ניסיונות החייאה לקבוצת הרכישה בשרונה: חברת ב.ס.ר רוצה להוביל את הפרויקט

הקבוצה תידרש להכריע ביום ראשון הבא לגבי החלופה הנבחרת, כדי להצליח להעביר לרשות מקרקעי ישראל את הכספים הנדרשים למימוש הקרקע

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם שרונה. "זה מקום נחמד, אבל הוא לא עובד כמו רחוב מסחרי אינטנסיבי."צילום: אייל טואג
גילי מלניצקי

 נציגות קבוצת הרכישה יונייטד שרונה הודיעה הבוקר לחברי קבוצת הרכישה על שקיבלה הצעה בכתב מקבוצת ב.ס.ר להמשך ניהול הפרויקט, תמורת 75 מיליון שקל – ומבלי שתעמיד מימון משלה להשלמת הסכום הנדרש לרכישת הקרקע.

קבוצת יונייטד שרונה היא קבוצת רכישה שהתאגדה תחת המארגן מוטי פלד, בעלי מנהל מגורים, לפני כשנה וחצי. הקבוצה נדרשת להשלים את הרכישה על הקרקע לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) עד סוף החודש, בסכום של 1.06 מיליארד שקל, ללא מע"מ – כאשר עתה חסר לקבוצה סכום מוערך של 100 מיליון שקל כדי להשלים את רכישת הקרקע. פלד פנה לפני כחודש לקבוצה בבקשה לבצע הלוואת מימון נוספת מבית ההשקעות ילין לפידות, בנוסף להלוואה שנלקחה לפני מספר חודשים, בשווי מוערך של 400 מיליון שקל. בכך למעשה הרוכשים יעבירו סכום של כ-95% מערך הדירה לפי האומדן הראשוני שנתן פלד בעת המכירה.

זאת, ללא עלויות מס רכישה שהושתו על החברים בקבוצה, בסדר גודל כמעט כפול ממס הרכישה המצופה. הרוכשים בחודשים האחרונים נדרשו לשלם לרשויות המס ערך כפול – גם על הקרקע של הדירות שעדיין לא נמכרו. היות ופלד, כך לפי ההערכות, מכר כ-80% מהדירות, אך לא יותר מ-60% מהשטח שיש ברשותו למכור, העלויות הגבוהות של מס הרכישה נפלו על רוב הרוכשים כיום.

לפי ההערכות, הקבוצה בהובלת פלד עדיין רחוקה במאות מיליוני שקלים מהשגת העלות המוערכת של הפרויקט, כ-2.2 מיליארד שקל. בתוך כך, ישנם מספר רוכשים אשר רכשו דירות בשלבים מאוחרים יותר ובתנאי גידור אשר הגבילו את הזינוק במחירים ולכן הם "מחוסנים" מפני תנודות נוספות במחיר.

ב.ס.ר, לפי מקורבים לקבוצה, הציעה לקחת עליה את ניהול הפרויקט במקומו של פלד, שלפי טענות רוב הרוכשים - איבד במידה רבה את האמון של הקבוצה וכן של קונים פוטנצייאלים. בעבור הניהול תבקש ב.ס.ר כ-75 מיליון שקל ללא מע"מ והיא תדרוש מהקבוצה עצמה לקחת הלוואת מימון שתשלים את הסכום החסר מבלי שתתן מימון או ערבות משלה. כמו כן ב.ס.ר תדרוש לקבל 4% מהדירות שתשווק וכן לפי ההערכות, ב.ס.ר תדרוש לשמור על 85% מהחברים בקבוצה, בדומה לדרישה של חברת אמפא ישראל – שבשבוע שעבר פוצצה את ההבנות אליהן הגיעה עם נציגות הקבוצה. דרישה זו תבקש את אחדות הקבוצה ובכך תנסה להבטיח שלא יהיו התנגדויות נוספות מחדש.

 בכך למעשה מציעה ב.ס.ר אלטרנטיבה דומה לזו שמעמידה מחדש מנהל מגורים של פלד, שהציעה לממש את הקרקע במתווה ילין לפידות ב' ולהמשיך לנהל את הפרויקט – אך עם תוספת עלות מסוימת בעבור הניהול, זאת בהתחשב בחלק שסביר שידרוש גם פלד. לפי מקורבים לפלד, הוא הציע לקחת על עצמו גם ערבויות אישיות בכדי להבטיח את השלמת המימון הנדרש לרכישת הקרקע.

כניסתה של ב.ס.ר תוכל לכאורה להבטיח לרוכשים אמינות ויציבות בניהול הפרויקט וכן תאפשר לפתוח "דף חדש" בשיווק הדירות שנותרו לרוכשים חדשים, ובכך להגדיל את מקורות המימון של הקבוצה. סדרי הגודל המוערכים בהם מקווים למכור את הדירות הנותרות ינועו בין 40 אלף שקל למ"ר, ועד לכ-70 אלף שקל למ"ר בקומות הפנטהאוז. בעבור חברי קבוצת הרכישה העלות המוערכת שנעשתה מ"ר עם היציאה לפרויקט עמדה על מחיר ממוצע שנע בין 25 אלף שקל ל-28 אלף שקל למ"ר, וכיום מעריכים לפי אומדנים ראליים ומעודכנים, כי למחיר זה יתווספו כ-30% מהמחיר, בנוסף לעלויות מס רכישה.

קבוצת ב.ס.ר, בראשה עומד נחשון קיויתי, אישרה כי הגישה הצעה לקבוצת הרכישה יונייטד שרונה. קיויתי מסר לTheMarker כי "הגשנו הצעה לאחר פניות שונות מהנציגות ומהרוכשים ולאחר שגם אנחנו השתתפנו בעבר במכרז עבור קבוצת רכישה לפרויקט אחר במתחם שרונה. ההצעה שלנו דורשץ קונצנזוס מלא ככל האפשר מקבוצת הרכישה בקבלת ההחלטה, כדי להוביל את הפרויקט בגיבוי ובשותפות".

קויתי, המתמחה בארגון וניהול קבוצות הרכישה בארץ, הוסיף: "אני מאד מאמין בפרויקט הזה ובמגרשים האלו, ואת האמון שלי ביכולות של הפרויקט - צריך להשיב לרוכשים. אנחנו מגיעים עם מטען ניסיון מקצועי והנדסי וההבטחה שלנו לרוכשים היא הובלה יציבה וניסיון. אם חברי הנציגות, הרוכשים בקבוצה והשותפים הנוספים יבחרו בנו - נקח את מלוא האחריות וניתן כתף להשלמת הפרויקט, למרות כל האתגרים שעלו בדרך".

בנוסף דווח לקבוצה כי הנציגות ממתינה לקבלת שתי הצעות נוספות אשר לגביהן מתנהל מו"מ, האחת של חברת דורון אביב, שתנסה ליצור עבור הרוכשים תנאי גידור לעלויות הנוספות ובכך תייצר לחברי הקבוצה את הוודאות הנדרשת לה וכן חברת חג'ג', שנמצאת במגעים עם נציגות הקבוצה אך טרם ניתן אישור כל השותפים מטעמם להצעה. לפי ההערכות, בהצעות האלו יעמידו החברות הגבלת גידור של עד 37% תוספת לעלות הפרויקט - בין אם העלויות הנוספות יגעו לסכום הזה או יהיו יסתכמו רק ב-20% לבסוף, כפי שהעריכו בעבר מנהל מגורים.

נציגות הקבוצה דרשה מהמציעים להעמיד עד מחר את ההצעות בפניה כך שתוכל לדון בהם ואולי אף לפרסם את עיקריהם לרוכשים לפני כניסת החג. ביום ראשון ה-15 לחודש תתקיים אסיפה בה יידרש אישור המתווה הטוב ביותר בהתאם לנסיבות, ובמהלכה יוצגו כלל החלופות שהוצעו.

בתוך כך גוברים קולות בקבוצה שמטילים ספק לגבי היתכנותה הפרויקט ואפשרות אמיתית לממש את הקרקע, מבלי שהפרויקט יכפיל את העלויות שהוצגו באומדנים הראשונים ועל בסיסם נחתמו חוזי הרכישה. במהלך הימים האחרונים הצטרפו עוד גורמים לקבוצה תחת ייצוגו של עו"ד זוהר לנדה, ראש מחלקת ליטיגציה במשרד ברנע, שמונה כ-60 מתוך כ-350 רוכשים. לפי הערכות המתנגדים עלות הדירות כולל מס הרכישה תוכל בחלק מהמקרים אף להכפיל את השווי המוערך הראשוני לדירה. אלו מבקרים את רמ"י וגורמים בתוך הקבוצה שאיפשרו לפלד לתת התחיבויות והערכות כספיות לא ריאליות, לדבריהם. בכך גרמו למשפחות רבות להיקלע להתחייבויות כספיות גדולות בהרבה מהמתוכנן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker