זוכים התלוננו - וכחלון יזמן את מנכ"ל החברה המנהלת את מחיר למשתכן לבירור

זוכים בדירות מחיר למשתכן הגישו תלונות נגד חברת י.ת.ב, המפקחת על עמידת הקבלנים במחויבויותיהם למדינה ולזוכים ■ חברת מילגם היא כנראה הזוכה במכרז החדש של משרד השיכון, ונערכת להרחבת היכולות ולהפחתת העומס

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
הדמיה של תוכנית מחיר למשתכן
הדמיה של תוכנית מחיר למשתכןצילום: הדמיות : משרד אלי �
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

שר האוצר, משה כחלון, יזמן בקרוב את ראשי חברת י.ת.ב, חברת הבקרה והניהול של פרויקט מחיר למשתכן, לשיחת בירור על תפקודה. זאת, בעקבות תלונות חוזרות ונשנות מצד זוכים בדירות במבצע.

חברת י.ת.ב, בבעלות האחים שי ויוסי לוי, זכתה בפברואר 2015 במכרז לארבע שנים, להיות חברת הבקרה ומנהלת פרויקטי מחיר למשתכן. החברה, העוסקת בפיקוח הנדסי, ניהול פרויקטים ויבוא, אמורה לפקח על מימוש ההתחייבויות של הקבלנים בחוזים ובמפרטים בתוכניות מחיר למשתכן ומחיר מטרה. במסגרת תפקידיה במינהלת מחיר למשתכן ומחיר מטרה מועסקים כ–20 עובדים — בהם עובדי המחלקה המשפטית, אנשי השירות במוקד, מהנדסים ואנשי מקצוע ומינהלה נוספים. רוכשים רבים פנו אליה לאחר שעלה חשד שהקבלן שאצלו זכו בהגרלה עומד לקפח אותם בצורה כזו או אחרת.

התלונות של רוכשי דירות נגד י.ת.ב נוגעות לזמן המתנה ארוך למענה טלפוני, בניסיון לקבל תשובות על מפרטים שסיפקו קבלנים, וכן למשך הטיפול בפניות. בנוסף, הושמעה ביקורת על כך שהחברה אינה מאתרת בעצמה פערים בין המפרטים המחייבים של המדינה לבין המפרטים שמציג הקבלן לרוכשים, ובמקרים רבים הרוכשים הם אלה שמאתרים את הכשלים בעצמם ומפנים את תשומת לבם של אנשי המקצוע בחברה.

שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

מקורבים לתוכנית מחיר למשתכן הביעו דאגה לגבי יכולותיה של י.ת.ב לעמוד לבדה ביעדי הפיקוח אל מול קצב הפרויקטים ומספר יחידות הדיור המשווקות שייבנו בשנים הקרובות.

במשרד השיכון זיהו חלק מהבעיות כבר ביולי, ויצאו למכרז לגיוס חברה נוספת שתעניק שירותי ניהול ובקרה במסגרת מחיר למשתכן. אף שהמכרז נסגר בסוף אוגוסט, עדיין לא פורסמה זהות החברה הזוכה, ואולם ל-TheMarker נודע כי חברת מילגם היא זו שזכתה במכרז.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזוכה במכרז תתן את השירותים במקביל לי.ת.ב למשך שנה, החל במועד עליו יחליטו במשרד. תנאי המכרז קובעים כי החברה שתזכה בו תטפל ב–3,000 יחידות דיור בחודש לפחות, והצוות שתעסיק לצורך כך ימנה כמה עורכי דין המתמחים בנדל"ן, אדריכל ומנהל צוות. החברה תפקח על החוזים, תאשר הסכמי מכר ותוודא שלא יהיו חוזים דרקוניים הפוגעים בדיירים באופן לא מידתי. חלוקת העבודה בין י.ת.ב לזוכה במכרז החדש תיעשה על פי שיקול דעתו הבלעדי של משרד השיכון.

מפקח מטעם המדינה יבדוק כל פרויקט

באסיפה שנערכה ביום חמישי בין כחלון וח"כ רועי פולקמן (כולנו) ל–40 ראשי קבוצות של רוכשי דירות בפרויקטים שונים של מחיר למשתכן, עלו טענות שונות על תפקודה של י.ת.ב. באותה הישיבה הבטיח כחלון למשתתפים כי יקיים עוד השבוע שיחת בירור לבעלים ולמנהלי חברת י.ת.ב בנוגע לליקויים בהתנהלות החברה. לדברי פולקמן, "הבנו שיש בעיה במתן השירות ואנחנו מטפלים בנושא. שר האוצר לקח על עצמו באופן אישי את הטיפול והבירור סביב הסוגיות שהעלו מנהלי הקבוצות".

במהלך השיחה הובטח על ידי אנשי האוצר כי בתום הבנייה של הפרויקטים לכל בניין יגיע מפקח מטעם המדינה לבדיקת הדירות והמפרט (מעבר לפיקוח בנייה ובטון) כשהפיקוח ייעשה על בסיס דירה אחת מכל סוג, כשהקבלן לא יידע אילו דירות ייבדקו.

בנוסף, הביעו הרוכשים דאגה לגבי היתכנות לאיחורים במועדי מסירת הדירות. בתגובה לכך הסביר פולקמן כי לא צפויים עיכובים בזמני המסירה של הדירות לפי מצב הפרויקטים הנוכחי, ואם הקבלנים לא יעמדו בתאריכי היעד יופעלו עליהם סנקציות. כמו כן, המליצו אנשי האוצר שנכחו בדיון על הקמת ועד שכונתי שיעסוק בפיתוח השכונה, מעקב אחרי הקמת תשתיות ומוסדות ויצירת קשרים עם העירייה כבר בשלבים מוקדמים, עוד לפני קבלת היתרי בנייה. זאת, כדי לקדם ולפתח את השכונה כבר לקראת מועד קבלת המפתחות.

י.ת.ב סירבה להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ