מגדל המגורים "הסודי" שמקדמת עיריית ת"א ליד היכל הספורט ביד אליהו

התב"ע למגרש בשכונת יד אליהו מייעדת לו שימוש לצורכי תעסוקה. לטענת העירייה, התוכנית מתירה שימוש למגורים ללא הגבלת היקפי שטחי הבנייה, ואילו התושבים מתריעים מגידול לא מבוקר במספר הדירות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היכל מנורה מבטחים בשכונת יד אליהו
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

האם מגרש שנמצא ליד היכל מנורה ביד אליהו בתל אביב, שהתוכנית המאושרות עליו מייעדות לו שימושי תעסוקה, ישמש להקמת מגדל מגורים בן 30 קומות ו-300 דירות? באחרונה הוציאה עיריית תל אביב מכרז לשיווק המגרש הזה למגורים, אף שתוכנית המתאר לגביו, שאושרה לפני כ-25 שנים ועודכנה לפני 13 שנים, נקראת "פארק תעסוקות ונופש יד אליהו".

השטח שעליו מדובר נמצא בבעלות עיריית תל אביב, שבמאי האחרון הוציאה מכרז להחכרת מגרש אחד ממנו. בעוד ביתר המגרשים מקודמת בנייתם של בנייני משרדים, בכפוף למטרות השימושים המרכזיים של המתחם, בתנאי המכרז נאמר כי על המגרש ניתן להקים מגדל שלא יוטלו עליו כל הגבלות לגבי מספר יחידות הדיור.

יתרה מכך: העירייה חייבה את היזם להקים בבניין 30 דירות בנות השגה שישמשו את הזכאים הרשומים בעירייה ל-10 שנים.

"התוכנית מתירה שימוש במגרש למגורים ללא הגבלה בעניין היקף שטחי הבנייה המותרים למגורים, ואי לכך ניתן לבנות בניין מגורים עם קומת קרקע מסחרית", הבהירה העירייה בקובץ שפירסמה שבועיים לפני סגירת המכרז, ב-3 באוקטובר. בקובץ היא מתייחסת לסעיף קטן בתוכנית המקורית, שבו נכתב כי "במסגרת סך כל השטחים העיקריים למשרדים ולשירותים עסקיים, יותרו במגרש 3 גם מגורים, מלונאות והשימושים הנלווים למטרות אלו כגון חדר כושר ושטחים בעלי אופי ציבורי". בעדכון התוכנית נכתב שניתן לעשות עירוב שימושים ולשלב תעסוקה ומסחר, מה שלא נראה בתכנון לפי ההבהרה שהוציאה העירייה.

בעירייה מניחים, ככל הנראה, שאף שהתוכנית המקורית מדברת על מתחם תעסוקה, אין צורך לערוך בה שינויים, ליצור עבורה תב"ע מפורטת, או לעדכן את הציבור והניגשים למכרז. זאת על אף העובדה שבתקנון התוכנית נכתב כי השטחים העיקריים ישמשו למשרדים, שירותים עסקיים, תעשיות היי-טק ומסחר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

האדריכל ומתכנן הערים רפאל לרמן, מי שחתום על עריכת התוכנית המקורית, מסביר כי "הכוונה המקורית של התוכנית היתה להפוך את המתחם הזה למתחם עסקים ומסחר, וכך גם תיכננו את הבניינים, שחלקם עדיין בשלבי בנייה שאנחנו שותפים לה. התכנון המקורי לא כיוון להקמת מגדל מגורים אלא ליצירת מרחב תעסוקתי שיש בו חללים ציבוריים, אבל כנראה שהעירייה רואה יותר תועלת בהוספת יחידות דיור לאור הביקוש הגובר".

הדבר מעורר שאלה תכנונית רחבה יותר: האם לא עדיף לשנות את התוכנית הישנה ולערוך לכל המתחם תוכנית חדשה שתתחשב גם במה שקורה מסביב, מאשר להיאחז במלים ספורות שמנוגדות לייעוד המקורי של התוכנית הישנה?

תושבת יד אליהו, סטלה אבידן, יועצת עסקית ומנהלת פרויקטים בתחום הקיימות, טוענת כי העירייה מחויבת לבחון האם יש ברשותה תשתיות תחבורה וחניה מתאימות לאכלוס 300 משפחות חדשות בסמוך לצירי תנועה עמוסים גם כך, והאם ישנן תשתיות המאפשרות מעבר רגלי בין מרחבים ציבוריים. "הבעיה שלנו היא לא שהיזמים ירוויחו, אלא שהעירייה רוצה להרוויח על חשבון איכות חייהם של האזרחים. אין תוכניות תחבורה לתוספות הבנייה באזור כולו".

שכונת יד אליהו בתל אביבצילום: אייל טואג

שרה מילוא, גם היא תושבת יד אליהו, מסרה עם אבידן כי "תוכנית המתאר שמכוחה מוקם הבניין קיבלה תוקף ב-2001, רק שמאז ועד היום עירית ת"א אישרה גם את תוכנית מתאר תא/5000, המוסיפה בשכונת יד אליהו כ-80 אלף יחידות דיור ועשרות אלפי מטרים של מסחר. רק על ציר לה גוארדיה מספר יחידות הדיור יוכפל פי ארבעה, כמו גם שטחי המסחר שיגדלו, וכל אלו ללא תשתיות תחבורתיות כלל.

"כרגע לא ידוע לנו על תכנון נת"צים, מעבר קווי הרכבת הקלה על הציר או כל פתרון תח"צ אחר. מימוש התוכנית המיושנת עם מסחר ותוספת כ-300 יחידות דיור נוספות, לצד הפרויקטים המקודמים על ידי העירייה ביד אליהו, תביא לכאוס אורבני שנובע מחוסר אחריות תכנונית ואינטרסים נדל"ניסטיים האומרים 'נעשה ונשמע'. הבעיה היא שכאשר ישמעו יהיה מאוחר מדי".

לדברי לרמן, בתוכנית המקורית למתחם שבו אמור לקום הבניין החדש מוקצים למעלה מ-40 דונם תת-קרקעיים לחניונים. עם זאת, בהתחשב בצפיפות הצפויה באזור עם אישור תכניות פינוי-בינוי ותמ"א 38 בפרויקטים שונים של התחדשות עירונית, אין להישען רק על חניונים לרכבים פרטיים אלא לקוות שהעירייה תפעל לפיתוח תשתיות התחבורה והחנייה.

בימים אלו הופקדה תוכנית גשר השלושה, שצפוי לחבר בין רחוב השלושה לרחוב הרכב, מעל לנתיבי איילון ובין גשרים קיימים אחרים – יצחק שדה ולה גוארדיה. חלק מהתושבים באזור מכנים את הגשר "עלה תאנה", וטוענים כי היום אין כל מענה למערכת הסעת המונים ממזרח לאיילון, בין רחוב ההגנה לרכבת מרכז, וכי הגשר לא מציע פתרון לכלי רכב כבדים, לתחבורה ציבורית ולמבקשים לצאת מהשכונה.

העירייה החרישה את המכרז?

עיריית תל אביבצילום: יעל אנגלהרט

למרות המיקום האטרקטיבי והתנופה הצפויה באזור - ואולי בשל כך שהעירייה לא הצהירה בפני הציבור על הפרשנות המחודשת שהעניקה למגרש - יזמים וקבלנים לא עטו על המכרז.

כמה יזמים מובילים בענף לא הכירו את המכרז, וטוענים שלא ראו פרסומים לגביו. להערכת אחד היזמים, למכרז מהסוג הזה היו ניגשים בין חמישה לשבעה יזמים אילו היה מפורסם, וחריג מאוד שמכרז כזה נסגר ללא היענות, אלא אם לא רוצים שיידעו על קיומו.

למעשה, העירייה אפילו דחתה את המועד האחרון להגשת הצעות למכרז עד ל-17 באוקטובר, ככל הנראה כדי לאפשר לעוד מציעים לגשת ולפרסם הבהרה שקשורה לשימושים. עם זאת, לפי הערכות, על המכרז התמודדה רק הצעה אחת שאותה הובילה חברת הנדל"ן קנדה ישראל , מבלי שהיו לה מתחרות. גורמים המקורבים לעירייה מעידים ששווי ההצעה שהתקבלה היה נמוך משציפו בעירייה, וכי היא נדרשת לעבור את אישור ועדת המכרזים.

מעיריית תל אביב נמסר כי העירייה ממתינה להתכנסות ועדת המכרזים, וכי התב"ע מתירה שימוש למגורים ללא הגבלת היקפי שטחי הבנייה המותרים למגורים. קומת הקרקע של הבניין תהיה מסחרית, והשימושים ייקבעו בתוכנית העיצוב. בנוסף מסרה העירייה מספר דרישות סביבתיות, בהן חיוב לאמצעים להפחתת רעשי תחבורה וסביבה בדירות, ואישורי הרשות לאיכות הסביבה בנושא אוורור החניון התת-קרקעי.

עוד נמסר כי "המכרז פורסם בשלושה עיתונים שונים וגם באתר האינטרנט של העירייה. לכנס המשתתפים במכרז שהעירייה ערכה (שגם פורסם באותה מודעת מכרז בעיתונות ובאתר), הגיע מספר לא מבוטל של יזמים".

בקנדה ישראל סרבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker