השוק נערך להגרלה הגדולה של מחיר למשתכן - ומחירי הדירות ירדו ב-15 ערים - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השוק נערך להגרלה הגדולה של מחיר למשתכן - ומחירי הדירות ירדו ב-15 ערים

באוגוסט חלה ירידה ב-15 מתוך 36 הערים שבמדד yad2-TheMarker ■ הסיבה: משרד האוצר הכריז על הגרלת ענק נוספת של מחיר למשתכן שתיערך החודש ■ לפי התנהגות הרוכשים בהגרלה הקודמת, סביר להניח כי בספטמבר נראה מספר רב אף יותר של ערים שבהן יירדו המחירים

9תגובות
עופר וקנין

תוכנית מחיר למשתכן ממשיכה לטלטל את מדד yad2–TheMarker. לאחר שמשרד האוצר הכריז על הגרלה גדולה נוספת שתיערך החודש, באוגוסט ירדו מחירי הדירות ב–15 מתוך 36 הערים הכלולות (42%).

מדובר במספר הערים השני בגובהו מאז ספטמבר 2014, אז קודמה תוכנית מע"מ 0% של שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד. ביוני השנה התקיימה ההגרלה הגדולה הקודמת של מחיר למשתכן, אז ירדו המחירים ב–19 ערים. לפיכך, נראה כי התוכנית גורמת לשינויים ניכרים אצל מוכרי הדירות.

מדד yad2–TheMarker מתבסס על חוכמת ההמונים. הוא בודק את התנהלות מוכרי הדירות לאורך זמן, באמצעות השינוי במחירים שהם מבקשים באתר yad2. למעשה, המדד בוחן את הציפיות של בעלי דירות בערים השונות, תוך חישוב שיעור ומספר הערים, שבהן ירדו המחירים הדרושים מבין כלל הערים המשתתפות במדד.

מחירים ממוצעים של דירות למכירה באוגוסט 2017

הניסיון מראה כי בזמנים שבהם בעלי הדירות סוברים שמחירי הדירות צפויים לרדת, הם מפחיתים בהתאם את המחירים בהצעותיהם, כדי להספיק למכור אותן במהירות ולפני שהירידה תגבר. לפיכך, במצבים כאלה חלות ירידות מחירים בערים רבות במדד. כך למשל, בשיא המחאה החברתית ב–2011 ובקידום תוכנית מע"מ 0% של שר לפיד ב–2014, חלו ירידות מחירים ביותר מ–50% מהערים הנבדקות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מתחילת הכהונה של הממשלה הנוכחית במאי 2015 עד מארס השנה לא ניכר שבעלי הדירות התרשמו במיוחד מהמדיניות בנושא הדיור, ומספר הערים שבהן ירדו המחירים היה ברוב החודשים חד־ספרתי. אבל ממארס השנה רואים שינוי במגמה, ולמעט יולי שהיה חריג עם ירידות מחירים ב–11 ערים, בכל החודשים היו 14 ערים לפחות שבהן ירדו המחירים.

ההערכה היא שהירידה בביקוש לדירות שחלה באחרונה עושה את שלה, וכך גם שיעורי הריבית על המשכנתאות הגבוהים יחסית. השינוי שחל במחיר למשתכן בחודשים האחרונים — מטפטופי הגרלות באזורים מסוימים, להגרלות ענק של יותר מ–10,000 דירות בכ–20 יישובים בו זמנית, הביא לתנודות חדות בביקוש לדירות. כך למשל, בזמן ההגרלה הגדולה ביוני הקודמת יותר מ–40 אלף זכאים שנרשמו להגרלות הורידו את הביקוש שלהם לדירות בשוק החופשי — מה שגרם לקפיצה הגדולה שחלה ביוני במספר הערים שבהן בעלי הדירות הורידו את המחירים מבוקשים על דירות. ואולם מיד לאחר שההגרלה הסתיימה (ביולי) — נרגעו הירידות במחירי הדירות במדד.

אוגוסט מציג: ירידות מחירים גם באזור תל אביב

אוגוסט היה חודש ביניים: לא התקיימה בו הגרלה, אבל משרד האוצר הודיע על כוונתו לערוך הגרלה בחודש שאחריו — ולכן שוב זינק מספר הערים שבהן היתה ירידת מחירים. בדומה ליוני, השיעורים של ירידות המחירים לא היו גבוהים, אך מה שמבדיל את אוגוסט הוא מיקומן הגיאוגרפי. בעוד ביוני חלקן הגדול היה בפריפריה — באוגוסט הן היו דווקא במרכז.

דמי השכירות הממוצעים באוגוסט 2017

בתל אביב ובחולון המחירים צללו בשיעור הגבוה ביותר — 1.7%. מחיר דירת 3 חדרים בתל אביב היה באוגוסט 2.56 מיליון שקל בממוצע, ואילו דירת 4 חדרים עלתה 3.6 מיליון שקל בממוצע. בחולון, מחירי דירת 3 חדרים הסתכמו ב–1.48 מיליון שקל בממוצע, ודירת 4 חדרים ב–2.1 מיליון שקל.

ערים נוספות באזור תל אביב שבהן בעלי הדירות הורידו את המחירים הנדרשים הן גבעתיים, שבה היתה ירידה של 0.6%, ל–2.19 מיליון שקל בממוצע לדירת 3 חדרים, ו–3.04 מיליון שקל לדירת 4 חדרים; ראשון לציון, שבה ירדו המחירים ב–0.2%, ל–1.46 מיליון שקל בממוצע לדירת 3 חדרים, ו–2.06 מיליון שקל ל–4 חדרים; והרצליה, שהציגה ירידת מחירים בשיעור מזערי של 0.1%, כך שדירת 3 חדרים עלתה באוגוסט 1.84 מיליון שקל בממוצע, ואילו דירת 4 חדרים עלתה 2.6 מיליון שקל.

מתוך 13 ערים שנמצאות במעגל החיצוני של תל אביב וכלולות במדד, בחמש היו ירידות מחירים. באשדוד חלה הירידה הגדולה ביותר באזור — 1.4%. מחירה הממוצע של דירת 3 חדרים באוגוסט היה 1.16 מיליון שקל, לעומת 1.63 מיליון שקל לדירת 4 חדרים. בהוד השרון המחירים ירדו ב–1%, ל–1.44 מיליון שקל בממוצע לדירת 3 חדרים, ול–2.04 מיליון שקל לדירת 4 חדרים. בלוד מחירי הדירות התמתנו ב–0.7% בממוצע, ל–1.12 מיליון שקל לדירת 3 חדרים, ול–1.57 מיליון שקל לדירת 4 חדרים. במודיעין ירדו מחירי הדירות ב–0.4%, כך שדירת 3 חדרים עלתה בממוצע 1.48 מיליון שקל, ודירת 4 חדרים עלתה 2.08 מיליון שקל.

עליית המחירים הבולטת בחודש שעבר היתה ברמת השרון

ירידות המחירים הבולטות בפריפריה באוגוסט נמצאו בנהריה ובטבריה, בשיעורים של 1.2% ו–1.1% בהתאמה. בנהריה מחירה הממוצע של דירת 3 חדרים הסתכם בחודש שעבר ב–832 אלף שקל בממוצע, ומחיר דירת 4 חדרים ב–1.17 מיליון שקל בממוצע. לעומת זאת, בטבריה המחירים המבוקשים הממוצעים היו 592 אלף שקל לדירת 3 חדרים, ו–835 אלף שקל לדירת 4 חדרים.

עופר וקנין

למרות המספר הרב של ערים שבהן חלו ירידות מחירים, ב–21 ערים התרחשו עליות. העלייה הבולטת היתה ברמת השרון, שם קפצו מחירי הדירות ב–3.7%, ל–2.14 מיליון שקל בממוצע לדירת 3 חדרים, ול–3 מיליון שקל לדירת 4 חדרים. בקרית מוצקין המחירים נסקו ב–2.2%. דירת 3 חדרים בעיר עלתה בחודש שעבר 893 אלף שקל בממוצע, ואילו דירת 4 חדרים עלתה 1.26 מיליון שקל. בנתיבות המחירים ניתרו ב–2%, כך שבעבור דירת 3 חדרים המוכרים ביקשו בחודש שעבר 721 אלף שקל בממוצע, ובעבור 4 חדרים 1.02 מיליון שקל.

שדרות ועכו הציגו עליות מחירים דומות של 1.9%. בשדרות המחיר הממוצע של דירת 3 חדרים באוגוסט היה 624 אלף שקל ושל 4 חדרים היה 880 אלף שקל; ואילו בעכו המחיר הממוצע של דירת 3 חדרים היה 733 אלף שקל ושל 4 חדרים היה 1.03 מיליון שקל.

בירושלים טיפסו מחירי הדירות ב-1.8%, ל–1.88 מיליון שקל בממוצע לדירת 3 חדרים, ו-2.65 מיליון שקל לדירת 4 חדרים. עליית המחירים הבולטת במרכז, מלבד רמת השרון, היתה בנס ציונה (1.5%). דירות 3 חדרים בעיר הוצעו למכירה ב–1.52 מיליון שקל בממוצע, ודירות 4 חדרים ב-2.15 מיליון שקל.

אוגוסט יכול להיחשב כחודש מעבר, כלומר החודש שבו נודע על קיום ההגרלה השנייה של מחיר למשתכן. האם בספטמבר, שהוא גם חודש החגים, יחולו ירידות גדולות יותר? נראה שכן. הסיבה: כל הנרשמים להגרלות ימתינו בסבלנות לתוצאות — ורק אז יחליטו חלקם לחזור לשוק החופשי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#