זוכי מחיר למשתכן בגליל ים לא מרוצים. זו הסיבה

צפיפות, כיוון אוויר אחד ושירותים ללא חלון הם חלק מהתלונות של קבוצת זוכים בפרויקט המשתלם ביותר במסגרת מחיר למשתכן ■ הזוכים דורשים מעיריית הרצליה לדון מחדש בתוכניות ולתקן את ההיתר שהנפיקה להן ■ אפריקה ישראל מגורים: "התוכניות עומדות בקריטריונים"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של פרויקט מחיר למשתכן בגליל ים
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

קבוצת זוכי מחיר למשתכן בפרויקט סביוני גליל ים של אפריקה ישראל מגורים בגליל ים, דורשת מעיריית הרצליה לדון מחדש בתוכניות — ולתקן את ההיתר שהנפיקה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הרצליה. זאת, לטענתם, בשל פגמים וליקויים מהותיים שנפלו בתוכניות בפרויקט.

הזוכים בפרויקט — שזכו בהנחות המשמעותיות ביותר מבין כלל משתתפי מחיר למשתכן בהשוואה ליישובים אחרים באזורים פחות מבוקשים — ראו באחרונה את התוכניות ההנדסיות של הבניין, ולטענתם, סטנדרט הבנייה והתכנון של דירות רבות בפרויקט לקוי וברמה נמוכה בהשוואה לדירות בשוק החופשי.

>> הח"כית של מפלגת כולנו מסבירה: כך זכיתי בדירה בגליל ים - במבצע 

המתנגדים לתוכניות מצאו כי הוועדה לתכנון ובנייה בהרצליה דנה בבקשה להקלות ולהגדלת מספר הדירות בפרויקט בלי שצורפה לפנייה חוות דעת של מהנדס הוועדה כנדרש, ולפיכך קיים פגם מהותי בקבלת ההיתר. עו"ד יהודה גזיאל, שמייצג את הזוכים, דרש מהעירייה לפרסם את חוות הדעת ואת ההקלות שניתנו מתוקפה — ובהתאם לכך לאפשר זמן להתנגדויות לתוכנית.

בין השאר טוענים הזוכים כי הדירה החמישית בכל קומה כלואה ובעלת כיוון אוויר אחד, בניגוד למקובל בסטנדרט בנייה מתקדם. לדבריהם, הקבלן אמנם ביקש לא להוסיף עוד קומות — כדי לא לייקר את עלויות הבנייה — אך במקביל רצה לבנות דירות נוספות בכל קומה בלי להגדיל את השטח.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד קובלים הזוכים כי בדירות עם שני כיווני אוויר יש רק חלון אחד קטן לכיוון אוויר נוסף, בהשוואה לדירות בקומות גבוהות יותר שיוצעו למכירה בשוק החופשי. לטענתם, הצפיפות תגרום לעומס יתר בשטחים ובמתקנים המשותפים ותשפיע לרעה על איכות חייהם. גם בשוק החופשי קיימים פרויקטים שבהם מוצעות דירות בסדרי גודל דומים שכוללים חמש, שש ואף שבע דירות בקומה.

הזוכים בדירות במסגרת מחיר למשתכן מוסיפים כי גם חדרי השירותים, המקלחות והאמבטיות בחלק מהדירות מתוכננים ללא חלון איוורור הפונה החוצה או למרפסת השירות, בניגוד להמלצות קודמות של ועדת הבנייה בפרויקטים דומים. עוד נטען כי בשום מטבח בדירות אין פתחי איוורור הפונים החוצה. לדבריהם, אפשר ואף נדרש להוסיף חלון במטבחים לכיוון מרפסת השירות ולהרחיב את החלון הקיים בחדר הפונה לשני כיווני אוויר, כדי לעמוד בסטנדרט תכנוני ראוי.

ועד הזוכים בפרויקט אמר כי "לא מתקבל על הדעת כי בוועדות תכנון בערים כמו ראשון לציון ונתניה הוצג תכנון דומה שנדחה והועבר לתכנון מחדש, ואילו בעיריית הרצליה, בפרויקט המרכזי של שכונת גליל ים — שכונת הדגל היוקרתית של מחיר למשתכן — התכנון הקלוקל המוצע יעבור, במיוחד לאור העובדה שקולות ברורים מהוועדה דוחים תכנון כזה".

אגף ההנדסה בעיריית נתניה דחה לפני כמה חודשים את תוכניות הבנייה של אחד ממיזמי מחיר למשתכן בעיר שהגישה חברת רמי שבירו. זאת לאחר שבעירייה הופתעו לגלות כי בעוד שעל פי התב"ע, במגרש שבו זכתה שבירו אמורים לקום שני מגדלי מגורים בני 17 קומות עם ארבע דירות בכל קומה, הגישה החברה תוכנית לבניית שני בניינים בני 13 קומות, שבהם שטח הקומות גדול בהרבה וכולל שש דירות.

"קומבינות בדירות"

על פי פרוטוקול ישיבת ועדת המשנה לתכנון ובנייה בהרצליה שנערכה ב–9 באוגוסט, חבר הוועדה יוסף לונדון אמר: "יש בניינים שכוללים שש דירות בכל קומה עם כיוון אוויר אחד. לא כאן. לאור מה שקרה בערים אחרות במחיר למשתכן, ולאור העובדה שיזמים ניסו לעשות מעשים נפשעים בגלל המחיר הנמוך, אני מבקש שנלמד מכך ולא ניתן ליזמים לעשות כל מיני קומבינות בדירות".

מהנדס העיר הרצליה מייק סקה התייחס בדיון לדברים ואמר כי אנשיו "נכנסים לוורידים" של הקבלנים לגבי המפרטים ומעמידים דרישות שיאפשרו חללים ראויים.

אורי אפק, אחד הזוכים וחבר בוועד, אמר: "אנו עדים לשיטה של הקבלן, שמציע לנו לרכוש דירות גן ב–2.6 מיליון שקל ויודע שנתקשה — ושהדירות יחזרו אליו למכירה בשוק החופשי ברווח גדול". לדבריו, "הקבלנים יודעים לנצל את המכרזים לטובתם כך שיבואו על חשבון הדיירים — ואף גורם לא לוקח אחריות על הפיקוח. התחושה היא שיש יד נעלמה שהעבירה את התוכנית, ואין מי שידאג לאינטרס של הזוכה". לדבריו, גם הפניות לחברת י.ת.ב שאמורה לפקח על הפרויקטים, לא נענו.

הדיירים העתידיים טוענים כי התכנון הנוכחי מפלה בין זוכי מחיר למשתכן לבין קונים בשוק החופשי, כך שדירות שנמכרות בשוק חופשי שומרות על סטנדרט גבוה ואילו דירות מחיר למשתכן הן נחותות. לדבריהם, חזיתות הבניין הלא אחידות ותכנון מספר הדירות בקומה מעידים על כך. אולם, הם מתעלמים מהחללים המשותפים — כמו הלובי וחדרי השירות בבניין — שצריכים להתחרות מול פרויקטים אחרים בשוק החופשי, ומרמתם נהנים גם זוכי מחיר למשתכן.

"כיווני אוויר אינם נאכפים במכרזים"

במשרדי האוצר והשיכון מזכירים שוב ושוב את ההנחה המשמעותית שמתאפשרת הודות למחיר למשתכן, ומנסים להתמודד עם הטענות העולות מהשטח בכל הנוגע לביצוע ולחוזי הקבלנים. במשרד השיכון עידכנו כבר יותר מעשר פעמים את הדרישות החוזיות והמפרטים, אך מסבירים כי הם מחויבים לשמירה על היצע אחיד ושווה בכל הפרויקטים, שישמר את הרווחיות בעבור כל הצדדים.

מאפריקה ישראל מגורים נמסר: "התוכניות עומדות בכל הקריטריונים הנדרשים בתנאי מכרז מחיר למשתכן ובאישורי הרשויות והתקנים הנדרשים, ואף שודרגו בהתאם להנחיות עיריית הרצליה. המפרט הטכני של פרויקט סביוני גליל ים, השטחים הציבוריים ולוח התשלומים, אינם שונים מהנהוג בפרויקטים האחרים של החברה. הדיירים שיצטרפו לפרויקט ייהנו ממגורים בשכונה באיכות גבוהה ביותר".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "התלונות נבדקו מול כלל הגורמים הרלוונטיים, ובהם ועדת התכנון של הרצליה, שאישרה את התוכניות. המשרד מחייב את הקבלנים לתנאי מכרז ולתב"ע, לרבות מפרט טכני שנבדק על ידי המשרד ועומד בתנאי מחיר למשתכן. באשר למספר כיווני אוויר, שינויים אלה אינם נאכפים במסגרת המכרזים ובכלל. תכנון הפרויקט אינו שונה במהותו מתכנון דירות דומות בעיר ועומד בכל הסטנדרטים של דירות הנמכרות בשוק החופשי".

מעיריית הרצליה נמסר: "העירייה פעלה לאורך כל הדרך על פי נוהלי הליכי התכנון כנדרש. הדירות רובן בגודל של כ–75 מ"ר ובסטנדרט אחיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker