עתירה: הממשלה לא ממנה נציגי גופים ירוקים לוועדות התכנון

עמותת חיים וסביבה טוענת כי משרד האוצר וגופים ממשלתיים נוספים נוקטים סחבת באשר למינוי נציגי גופים ירוקים למוסדות התכנון ■ בעתירה שהגישה לבג"ץ, העמותה מבקשת להוציא צו על תנאי שיורה לגופים לנמק את העיכוב, ולהורות כי מוסד שלא ימנה נציג כזה לא יהיה רשאי להתכנס

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
השר להגנת הסביבה, זאב אלקין
השר להגנת הסביבה, זאב אלקיןצילום: תומר אפלבאום

שופטת בית המשפט העליון, דפנה ברק ארז, החליטה באחרונה לקיים דיון בעתירת ארגון הגג של שוחרי איכות הסביבה, בנושא אי־מינוי נציגים לגופים הירוקים במוסדות תכנון שונים. מהעתירה עולה כי בשלוש השנים האחרונות הממשלה פועלת באטיות רבה בכל הנוגע למינוי נציגים ירוקים למוסדות התכנון והבנייה. בחלק מהמקרים מונו נציגים באיחור ניכר ואילו בפעמים אחרות טרם מונו כאלה.

במסגרת העתירה, ארגון הגג של שוחרי איכות החיים והסביבה בישראל — עמותת חיים וסביבה — ביקש מבית המשפט להוציא צו על תנאי שיורה לשר האוצר, משה כחלון, לנמק מדוע הוא אינו נעתר לפניות גופים ירוקים ואינו ממנה נציגים מטעמם לחברים במוסדות תכנון ובנייה שונים. העתירה הוגשה גם נגד השר לאיכות הסביבה, שר הרווחה והשירותים החברתיים, הוועדה לבדיקת מינויים לפי חוק החברות הממשלתיות, החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין וקרן קיימת לישראל. גם בנוגע לגופים אלה ביקשה העתירה הוצאת צו על תנאי, שיורה לגופים לנמק מדוע לא ישלימו לאלתר את הליכי המינויים של נציגי גופים ירוקים. בנוסף, העותרים מבקשים מבית המשפט להורות כי מוסד תכנון שלא מונה לו נציג מטעם הגופים הירוקים, בתוך ארבעה חודשים לא יהיה רשאי להתכנס ולקבל החלטות.

על פי העתירה, שהוגשה על ידי עו"ד טל צפריר, מאז אוגוסט 2015 פנו עמותת חיים וסביבה וגופים ירוקים נוספים לכחלון וביקשו את טיפולו בקידום מינוייהם של נציגיהם וממלאי מקומם למוסדות התכנון. לאחר דין ודברים הוחלט כי מי שתטפל בנושא תהיה סגנית יו"ר מטה הדיור, מירי כהן. מאז יולי 2016, החלו באיחור הליכי מינוי שהתנהלו בעצלתיים ובאופן חלקי.

כיום, נטען בעתירה, קיבלו 11 חברים כתבי מינוי לוועדות תכנון ובנייה מחוזיות ולמועצה הארצית לתכנון ולבנייה, 7 נמצאים בהליכי מינוי, ואילו לגבי 13 נוספים נטען על ידי מטה הדיור כי עדיין לא התקבלו מהם שאלונים בנושא ניגוד עניינים.

עוד נטען בעתירה כי במסגרת הרפורמה לחוק התכנון ולבנייה (תיקון 103) נוספו לראשונה נציגים חברתיים למוסדות התכנון הארציים, ואולם למעלה משנתיים לאחר שהרפורמה אושרה, לא מונה אף נציג חברתי. כמו כן, נטען כי בשנים האחרונות לא מונתה נציגת נשים למועצה הארצית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ממשרד האוצר נמסר: "בימים אלו הונחה העתירה על שולחננו, אנו לומדים את הנושא ונגיב בערכאות המתאימות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker