שעברה, כשהערים התפשטו לשכונות מגורים מוטות רכב, תוך הפרדת שימושים בין מגורים, מסחר ותעסוקה.  

ההשקעה המתוכננת של משרד השיכון היא יוזמה של השר, והוא מנמק אותה בתפישתו כי "הדרך לחזק עיר אינה עוברת רק בכיבוש שטחים בשכונות חדשות המוקמות בפאתיה, אלא באמצעות העצמה של מרכז העיר על ידי חיזוק היתכנות המסחר, התעסוקה והשירותים ברחובות והתבססות על יוזמות כלכליות מקומיות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גלנט הוסיף שהוא למד את חשיבות הפיתוח האורבני תוך כדי פעילותו, והגיע למסקנה שחיזוק הנגב תלוי גם בכוחם של ישובים עירוניים שבהם מתרכזת היזמות, התעסוקה והמסחר המשרתים את היישובים הקטנים שסביבם. "במקומות שבהם יש אפשרות לרדת מדירת המגורים וללכת ברגל לשתות קפה, לתקן את הסלולרי, להסתפר ולהגיע לביקור עם הילד אצל לרופא, מגיעות אוכלוסיות חזקות", אמר גלנט. "מתוך כך עולה שאם רוצים לפתח אזור, צריך לפתח בו ערים שיש בהן מאפיינים כאלה, וכך הן תהיינה ערים חזקות".

העיר הראשונה שבה יתחיל תהליך חיזוק המרכז היא ערד. ראש העיר, ניסן בן חמו, סירב באחרונה להסכם גג ונמנע מלממש שכונות שתוכננו לקום בשולי העיר. הוא מצפה לפתח מודל חלופי להתחדשות עירונית ופיתוח אורבני שיסתמך על עיבוי שכונות בנויות ותוספת שטחי מסחר ברחובות קיימים. ערד מתכוונת לקדם את הפיתוח העירוני הנוכחי שלה במסגרת "איך גרים" - מסלול תכנון שמובילה עמותת מרחב לעירוניות כמשקל נגד למהלכי הפיתוח המהיר שמקדמת הממשלה, שנמדדים בכמות יחידות הדיור, הנבנות בדרך כלל בשכונות חדשות. ערד תתחיל את תכנון ההתחדשות שלה בראשית שנת 2018 ומתכננת להשקיע במהלך 6 מליון שקל.

משרד השיכון יקצה לתוכנית פיתוח מרכזי הערים תקציב בסך כולל של 5 מיליון שקל כהתחלה. הסכום יחולק בהשתתפות משרד השיכון במהלכי תכנון שימומנו באמצעות תקציבים שישיגו ערי הדרום שדרות, נתיבות, אופקים, רהט, באר שבע, ערד, ירוחם, דימונה ואילת, דרך עמותות ובאופן עצמאי.

נעה פינטו, מובילת המאבק לחיזוק ערי הנגב בארגון מגמה ירוקה: “שמחנו לקרוא כי משרד השיכון והבינוי והשר גלנט אימצו את תפיסת עולמנו מזה שנים, שלפיה חיזוק הנגב הוא חיזוק של הערים הקיימות. עם זאת, היינו שמחים לדעת כיצד מתיישבות תוכניותיו המוצהרות הללו של המשרד עם התכוניות שאותן הוא מקדם להקמת עשרות יישובים שיחלישו את אותן ערים בדיוק. על השר לצאת בהכרזה שתואמת את טענותיהם של מתכנני הערים הבכירים, שלפיה "אין גם וגם". אם ייבנו יישובים חדשים, הערים ייחלשו. אם הערים יתחזקו - אין צורך בהקמה של יישובים חדשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker