משלמים שכר דירה של עד 6,500 שקל בחודש ואין בבעלותכם נכס? זו הצעת חוק בשבילכם

לפי ההצעה של ח"כ יוליה מלינובסקי, נקודת זיכוי תוענק למי שמשלמי דמי שכירות של עד 6,500 שקל בחודש ואין בבעלותם נכס ■ העלות - כ-300 מיליון שקל בשנה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ יוליה מלינובסקיצילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה

שוכרי דירות המשלמים דמי שכירות של עד 6,500 שקל בחודש ואין בבעלותם דירה, יקבלו נקודת זיכוי במס הכנסה בשווי של 2,580 שקל בשנה — כך מציעה ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) בהצעת חוק שהניחה באחרונה על שולחן הכנסת.

על ההצעה חתמו 21 חברי כנסת, ובהם יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה), יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) ויו"ר סיעת כולנו, רועי פולקמן. מלינובסקי מתכוונת להציג את ההצעה לשר האוצר, משה כחלון, עם פתיחת מושב החורף של הכנסת.

ההצעה לא תחול על מי ששוכר דירה מקרוב משפחה. כמו כן, אם בדירה מתגוררים בני זוג או שותפים, שווי ההטבה יחולק ביניהם. לפי הערכות של צוות המכון הפיסקלי של הקריה האקדמית אונו, עלות יישום הצעת החוק היא כ–321 מיליון שקלים בשנה. הערכה זו מבוססת על ההנחה שלפיה כ–124 אלף משוכרי הדירות בעשירונים 5–9 ייהנו מהחוק. לפי הערכות הצוות, כ–204 אלף שוכרי הדירות בעשירונים 1–4 לא ייהנו מההטבה, מפני שאינם מגיעים לסף התשלום למס ההכנסה.

לשכת יועצי המס ולשכת עורכי הדין הודיעו על תמיכתם בהצעת החוק. נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי, מציע לחשב את נקודות הזיכוי באמצעות נתונים שיספקו השוכרים למעסיק במקום עבודתם, והוא יעביר אותם לרשויות המס.כך תתאפשר החרגתם מהחוק של 17.2 אלף שוכרי דירות המשתייכים לעשירון העליון (10). נציגי לשכת עורכי הדין, עו"ד יוסי אלישע, עו"ד מאיר לינזן ועו"ד טל עצמון הציעו להתאים את ההצעה גם לשוכרים לתקופה קצרה מ–12 חודשים, וכן לגבש עמדה לגבי משפחות חד־הוריות.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ל–2015, בישראל מתגוררים כ–645 אלף משקי בית בשכירות (26.7% מכלל משקי הבית) — אך נתונים אלה כוללים גם שוכרי דירות שיש בבעלותם דירה. לפי נייר עמדה שפירסם מתן שחק ממרכז המחקר והמידע של הכנסת, המבוסס על נתוני הלמ"ס ומשרד השיכון ל–2015, יש בישראל 376–438 אלף משקי בית המתגוררים בשכירות בשוק הפרטי, אינם בעלי דירה ואינם מקבלים תמיכה ממשלתית לדיור או נהנים מהסדר מגורים מוזל. מספר זה של משקי בית מהווה 58% מכלל המתגוררים בשכירות.

לפי הלמ"ס, מחירי השכירות עלו ב–60% בין 2006 ל–2010. להערכת מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר, כיום יש 40–70 אלף יחידים המשכירים את דירותיהם בדמי שכירות של יותר מ–5,010 שקל בחודש — הרף שמעליו יש לשלם מס בגין השכרת דירה.

לפי סקר הוצאות משקי הבית של הלמ"ס מ–2015, שיעור ההוצאה הגבוה ביותר על שכר דירה מתוך ההכנסה נטו נרשם במשקי בית בעשירון התחתון (עשירון 1) — 44% מההכנסה. שיעור זה קטן והולך עם העלייה בעשירונים, ובעשירון העליון מהווה ההוצאה על שכר דירה רק 16.5% מההכנסה נטו למשק בית.

מלינובסקי, המתגוררת בשכירות בחולון, גיבשה את הצעת החוק בעקבות עליית מחירי השכירות ב–2.4% מתחילת 2017. לדבריה, הצעת החוק אמורה לספק מענה גם להעלמת המס בגין הכנסות משכר דירה, משום שרשות המסים תוכל להשוות בין הנתונים שיספקו השוכרים לבין הצהרות של משכירי הדירות. "המדינה תוכל לכסות את עלות החוק באמצעות רשויות המס, שיוכלו ליצור מאגר רשום של יחידות דיור מושכרות ושל משכירים. באמצעות מאגר זה הן יוכלו לאכוף תשלומי מס ממשכירי דירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker