החניון במחנה יהודה: ועדת התכנון בירושלים הטעתה את התושבים - נדל"ן - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החניון במחנה יהודה: ועדת התכנון בירושלים הטעתה את התושבים

לטענת התנועה לאיכות השלטון, עיריית ירושלים אישרה חניון בשוק מחנה יהודה תוך התחייבות שלא יכלול מבנים עיליים ושההקמה לא תעלה כסף לציבור - אך המציאות מלמדת אחרת

12תגובות
שוק מחנה יהודה בירושלים, לפני שנתיים
אוליבייה פיטוסי

במארס נתנו מוסדות התכנון של עיריית ירושלים אישור ביצוע לתוכנית השנויה במחלוקת להקמת חניון תת קרקעי בשוק מחנה יהודה בעיר, חרף התנגדות חריפה מצד סוחרים ותושבים. את האישור נתן הגורם המוסמך - הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, תוך שחבריה הציבו כתנאי להסכמתם שהחניון ייבנה בכפוף לשינויים בתוכנית. ואולם כעת מתברר כי שינויים אלה אינם מופיעים בתרשימי התוכניות המעודכנים.

החלטת הוועדה פורסמה באפריל, אך התוכניות לחניון לא נחשפו מיד לציבור, ורק כעבור חצי שנה, לאחר פניות חוזרות מצד הגורמים המתנגדים, הועלו תרשימים מעודכנים לאתר האינטרנט של העירייה. אז התברר שחלק מהשינויים שהוגדרו כתנאים להתקדמות אינם מופיעים כלל בתוכנית המעודכנת. הפער בין המוסכם בוועדה לבין התרשימים המעודכנים דחף את התנועה לאיכות השלטון ואת עמותת אדם טבע ודין להעביר בתחילת החודש מכתב לחברי הוועדה המאשרת, שבו התריעו על ההבדלים בין הבטחות הגורמים המקצועיים האחראים לביצוע, לבין מה שמשתמע מהתוכניות החדשות שהוצגו בפומבי.

התנועות מסבירות במכתבן שהחלטות הוועדה לאשר את הבקשה להיתר לחניון היתה כנגד התחייבות ברורה לשינויים באופן הקמתו. האישור שנתנו חברי הוועדה התבסס על מה שנדמה כהצהרות ומצגי שווא של הגורמים המקצועיים. לטענתן, מעבר לחוסר התקינות של ההליך, שלב ראשון בתיקונו הוא להביא את הבקשה להיתר בניית החניון לדיון מחדש, אשר יתבסס על עובדות ומצגי אמת. "יש חשש כבד להטעיה של הוועדה המקומית בנוגע לבקשת היתר", מתריעות התנועות במכתבן, המופנה בראש וראשונה ליו"ר ועד המשנה לתכנון ובנייה, חבר מועצת העיר מאיר תורג'מן.

תוכנית החניון ("חניון עיני") נהגתה ב-2004, הוקפאה ב-2009, וחזרה לדיון במוסדות התכנון בעיריית ירושלים ב-2013, ומיועדת להוסיף לאזור 340 מקומות חנייה תת קרקעיים. מהלך ההתקדמות לווה בחוות דעת שליליות מצד גורמי מקצוע וכן בפעילות מתנגדים מקרב תושבי השכונות בסביבה וסוחרי השוק, אשר עירערו על הצורך בחניון נוסף באזור.

כיכר ספרא בירושלים
ג'יני

שוק מחנה יהודה תחום משני צדיו בצירי תחבורה ציבורית: קו הרכבת הקלה מצפון ורחוב אגריפס מדרום שחלקו מוגדר נת"צ (נתיב תחבורה ציבורית), ועוברים בו מאות אוטובוסים ביום. בתוכניות המתאר של ירושלים מוגדר השוק כסביבה מוטת הליכה המקושרת לשכונות העיר בכלי רכב ציבוריים. בסביבת השוק כבר יש חניונים לאלפי מכוניות, ובתוכניות הבנייה של מגורים שכבר נמצאות בביצוע ברחובות הצמודים אליו יש אישורים למאות מקומות חנייה נוספים.

מציאות זו בשילוב החזון התכנוני של העירייה מעוררים תמיהה לגבי נחיצות חניון נוסף, ובפרט שבבנייתו טמון סיכון נוסף כי הוא מתוכנן מתחת לבתים עתיקים שעלולים להיפגע מהליך הקמתו. זאת ועוד משרד התחבורה הגיש כנגד המהלך חוות דעת שלילית ובתוכה פירוט חששות לפגיעה בתפקוד איכותי של קווי התחבורה הציבורית העוברים באזור ומביאים אליו תושבים מרחבי ירושלים.

היבט נוסף של ההתנגדות נגע לשינוי במרחב הציבורי ומראה השוק, כתוצאה מתוספות בנייה שהחניון גוזר על סביבתו. התוכניות המקוריות כללו הכשרה של כניסות מבוטנות למנהרות, יציאה למשאיות מתוך סמטאות השוק והקמה של שני מתקנים בגובה שישה מטרים וברוחב שמונה מטרים ברחובות המרכזיים שלו. הסכמת הוועדה להקמת החניון הותנתה בביטול פתחי המנהרה וסילוק המבנים העיליים והמסיביים, הובהר שאינם נחוצים וכי קיומם יפגע באיכות המרחב שבו עוברים הקונים בשוק, בגישה לחנויות, ובתצוגת הסחורה.

בתוכניות שהעלתה העירייה לאתר האינטרנט לפני מספר שבועות כתוכניות המעודכנות לאישור, נמחקו המנהרה וכן מבנה אחד מבין השניים, ואולם עדיין נותר מבנה עילי אחד וכן פתחים לסילוק אשפה, אשר מתוכננים להיות מוקפים בעמודי מחסום, וכך יהוו מכשול לתנועת הולכי רגל ולמשאיות סחורה. "הבקשה שנחשפה כעת עומדת בניגוד מוחלט להצהרות אנשי המקצוע בפני הוועדה", כתבו נציגי התנועות.

אי נוחות נוספת בנוגע למאמצים הגדולים שעושה העירייה כדי לקדם את ביצוע החניון, הוא הבטחה כי בנייתו לא תשית הוצאה כספית על הקופה הציבורית. לדברי העירייה החניון מתוכנן להיבנות במודל "B.O.T" - שיטה שבה קבלן מבצע מתקן תשתית על חשבונו, ובתמורה נהנה למשך תקופה מההכנסות שהמתקן מניב, וכך הוצאות הפיתוח נחסכות מהציבור. פניות חוזרות של TheMarker לעירייה בנוגע להוצאות שנגזרו עד כה מהחניון, לא הניבו תשובה. בעקבות פנייה של העמותות בעניין זה מתוקף חוק חופש המידע, התקבלו מסמכים המוכיחים כי מ-2011 הקצתה העירייה לחניון לא פחות מ-1.38 מיליון שקלים לצרכים שונים.

בד בבד עם התפתחויות אלה, עירערו התנועה לאיכות השלטון ועמותת אדם טבע ודין כנגד הקמת החניון למוסדות התכנון המחוזיים. לשאלת TheMarker מדוע התוכניות המוצגות באתר העירייה אינן מייצגות את השינויים אליהם התחייבו גורמי המקצוע בפני נבחרי הציבור בעירייה, נמסר כי "התוכנית המעודכנת אינה כוללת מבנה למעלית, אלא משטח הרמה בלבד, על-פי האישור שניתן בוועדה המקומית. טרם הסתיימו הדיונים בתוכנית בוועדת הערר ולכשיסתיימו, תעודכן התוכנית בהתאם להחלטת הוועדה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#