חזקו את מרכזי הערים

אין תועלת כלכלית בהתפשטות לשכונות מרוחקות מהמרכז, מכיוון שהיא מדללת את המרחב הציבורי מאנשים. חיזוק ופיתוח של מרכז העיר הוא אינטרס ראשון במעלה של הרשות המקומית, מפני שהוא מחזק את כל המטרופולין. מרכז העיר חייב להיות העוגן המסחרי העיקרי של המטרופולין

דורון נויוירט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז ירושלים. חייב לעבור התחדשות
מרכז ירושלים. חייב לעבור התחדשותצילום: סיוון גיל

כל ראש עיר רוצה לראות מרכז עיר תוסס ופעיל ולא עיר שינה מפהקת. באחרונה נמצאים רבים מראשי הערים בישראל במשא ומתן על הסכמי גג עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), המבטיחים הקמת שכונות מגורים חדשות ולעתים גם מקומות תעסוקה. ההסכמים עלולים להחליש את מרכז העיר ואת החיוניות שלו, מפני שמתוכננות בהם שכונות חדשות בפרוורי הערים.

דוגמה לקונפליקט בין רצונות ראשי העיר למשרד השיכון ורמ"י, ראינו באחרונה כשפרנסי באר שבע החליטו לקחת את גורלם בידיהם ולא להיכנע לתכתיבים — כך שבקרוב תפקיד הרשות המקומית בוועדה המחוזית תוכנית מתאר חדשה. התוכנית מבטלת שכונות שלמות שתיכננו רמ"י ומשרד השיכון בפרוורי העיר, ומוסיפה 30 אלף דירות חדשות — 70% מהן במרכז העיר, תוך הגדלה מינימלית של גבולות השטח הבנוי כיום. המבנים במרכז העיר יתנשאו עד גובה של 30 קומות וישלבו מגורים, מסחר ותעסוקה. בבאר שבע הבינו כי אין תועלת כלכלית בהתפשטות לשכונות מרוחקות מהמרכז, מכיוון שכך היא מדללת את המרחב הציבורי מאנשים, ולכן החליטו להפוך את שדרות רגר למרכז העיר החדש והמפותח שלה.

הקמה של כמה שכונות מחוץ למרכז העיר בו זמנית התרחשה בירושלים ופגעה במרכזה. השכונות רמות, נוה יעקב, גילה וארמון הנציב קמו בשנות ה–70 וה–80 כמעט בו זמנית ודיללו את מרכז ירושלים. השכונות החדשות צברו תאוצה בפרוורי הבירה ועודדו הגירה של אוכלוסייה חזקה וצעירה אליהן ממרכז העיר. הן הרחיקו מהמרכז תושבים ומבקרים שהיו גרעין כוח הקנייה של העסקים במרכז. הפרוור התפתח והמרכז קמל והלך.

כעת מבינים בירושלים כי מרכז העיר חייב לעבור התחדשות, ומנסים להפוך את הגלגל. לעיר יש תוכניות לבנייה של יותר מ–10,000 דירות בפרויקטים של התחדשות עירונית, מרביתם במרכז. הקמת המיזמים החדשים תעודד גם הרחבה ושדרוג של תשתיות קיימות, תוך עידוד תחבורה ציבורית טובה יותר, שכן חידוש המרכז לא יעבוד בלי פתרון לבעיות הפקקים. צמצום מקומות חניה שיפחית את השימוש בכלי רכב פרטיים במרכז, הכנסת רכבת קלה והרחבת הנתיבים לתחבורה ציבורית — יגרמו מהר מאוד לפריחה של המסחר, יגבירו את הביקוש למגורים ותעסוקה במרכז העיר, ויצרו מרקם עירוני שוקק. בתוך כך, קיימת חשיבות לשמירה על שטחים ירוקים ועל אופי המגורים המוכר והקהילתי. פעולות אלה יחזקו את הקהילה במרכז העיר ויגדילו את שיעורי הבעלות על דירות (דבר המסמל חזרה של אוכלוסייה חזקה).

מכיוון שבשכונות רבות במרכז ירושלים מתגוררת כיום אוכלוסייה מוחלשת, הובא בחשבון בתוכנית לחיזוק המרכז הגורם האנושי ובוצעה חשיבה על מניעה של תהליכי ג'נטריפיקציה — דחיקה של האוכלוסייה הוותיקה מחוץ למרכז המתחדש, עקב ההוצאות הגבוהות של תחזוקה וניהול הפרויקט החדש. הפתרון עשוי להיות מרכזי אנרגיה ובנייה ירוקה שאמורים להפחית באופן ניכר את הוצאות החשמל לדיירים. כך למשל, באמצעות ניצול שטח הגגות להצבת פאנלים סולאריים אפשר להפיק אנרגיה ירוקה המפחיתה את עליות החשמל בטווח הארוך, מונעת תלות במשווקים חיצוניים ומאפשרת הפקת חשמל באופן עצמאי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חיזוק ופיתוח של מרכז העיר הוא אינטרס ראשון במעלה של הרשות המקומית, מפני שהוא מחזק לא רק את העיר עצמה אלא את כל המטרופולין. מרכז העיר חייב להיות העוגן המסחרי העיקרי של המטרופולין. כשהמרכז בנוי ומפותח כהלכה, אין תהליכי יוֹמְמוּת בשכונות בפרוורים, משום שאין עוגנים מסחריים משמעותיים שם המתחרים במרכז.

הכותב הוא מנכ"ל מוריה, החברה לפיתוח ירושלים

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker