הצניחה במכירת דירות: צפו במפת הערים - היכן הירידה החדה ביותר?

ההמתנה לירידה במחירים בעקבות תוכניות מחיר למשתכן מייצרת קיפאון - גם באזורי הביקוש במרכז הארץ בהם לא צפויות להתקיים הגרלות מחיר למשתכן ■ אוהד דנוס, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מזהיר: אם ההיצע לא יגדל בקרוב - הקיפאון יימשך

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדרות
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

בעוד סקירות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) והכלכלן הראשי באוצר מצביעות על ירידה משמעותית במספר התחלות הבנייה ועסקות הנדל"ן שנסגרות בימים אלה בהשוואה לשנים קודמות, בדיקה שערך השמאי אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים לשעבר, מעלה תמונה מורכבת יותר. לפי הסקירה, בעוד בחלק ניכר מערי המרכז, שנחשבות אזורי הביקוש, חלו ירידות של עשרות אחוזים במספר העסקות למכירת דירות ברבעון השני של 2017 לעומת הרבעון המקביל — בערי הפריפריה נרשם דווקא גידול במספר העסקות.

עם זאת, המגמה ברורה: ב–85% מתוך 67 היישובים שאותם בדק דנוס, מספר עסקות הנדל"ן ברבעון השני של 2017 ירד לעומת התקופה המקבילה ב–2016. דנוס בדק עסקות של דירות חדשות, דירות ישנות ודירות בפרויקטים של מחיר למשתכן, ככל שדווחו, לצד דיווחי קבלנים, שדיווחו על הדירות רק בתום הפרויקט.

באזורי הביקוש במרכז חלה הירידה הגדולה ביותר במספר העסקות, כשהעיר שבה חלה הירידה החדה ביותר היא הרצליה — שהציגה ירידה של 69%. בעיר התבצעו 157 עסקות נדל"ן בלבד ברבעון השני של 2017, לעומת 504 עסקות בתקופה המקבילה ב–2016. כמו כן, בלטו ירידות חדות בערים נתניה (57%), כפר סבא (57%) ובני ברק (54%).

רק שמונה יישובים הראו עלייה במספר העסקות שהתבצעו — רובם ערי פריפריה מחוץ לטווח הביקוש של הערים שבין גדרה לחדרה. ירושלים עדיין מובילה במספר העסקות, גם לאחר שחלה בה ירידה של 30% לעומת הרבעון השני של 2016. בבירה נמכרו 1,515 דירות ברבעון השני.

עלייה של 185% בעסקות בשדרות

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

רוב הערים שבהן חלה עלייה במספר עסקות הנדל"ן נהנות גם כך בשנים האחרונות מהקלות מס, הנחות על הקרקע ותקציבים מהמשרדים לפיתוח הנגב והגליל, הבינוי והשיכון והאוצר — מתוקף החלטות מדינה שונות. החלטת הממשלה הבולטת שבהן היא התוכנית האסטרטגית לעידוד וחיזוק ההתיישבות; וכן החלטות הממשלה שהתקבלו במהלך מבצע צוק איתן ואחריו, שאיפשרו רמות מסוימות של סבסוד עלויות קרקע ופיתוח. מהמענקים המיוחדים האלה נהנית, בין השאר, שדרות — שמובילה את העלייה בעסקות הנדל"ן (330 עסקות ברבעון). מבין היישובים שבהם נרשמה עלייה ברבעון השני, התקיימו הגרלות מחיר למשתכן במגדל העמק, מעלות־תרשיחא, קרית מוצקין ומגדל העמק.

יוקר הדירות במרכז מרחיק את המשקיעים

לפי סקירת הכלכלן הראשי של משרד האוצר שפורסמה השבוע, בשבעת החודשים הראשונים של השנה נרשמה ירידה של 13% ברכישת דירות בהשוואה לתקופה המקבילה ב–2016. את הקיפאון מייחסים מקורות בענף להמתנה של צעירים רבים ומחוסרי דירות להשתתפות בתוכנית מחיר למשתכן, ובתוך כך מגולמת הציפייה כי מחירי הדירות בשוק החופשי יושפעו מירידות המחירים שתגרום התוכנית — לפחות באזורים שבהם מוצעות דירות רבות במסגרתה. כך נטען, למשל, שהירידה במספר העסקות בירושלים מושפעת מהיצע תחרותי בבית שמש, מבשרת ציון וביתר עילית, שהביקוש מוסט אליהם.

דנוס מעריך: "כל זמן שההיצע אינו גדל והבטחות הממשלה להוזלות עומדות בעינן, הקיפאון במספר העסקות יימשך". לדבריו, הסקירה משקפת ציפיות גבוהות הן מצד רוכשים והן מצד משקיעים לירידה במחירי הדיור ולהשפעה של פרויקט מחיר למשתכן על השוק כולו.

מול הציפיות בשוק עומדים נתוני הלמ"ס שפורסמו השבוע, שלפיהם התחלות הבנייה ברבעון השני של 2017 נמצאות ברמה הנמוכה ביותר מאז 2012. ברבעון האחרון התחילה בנייה של 10,027 יחידות בלבד — 25% פחות מבתקופה המקבילה ב–2016. נראה כי לא רק הרוכשים עצרו את מהלכיהם — אלא גם היזמים יושבים על הגדר, מה שעלול לבשר על כך שהקיפאון יימשך עוד זמן מה, או לפחות עד שעסקות מחיר למשתכן יצברו תאוצה.

מהבדיקה שביצע דנוס עולה כי גם בערי הביקוש — שבהן קיים היצע נמוך של פרויקטים במחיר למשתכן — נרשמת האטה ניכרת בביצוע עסקות לרכישת דירות. בערים כמו רמת השרון, כפר סבא, פתח תקוה, חולון, גבעתיים ובת ים נרשמו ירידות של יותר מ–35% במספר העסקות שהתבצעו ברבעון השני. זאת, אף שלא היו בהן ולא צפויים להיפתח בהן מיזמי מחיר למשתכן.

לדברי דנוס, ירידת מחירים באזורי הביקוש תוכל להתקיים רק כשהיצע הדירות באזורים אלה יגדל באופן משמעותי — מהלך שקשה להבטיח לנוכח ההיצע המוגבל של קרקעות למגורים באזור המרכז. "המדינה צריכה לממש בקרוב, לפני שגם משקיעים יתרחקו", מתריע דנוס. "כרגע הקיפאון נובע מרמת מחירים גבוהה, ומכך שהציבור מאמין להבטחות הממשלה שירידת המחירים מעבר לפינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker