רמת אביב גועשת: סטודנטים "חסרי מכוניות" תופסים את החניות בשכונה

בזמן הקמת המעונות התחייבה האוניברסיטה כי הסטודנטים שיתגוררו בהם לא ישתמשו בכלי רכב, וזאת בעקבות התנגדויות שהעלו תושבי השכונה ■ למרות זאת, הצהרות הסטודנטים לא נבדקו, והעירייה הנפיקה לסטודנטים תווי חניה - מה שהופסק רק באחרונה, בעקבות בדיקה שערכה העירייה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מעונות ברושים ברמת אביב
מעונות ברושים ברמת אביבצילום: עופר וקנין

מלים יפות אינן יכולות לפתור בעיות שיוצרות תוכניות רעות. הניסיון של אוניברסיטת תל אביב וחברת שיכון ובינוי, בגיבוי שקט של העירייה, להקים מעונות גדולים לסטודנטים מבלי ללוות אותם בפתרונות חניה הולמים, התפוצץ באחרונה כשהוברר כי הסטודנטים לא ממלאים אחר התחייבותם שלא להשתמש בכלי רכב כתנאי למגורים במעונות.

הפרשה החלה ב–2006, כשהאוניברסיטה ערכה מכרז בשיטת בנה־תפעל־העבר (BOT), להקמה של פרויקט מעונות עבור 1,700 סטודנטים ולניהולו במשך 25 שנה. במכרז זכתה חברת שיכון ובינוי מקבוצת אריסון.

עם הפקדת התוכנית הועלו התנגדויות שונות, שחלקן הביעו חשש מיצירת מצוקת חניה בסביבת האוניברסיטה, וזאת מאחר שהתוכנית לא כללה הקמת חניונים תת־קרקעיים לשימוש המעונות. ועד תושבי רמת אביב יחד עם חברי מועצה — ובראשם מיטל להבי, סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התחבורה — טענו כי התוכנית חייבת לכלול מענה לבעיית החניה, והציגו חוות דעת שתמכו בעמדתם. לעומתם, האוניברסיטה ויו"ר אגודת הסטודנטים דאז, גלעד ארדיטי, טענו כי המעונות יפחיתו את הצורך בכלי רכב פרטיים וכי הכללת החניה בתוכנית תייקר אותה. ארדיטי גינה את המתנגדים לפרויקט, וכינה אותם "קומץ שבע של תושבי רמת אביב שמדברים גבוהה על צדק חברתי, אבל שוכחים מזה כשזה מגיע לביתם". לבסוף, הערכאות התכנוניות — הוועדה המקומית לתכנון ובנייה וועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה — דחו את ההתנגדויות.

מאוחר יותר הוחלט לקבל את הצעת סגן ראש העיר, אסף זמיר, שלפיה האוניברסיטה תתחייב כי הסטודנטים לא יחזיקו בכלי רכב; חניוני אחוזת חוף שמסביב לקמפוס יעמדו לרשות התושבים בתעריף מוזל; וימונו גורמים שימצאו פתרונות חניה עתידיים נוספים. בעקבות ההחלטה הודיעה האוניברסיטה, בגיבוי אגודת הסטודנטים, כי היא מתנה את הרישום למגורים במעונות בהצהרה מצד הסטודנטים שלפיה אין ברשותם רכב.

ואולם אז נפתחו המעונות, ועומס החניה בסביבות האוניברסיטה זינק באחת, מכיוון שלמרות ההתחייבות, סטודנטים בעלי מכוניות התקבלו למעונות והחנו את רכביהם ברמת אביב, תוך שהם מקבלים תווי חניה מהעירייה. זאת, בעוד שהאוניברסיטה לא טורחת לוודא כי הם אכן ממלאים אחר התחייבותם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

העניין התפוצץ כשלפני מספר חודשים החלו בעירייה לדון בתוכנית, שיזמו האוניברסיטה ושיכון ובינוי, להקים שלושה מבנים נוספים ל–780 דיירים. במקביל, ערכה העירייה בדיקה שגילתה כי מספר התווים המונפקים ברמת אביב גבוה מהמצופה, וכך גם הזמן שמבלים תושבי השכונה ואורחיה בניסיונות למצוא חניה בהגיעם לאזור.

בעקבות זאת, העירייה שינתה את הנוהלים באשר לתווי החניה. עומר (השם המלא שמור במערכת) — סטודנט שיתחיל בקרוב את שנתו השלישית כדייר במעונות ברושים — פנה לעיריית תל אביב, שבה הוא רשום כתושב הממלא את חובות תשלומי הארנונה כחוק, וגילה כי הוא לא זכאי יותר לתו חניה עירוני כשם שזכאים תושבי העיר. "הטענה שסטודנטים ב–2017 לא צריכים רכב משולה לכך שסטודנטים במעונות שיש בהם טלפונים ציבוריים לא צריכים סמארטפון", אומר עומר.

לדברי עומר, למרות דרישת האוניברסיטה מהסטודנטים להתחייב שלא להחזיק במכונית, בשנתיים האחרונות אף גורם באוניברסיטה לא טרח לבדוק אם הסטודנטים ממלא אחר ההצהרה אליה נדרשו מהאוניברסיטה. למעשה, החברה המתפעלת את המעונות, שיכון ובינוי, אפילו הנפיקה לו אישור על כך שהוא מתגורר במעונות ומשלם ארנונה לעירייה. כך, האוניברסיטה, היזם והעירייה העלימו עין מהתחייבויותיהם כלפי תושבי רמת אביב, והעמיסו רכבים על השכונה מבלי להוסיף מקומות חניה בהתאם.

עמותת ידיד — מרכזי זכויות בקהילה פנתה לראש העיר, רון חולדאי, ולנשיא אוניברסיטת תל אביב, יוסף קלפטר, בטענה כי הם מפלים את הסטודנטים, בניגוד לחוק איסור אפליה במוצרים, שירותים וכניסה למקומות ציבוריים התשע"ז, שלפיו לא יופלה אדם מחמת מקום מגוריו.

לטענתם, רבים מהסטודנטים נדרשים לרכב שישמש אותם כדי להתפרנס במועדים שבהם אין תחבורה ציבורית זמינה – עבודה בלילות ובסופי שבוע, כנהוג בקרב סטודנטים רבים. "אין העירייה יכולה למנוע מתושבים המחזיקים ברכב כחוק ומשלמים ארנונה לרשות מקומית, את הזכות לחניה חינם שאותה היא מקנה לכל התושבים השוכרים דירות בשוק החופשי", כתב במכתבו רן מלמד, סמנכ"ל העמותה. לטענת מלמד, אם עיריית ת"א לא תפעל כדי לתקן את העיוות שנוצרה מול הסטודנטים, העמותה תפתח בהליך משפטי מייד לאחר החגים ולפני פתיחת שנת הלימודים.

האוניברסיטה: מתוכנן חניון

באוניברסיטת תל אביב טוענים כי בפרויקט החדש להגדלת המעונות ייבנה חניון צמוד שיכיל מאות מקומות חניה. לטענת האוניברסיטה, "המעונות נועדו לשרת את הסטודנטים, כאשר הזכאות להתגורר בהם נקבעת על ידי האוניברסיטה, וכך גם תהליך מיון הבקשות. היצע המעונות מוגבל — דבר שחייב את האוניברסיטה לקבוע תנאי סף לקבלה למעונות, שבהם נכללות גם אחזקה או בעלות על רכב — כולל של בן הזוג. משיקולי ביקוש, האוניברסיטה קבעה עד כה איסור בעלות על רכב לדיירים במעונות איינשטיין ואילו משנת הלימודים תשע"ח, קריטריון זה יופעל אף במעונות ברושים. יוצאים מכלל זה: תלמידים לתארים מתקדמים, הורים לילדים וכמובן נכים".

באוניברסיטה הוסיפו כי הזכאים להתגורר במעונות יוכלו לרכוש מינוי שנתי מוזל בחניוני האוניברסיטה ב–1,120 שקל לשנה.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "במהלך קידום התוכנית לבניית המעונות, סוכם עם הנהלת האוניברסיטה ותושבי השכונה כי הסטודנטים שיהיו זכאים לגור במעונות לא יהיו בעלי רכב, ועל כן לא יהיו זכאים לתו חנייה אזורי".

מיטל להבי מסרה בתגובה: "הטענות מוכיחות כי צדקנו (אנוכי וסיעת מרצ) בהתנגדותנו; היעדר חניה לא מצליח להכתיב שהדיירים יהיו משוללי רכב, ואי־התקנת מקומות חניה רק מגבירה את המצוקה של התושבים בסביבה וגם של הדיירים בפרויקט. הדרישה לחניה נועדה להבטיח מענה לצורכי הסטודנטים שלא על חשבון דיירי השכונה, שכבר כיום רחובותיהם משרתים את באי האוניברסיטה. לצערי, הסטודנטים לקו בראייה קצרת טווח כשדחפו לאשר את התוכנית as–is".

משיכון ובינוי נמסר בתגובה כי אוניברסיטת תל אביב, כיזמית ובעלת הקרקע, היא זו שצריכה לספק את פתרונות החניה, ככל שתידרש לכך. לדברי החברה, אין ביקושים גבוהים לחניות מצד הסטודנטים.

אגודת הסטודנטים מסרה בתגובה כי היא פועלת מול העירייה למציאת פתרונות מיידיים שייטיבו עם הסטודנטים, אף שאלו החזיקו רכב בניגוד לקריטריונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker