מושב ניר צבי יפוצה ב-180 בתים בתמורה להסרת התנגדותו לתוכנית בלוד

לפי ההסכם - השטח שיילקח מקרקעות ניר צבי יוקטן, ובתמורה להעברת השטח מהמועצה האזורית עמק לוד לעיר לוד - תתוקן התוכנית כך שהיא תכלול גם את המושב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזור הגבול בין לוד ליישוב ניר צביצילום: אלון רון

תושבי ניר צבי, מושב הסמוך ללוד, יכריעו בקרוב בשאלה אם לקבל את עקרונות תוכנית הרובע המערבי החדשה של לוד. הסכם שנחתם בין עיריית לוד, מועצת עמק לוד וחברת דירה להשכיר המקדמת את התוכנית קובע כי היא תבוטל, ובמקומה תגיש דירה להשכיר תוכנית חדשה. זאת תכלול הקמה של כ–180 דירות בבתים צמודי קרקע בשטח המושב, ותגרע מהקרקעות שלו, שאמורות להיכלל בתוכנית הבנייה הגדולה.

לפי ההסכם שנחתם בין העירייה, המועצה ודירה להשכיר, השטח שיילקח מקרקעות ניר צבי יוקטן. כמו כן, בתמורה להעברת השטח מהמועצה האזורית עמק לוד לעיר לוד, תתוקן התוכנית כך שהיא תכלול גם את המושב, ובשטחו תתאפשר הקמה של 180 דירות בבתים צמודי קרקע.

ההסכם כולל גם פיצויים כספיים למועצה ולמושב. המועצה האזורית תיהנה מתשלום במקום היטל השבחה, שתשלם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לעיריית לוד, לפי מפתח של 4,000 שקל לכל יחידת דיור שתאושר — ובסך הכל כ–44 מיליון שקל. בנוסף, עיריית לוד תקצה שטח של 60 דונם לצורך תעסוקה ומסחר שישויכו לניר צבי.

לפי ההסכם, בתמורה, ועד המושב והמועצה האזורית עמק לוד יסירו את התנגדותם לתוכנית. עם זאת, ל–TheMarker נודע כי ועד המושב לא היה חלק מההסכם, וכי האסיפה הכללית של המושב אמורה להכריע בשאלה אם ההסכם ימומש או לא.

תוכנית הרובע המערבי מקודמת בהליכים מזורזים בוועדה לתכנון מתחמים מועדפים למגורים (הוותמ"ל) על שטח פתוח של 1,687 דונם במערב לוד. היא כוללת הקמה של כ–11.5 אלף דירות בבנייה של עד 26 קומות, ו–110 אלף מ"ר למשרדים ולמסחר. התוכנית עוררה התנגדויות שונות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המתנגדים טוענים כי השכונה החדשה תהיה מנותקת מלב העיר באופן שייצור בפועל שתי ערים — האחת חזקה (ובה השכונה החדשה) והשנייה חלשה (העיר הוותיקה). לוד מדורגת נמוך בסולם הסוציו־אקונומי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומשרד הפנים — אשכול 4 בסולם מ–1 (חלש) עד 10 (חזק) — וב–12 השנים האחרונות מונו בה שלוש ועדות קרואות. לטענת המתנגדים, תוספת יחידות דיור שמרוחקות מלב העיר רק יקבע את מצבה העגום.

המועצה האזורית עמק לוד והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה עמק לוד, התלוננו בהתנגדות שלהן כי בעריכת התוכנית "לא נבחנה המשמעות הדרמטית והפגיעה הבלתי־מידתית בזכויות היסוד של ניר צבי ותושביו שגורמת התוכנית". לטענתן, התוכנית שנשקלה היא רק לטובת לוד, היא תפגע אנושות בניר צבי, ותשנה לחלוטין את אופיו. עתה נראה כי במחלוקת עשויה להתיישב, בזכות ההסכמה החדשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker