משרד המשפטים: יש לחשוף את היומנים של מהנדסי ערים

בתגובה ליוזמה של עמותת "הצלחה" ולסירוב עיריות לפרסם את היומנים, הגיב משרד המשפטים כי מדובר באינטרס ציבורי

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדיונים התרחשו הרבה לפני הצגת הפרויקט לציבור. כיכר אתריםצילום: אלמוג כהן / עיריית
נעמה ריבה

משרד המשפטים רואה חשיבות ציבורית בחשיפת יומני הפגישות של מהנדסי ערים, בדומה לחשיפת יומנים של שרי ממשלה וראשי ערים — כך עולה ממכתב ששיגר סגן ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע, שלומי בילבסקי, למחלקה המשפטית של עיריית תל אביב־יפו. המכתב נשלח בתגובה להתייעצות העירייה עם משרד המשפטים בנוגע לפנייה של עמותת הצלחה בבקשה לחשוף את יומן הפגישות של מהנדס העיר.

בילבסקי כתב כי "האינטרס הציבורי במסירת יומני ראשי עיר הוכר בפסיקת בית המשפט כאינטרס ציבורי כללי. חשיפת היומנים מאפשרת לציבור לקבל דין וחשבון על פגישותיו של ראש עיר. אנחנו סבורים שאינטרס זה חל גם על נושאי משרה שלטונית אחרים, כמו מהנדס העיר, גם אם אינם נבחרי ציבור".

בשנים האחרונות נחשפו יומנים רבים של שרים וראשי ערים, וכן של פקידים בכירים, שמאפשרים לציבור להיחשף לסדר העדיפויות של נבחרי ועובדי ציבור. עד כה לא הועלה שאלת הכורח לפרסם את היומנים של מהנדסי ערים, וזאת אף שהחלטותיהם משפיעות על תכנון וחזות הערים, וגם על שוויים של נכסים קיימים. הבעיה בכך היא שהציבור הרחב נתקל בתוכניות רק בשלבי הפקדתן להתנגדויות, וזאת לאחר שעברו כברת דרך ארוכה, בעיקר בין היזמים לעיריות.

כך למשל, הדיונים בין מהנדס העיר תל אביב ליזמי פרויקט כיכר אתרים — הכולל הקמה של שלושה מגדלים והריסת הכיכר — התרחשו זמן רב לפני הצגת הפרויקט לציבור. דוגמה נוספת היא פרויקט מובילאיי בהר חוצבים בירושלים, שאושר לפני כמה חודשים בוועדה המקומית. לפרויקט אושר מספר קומות חריג ביחס לפרויקטים אחרים במתחם. כמה פעמים נפגשו היזמים עם מהנדס העיר לפני הדיון בוועדה? אין לדעת.

עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחהצילום: מוטי מילרוד

באחרונה הגיש עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה, בקשות חופש מידע לעיריות תל אביב וירושלים, בדרישה לקבל את היומנים של מהנדסי הערים — האדריכל שלמה אשכול בירושלים והאדריכל עודד גבולי בתל אביב. הממונה על חופש המידע בעיריית ירושלים, שמואל אנגל, השיב למן כי על פי חוות הדעת של היועץ המשפטי לעירייה, "אין חובה להמציא יומנים של הדרג המקצועי ברשויות ציבוריות, ולכן הבקשה נדחית". הממונה על חופש המידע בעיריית תל אביב, אדיר שטיינר, אמר כי יפנה להתייעצות מול ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במענה לפנייה של עיריית תל אביב, פורסם בחודש שעבר באתר של משרד המשפטים מכתב שעליו חתום בילבסקי, שציין, בין השאר, כי בעידן הדיגיטלי יש צורך בביצוע כמה פעולות פשוטות בלבד כדי להנגיש מידע לציבור.

העירייה טענה כי דיונים מקדמיים בנושא תכנון ובנייה טומנים מידע רב שהוא בעל ערך כלכלי. בעניין זה משיב בילבסקי כי יש לאזן בין הפגיעה בערך הכלכלי לבין הענ­יין הציבורי, וכי יש לבחון כל ישיבה לגופה. עוד הדגיש כי לנושא משרה ציבורית יש לעתים יותר השפעה מאשר לנבחר ציבור, "וכזה לטעמנו הוא המקרה של מהנדס עיר. ואכן, יומניהם של עובדי ציבור בכירים נמסרו בעבר — לרבות יומני היועץ המשפטי לממשלה, מנכ"לים של משרדי ממשלה, מנהלי בתי חולים ועוד".

לדברי עמותת הצלחה, המכתב שפירסם משרד המשפטים הוא תקדימי, מכיוון שלראשונה עולה בו הטענה כי סדר יומו של פקיד ציבור עירוני הוא מידע שצריך להיות חשוף לציבור. לדברי מן, "המכתב הוא הנחיה לא מחייבת, כי הוא מופנה לרשות מקומית, ומשרד המשפטים לא אחראי על הרשויות המקומיות באופן ישיר, אבל סביר שאם יוצג לבית המשפט הוא יאומץ על ידו".

מעיריית תל אביב נמסר: "בכוונת העירייה לפעול בהתאם לחוות הדעת שהוציאה היחידה הממשלתית לחופש המידע".

מעיריית ירושלים נמסר כי הנושא ייבדק על ידי הייעוץ המשפטי של העירייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker