קבוצת רכישה נוספת במשבר: שלי נרקיס יפעל לפירוק השותפות בפרויקט מציצים

קבוצת מגדל הרופאים, שאורגנה במקור על ידי ענבל אור, לא הצליחה לגייס בנק מלווה ■ נציגי הקבוצה מקיימים מגעים עם הבנק הבינלאומי ובנק נוסף, בניסיון להשיג ליווי לפרויקט ■ מחשש שבינתיים יפוג תוקף היתר הבנייה, מיהרה הקבוצה להתחיל בעבודות במגרש במימון עצמי

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי נרקיס וענבל אור בבית המשפט. אור שיווקה קומות נוספות שלא הותר לה לשווק
שלי נרקיס וענבל אור בבית המשפט. אור שיווקה קומות נוספות שלא הותר לה לשווקצילום: מוטי מילרוד

לאחר שפורסם השבוע כי קבוצת יונייטד שרונה בוחנת אפשרות של פירוק, נודע כי איש העסקים שלי נרקיס יפעל לפירוק השיתוף בין חברי קבוצת מגדל הרופאים, שאורגנה במקור על ידי ענבל אור, ומתפקדת כיום כגוף עצמאי. גם במקרה זה, הבעיות נוצרו על רקע קושי של חברי הקבוצה לגייס ליווי בנקאי לפרויקט, שאמור להיות מהיוקרתיים בארץ. מטעם הקבוצה דוחים את טענותיו של נרקיס על קיומה של עילה לפירוק השיתוף.

מדובר בקרקע בת 2.5 דונמים שנמצאת ברחוב הושע 18 בתל אביב, במתחם הגובל בנמל תל אביב. ב–2008, חברת אור סיטי נדל"ן של ענבל אור גיבשה קבוצת רכישה למימוש אופציה שרכשה על השטח. על פי תביעה המנוהלת בהליך בוררות — שהגיש נגד אור בעל האחזקה הגדולה ביותר בנכס, יוסי דינה — אור שילמה 45 מיליון שקל על האופציה, ומכרה את הקרקע לחברי הקבוצה לפי שווי של 65 מיליון שקל.

לפי התוכנית, המבנה בקרקע יגיע ל–9 קומות שייבנו מעל קומת לובי, ויכלול 23 יחידות דיור. ברוח הימים שבהם מגדלים כונו בשמות קהל היעד שלהם — כמו מגדלי ההיי־טק, מגדלי הצעירים ומגדלי הטייסים — כונה המבנה מגדל הרופאים, אם כי בסופו של דבר רוב חברי הקבוצה אינם עוסקים ברפואה. המגדל מכונה כיום מגדל מציצים, על שם החוף שנמצא לידו.

מלבד נרקיס, עם חברי הקבוצה נמנה דינה, שרכש זכויות על שתי קומות בפרויקט ועל כן מחזיק בכ–20% מהבעלות עליו; מנכ"ל כיל הזמני, אשר גרינבאום; מנכ"ל חלל תקשורת, דוד פולק; ועו"ד נחום פיינברג, מהבולטים בישראל בדיני עבודה.

אור שיווקה לרוכשים שונים שתי קומות מגורים נוספות על מה שהותר לה, וכחלק מההליכים המשפטיים שננקטו בעניינה בתקופה האחרונה — שבמהלכם הוצאה מארגון הקבוצה — יתר החברים קיבלו על עצמם לפצות את בעלי הדירות האלה בסכומים המוערכים בכ–12 מיליון שקל, לפי ריבית שנתית גבוהה במיוחד של 13.5%. אחד ההסברים לגובה הריבית שנקבע הוא שמחירי הנכסים באזור קפצו בעשרות אחוזים מאז הקמת הקבוצה, כך שההפסדים הכלכליים של בעלי הדירות בקומות שלא אושרו זינקו גם הם בעשרות אחוזים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כיום, החובות של חברי הקבוצה כלפי בעלי הדירות האלה תופחים. ואולם בישיבה שקיימו באחרונה, הוחלט לשלמם באמצעות הליווי הבנקאי — כשזה יגיע — ולא באמצעות הונם האישי של החברים.

את מקומה של אור תפס ועד מטעם חברי הקבוצה, שמנהל את ענייני הפרויקט, ומדווח מפעם לפעם ליתר החברים על ההתקדמות.

בישיבת חברים, שנערכה באפריל השנה, מסר גרינבאום כי הבנק הבינלאומי סירב ללוות את הפרויקט על רקע פרשת ענבל אור, ואולם באחרונה נרשמה התקדמות בנושא, והבנק הסכים לבחון מחדש את הפרויקט. כמו כן, לפי גרינבאום, הוגשה פנייה לבנק נוסף, שהסכים לבחון את הפרויקט.

ואולם העיכובים הרבים שנרשמו בקידום הפרויקט עושים את שלהם, ובאחרונה הקבוצה מממנת מההון העצמי שלה עבודות של חפירה ודיפון במגרש, בהיקף כספי של 12 מיליון שקל. זאת, מכיוון שאחרת היה חשש כי היתר הבנייה יפקע, וכך גם התב"ע (תוכנית בניין עיר) שאושרה לפרויקט, וכל הליכי התכנון יתחילו מחדש. בישיבה הובע חשש כי במקרה שיפקע תוקף התוכנית, אין כל ערובה לכך שהוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תאשר תוכנית דומה בעתיד.

נרקיס טוען כי כישלונה של הקבוצה לגייס בנק מלווה לפרויקט מסכן את כל קיומה. "במשך שנה וחצי לא הושג ליווי בנקאי, ואולי יש אנשים בקרב הקבוצה שאינם עומדים בקריטריונים שדרש מהם הבנק", אמר בא כוחו של נרקיס, עו"ד מימון אביטן. לדברי אביטן, אם לא יושג ליווי בנקאי, "הפרויקט במיקום הכי טוב בתל אביב עלול ליהפך לפיל לבן" — דבר שנרקיס אינו מסכים לו.

לאור זאת, נרקיס הודיע ליתר החברים כי אם לא יעמידו בעצמם את ההון הנדרש לבנייה או שלא יצליחו בגיוס הליווי הבנקאי — הוא יפעל לפירוק הקבוצה באמצעות הליך משפטי של פירוק שיתוף במקרקעין. בינתיים נבחרה החברה הקבלנית שגראוי ליבוביץ כקבלן המבצע של הפרויקט, בעלות של 59 מיליון שקל.

במקביל, נרקיס מנסה לרכוש את חלקו של עו"ד נחום פיינברג בפרויקט. לפני כשבוע, עו"ד עדי בראונשטיין כתב מכתב לפיינברג מטעם נרקיס, ובו תיאר פגישה שהתקיימה בין השניים בנוכחות עורכי דין, שבה התחייב פיינברג למכור לנרקיס את חלקו בפרויקט, ואולם באחרונה שינה את דעתו. לפי המכתב, פיינברג נימק זאת בכך שנרקיס גילה לחברים האחרים על דבר העסקה המתגבשת.

נחום פיינברגצילום: ניר קידר

מוועד הקבוצה נמסר: "הקבוצה דוחה את כל הטענות בדבר עילה לפירוק שיתוף. מעבר לכך, בהתאם להוראות הסכם השיתוף בין חברי הקבוצה — שעליו חתומים כל החברים — כל העברת זכויות של מי מחברי הקבוצה צריכה לקבל אישור מראש ובכתב של ועד הקבוצה ושל נאמן הקבוצה. בנסיבות הנ"ל, כל העברת זכויות שעלולה להפריע לקידום הפרוייקט והשלמתו — לא תאושר".

עו"ד פיינברג סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker