שוק הדיור מסרב להתקרר: מחירי הדירות עלו מתחילת השנה ב-2.6%

לפי נתוני הלמ"ס, מחירי הדירות עלו ביולי-אוגוסט ב-0.2% - ובאף אחד מהחודשים מתחילת השנה לא חלה ירידה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אתר בנייה. אילוסטרציה
אתר בנייה. אילוסטרציהצילום: אייל טואג

מחירי הדירות מוסיפים לעלות, גם אם בשיעורים נמוכים - כך לפי נתונים מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לפי מדד מחירי הדירות ליולי-אוגוסט, מחירי הדירות עלו ב-0.2%, והעלייה השנתית (12 החודשים האחרונים) מגיעה ל-4.7%. עם זאת, נראה כי הנוסחה לשילוב "מחיר למשתכן" במסגרת המדד גורמת לתיקונים חודשיים בו - רובם המכריע כלפי מעלה.

מחירי הדירות לא מתחשבים בצעדים הממשלתיים שנועדו להורידם, ומתחילת השנה הם עלו ב-2.6%. אמנם כל העליות היו נמוכות מאחוז, אך לא נרשמה ירידת מחירים באף אחד מחודשי 2017 - ודאי לא סיבה למסיבה בלשכת שר האוצר. גם הודעות שמושמעות מפי בכירי המשרד על בלימה לכאורה של המחירים נראות יותר כמו שאריות של הודעות מסוף השנה שעברה, אז נרשמו חודשיים רצופים של ירידות מחירים קלות.

מדד מחירי הדירות מינואר 2010 - אוגוסט 2017
מדד מחירי הדירות מינואר 2010 - אוגוסט 2017צילום: עיבוד על נתוני הלמ"ס

בחודשים האחרונים, מאז שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אימצה את הגישה שיש לכלול במדד את הדירות הנמכרות במסגרת "מחיר למשתכן" החלו להתגלות בו סטיות, לעתים משמעותיות. החלטה זו עמדה במרכזו של ויכוח אקדמי, שכן רבים סברו שיש להתעלם מהמבצע שבו נמכרות דירות שלא במסגרת שוק חופשי.

כך לדוגמה, בעת פרסום מדד חודש יוני, תוקנו נתוני חודש מארס האחרון במדד - מירידה של חצי אחוז לעלייה של 0.4%. לא היתה זו הפעם היחידה של סטייה מסוג זה: בדיקה שנערכה על ידי TheMarker ביוני השנה העלתה כי הלמ"ס תיקנה את רוב מדדי מחירי הדירות שלה - לרוב בהעלאה, כאשר לכל אחד מהמדדים שקדמו למדד הנוכחי הוספו חלקי אחוזים. זה אמנם לא הרבה, אך במצטבר מדובר בנתונים משמעותיים, בטח במקרים שבהם מדובר בשינויי מגמות.

תופעות כאלה היו גם בעבר, כאשר הסטיות נבעו מעסקות שדווחו באיחור ברשות המסים - והביאות את הלמ"ס לכלול אותן באיחור במדד. ריבוי המקרים כיום, כמו גם הגידול בממדי הסטיות, מעלים את ההשערה כי "מחיר למשתכן" גורם ללמ"ס בעיות. מהלמ"ס נמסר כי "הלמ"ס נמצאת בשלבים סופיים של פיתוח מודל שיקטין את התיקון למדד עד למינימום, כתוצאה מקבלת עסקות שדווחו באיחור".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker