נדחתה עתירת יזמי מתחם ירקונים להפעיל את המבנה הבלתי חוקי

מתחם הפאוור סנטר הוקם לפני למעלה מ-15 שנה על קרקע חקלאית של 45 דונם. חלק מההליכים התכנוניים שליוו את הקמת המרכז והפעלתו על ידי עיריית פתח תקוה נעשו שלא כחוק. בינואר 2016 ניסו היזמים לקבל בקשה לשימוש חורג - ונדחו

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם קניות צומת ירקונים
מתחם ירקוניםצילום: עופר וקנין

המתחם שלא נגמר: שופט בית המשפט לעניינים מינהליים מחוז מרכז, יעקב שינמן, דחה את עתירת החברות המחזיקות בבעלות על מתחם הפאוור סנטר שבצומת ירקונים, הילת ישורון השקעות בע"מ, ל.א. שטרית נכסים בע"מ, ע. לוזון נכסים והשקעות בע"מ והכשרת היישוב קניונים ומרכזי מסחר בע"מ לאשר להן להפעיל את המרכז, בשימוש חורג.

מתחם הפאוור סנטר הוקם לפני למעלה מ-15 שנה על קרקע חקלאית של 45 דונם, עליה נבנה מבנה מסחרי של כ-11 אלף מ"ר. בהמשך הוברר כי חלק מההליכים התכנוניים שליוו את הקמת המרכז והפעלתו על ידי עיריית פתח תקוה נעשו שלא כחוק.

בינואר 2016 ניסו היזמים לקבל בקשה לשימוש חורג. הבקשה נדונה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה וזו דחתה אותה; הוועדה לשימור קרקעות חקלאיות ושטחים פתוחים דחתה את הבקשה לבטל את ההכררזה על הקרקע כחקלאית, והמועצה הארצית לתכנון ולבנייה שדנה בנושא ביולי השנה, דחתה אף היא את הבקשה לשינוי הסטטוס החקלאית של הקרקע. כיום נדונה עתירה של היזמים כנגד החלטתה של המועצה הארצית בעניין הכרזת הקרקע.

השופט שינמן, שדן בערעור היזמים על החלטת הוועדה המחוזית, חזר להחלטתה לדחות את הבקשה לקבלת היתר לשימוש חורג בינואר 2016, שבין יתר נימוקיה היה אי חוקיות המבנה. "בתי המשפט ורשויות התכנון קבעו כי העותרים בנו מבנה חקלאי ענק שלא שימש אפילו יום אחד לייעוד החקלאי שלשמו התבקש היתר הבנייה", כתב השופט, "בין היתר, על רקע דברים אלו נקל להבין את החלטת הוועדה המחוזית, שלא לאשר את השימוש החורג שנעשה בפועל עד כה, תוך עבירות פליליות".

הוא הזכיר גם את העונשים החמורים שקיבלו היזמים בדיונים הפליליים בעניין עבירות הבנייה שבוצעו בירקונים, בהם קנס של 15 מיליון שקל. בהמשך כתב כי "שימוש חורג אינו יכול להכשיר מבנה שהוקם שלא כדין או על פי היתר בנייה שניתן שלא כדין".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לאור נימוקים אלה ונוספים, בית המשפט פסק כי אין מקום להתערב בהחלטת הוועדה המחוזית, שהיתה "החלטה סבירה ונכונה מאוד, בנסיבות העניין", והוסיף כי גם אם בין שיקוליה מבקשת הוועדה המחוזית לגדוע המשך פעילות בלתי חוקית, אין כל פסול בכך, אלא להיפך.

הוועדה המחוזית יוצגה ע"י עו"ד נורית טביב-מזרחי מפרקליטות מחוז מרכז (אזרחי).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker