אחרי ביטול תוכנית המתאר: עיריית הרצליה מבקשת לחלץ אלפי דירות מתכנון מזורז

תוכניות הבנייה הנדחות מהוות את עיקר הסכם הגג של העיר עם הממשלה ומעמידות אותו בסכנה ■ ראש העיר: "נבנה את כמות הדירות המבוקשת בכוחות מקומיים"

מירב מורן
מירב מורן
הרצליה
הרצליהצילום: אייל טואג אייל טו

הוועדה המקומית של עיריית הרצלייה החליטה היום (ד') לבקש מהממשלה למשוך את כל תכניות הבנייה בתחומה אשר היו אמורות להתקדם בהליך המזורז - ותמ"ל (ועדה לקידום מתחמי דיור לאומיים) ולהעבירן להליך רגיל: התקדמות דרך הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

ההחלטה נוגעת לתוכניות בנייה במרכז הרצליה, ליד קניון שבעת הכוכבים ("קרית השחקים") ולשטחים שבהם נמצא שדה התעופה העירוני בצפון הרצליה ("קרית המסלול"), שיחד היו אמורות לקום בהן יותר מ-3,200 יחידות דיור בתוך זמן קצר ובקרוב. מהלך זה מצטרף לדחייתה של תוכנית הבנייה באפולוניה בשבוע שעבר, שם תוכננו 3,000 יחידות דיור.

תוכנית אפולוניה בוטלה על ידי בית המשפט שקבע שהפקדתה נעשתה בהליך לא תקין, וקבע שלא תוקדם לפני עריכה של סקרי קרקע והצגת הסיכונים הסביבתיים הנובעים מחומרים מסוכנים הנמצאים באדמה. הוועדה המקומית הרצליה כתבה בהחלטתה מאתמול כי תבקש למשוך תוכניות נוספות העומדות על הפרק – חוף התכלת, המת"ש, ואשר ככל הנראה היו אמורות להתקדם במסגרת הותמ"ל ובהן תוכננו גם כן אלפי יחידות דיור. כל זאת קורה לאחר שמועצת העיר הרצליה ביקשה להחזיר אליה את תוכנית המתאר שלה שהופקדה בתחילת השנה, וקיבלה בחודש שעבר את אישור הוועדה המחוזית להשיבה לחשיבה מחודשת ושיתוף ציבור באמצעות מנגנוני התכנון המקומיים.

תוכניות הבנייה באפולוניה שבוטלה, ותוכנית קריית השחקים שעלולה לחזור מהותמ"ל כדרישת העירייה, היוו את עיקרו של הסכם הגג שחתמה הרצליה עם הממשלה - 4,500 מתוך 7,500 יחידות דיור שלהן התחייבה העירייה. במתווה הסכמי הגג שחותמת הממשלה עם רשויות מקומיות, הרשות מתחייבת להעמיד היתרים לכל הפחות ל-5,000 יחידות דיור, ולא פחות מ-2,000 יחידות דיור בשנה. הסכם הגג עם הרצליה נחתם בינואר 2016, וכלל תוכניות ל-7,500 יחידות דיור. בצל המהלכים הנוכחיים לא ברור כיצד תצליח העירייה לעמוד בהתחייבויותיה.

משה פדלון, ראש העיר מסר: "הרצליה תמשיך לתרום את חלקה במאמץ הלאומי להגדלת היצע הדיור. אנו נעמוד במחויבותנו בהסכם הגג ויש לנו הכוחות המקצועיים והאיכותיים ביותר של גופי התכנון המקומיים בעיר ובמחוז על מנת לקדם תוכניות אלו באופן המיטבי עבור תושבי הרצליה ובכלל".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מטה מאבק התושבים למען בינוי שפוי בהרצליה, מסר: "נמשיך להילחם כתף אל כתף עם העירייה לביטול תוכניות בנייה שהתקדמו באופן בלתי שקול ולא מקצועי. אנחנו מוטרדים מכך שחרף ההבטחות, לא פורסם עדיין מתווה לשיתוף הציבור בתוכניות הבנייה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker