שוק בקיפאון: רוכשי הדירות יושבים על הגדר - ומה קרה למחירים?

2017 מסתמנת כשנה החלשה ביותר בהיקפי המכירות בשלוש השנים האחרונות ■ רוכשי הדירות החדשות מעדיפים דירות מוזלות - והמשקיעים ממשיכים להיפטר ממלאי הדירות שלהם

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרמי גת
פרויקט כרמי גת בקריית גתצילום: אליהו הרשקוביץ

שוק הדירות ממשיך את מגמת הקיפאון והירידה בהיקפו, שמאפיינים אותו מהמחצית השנייה של השנה שעברה. רוכשי הדירות ממעטים לרכוש נכסים ביחס לשנים שעברו, וכשמדובר בדירות חדשות הם רוכשים דירות במחירים זולים יותר. כך עולה מדו"ח הנדל"ן של הכלכלן הראשי ליולי. המשקיעים, לעומת זאת, רכשו את מספר הדירות הגבוה ביותר מאז ספטמבר בשנה שעברה.

בשבעת החודשים הראשונים של השנה נרשמו 60,300 עסקות, ירידה של כ-13% לעומת שבעת החודשים הראשונים של 2016, ושל 21% לעומת שבעת החודשים הראשונים של 2015, שהיתה שנת השיא. לעומת שבעת החודשים הראשונים של 2014 הכמות גבוהה בכ-8%, ואולם רוב 2014 ידעה קיפאון שמקורו בקידום חוק מע"מ אפס על ידי שר האוצר דאז, יאיר לפיד.

מכירת הדירות החדשות בתקופה זו ממשיכה לרשום אף היא ירידה, מרמה חודשית ממוצעת של 2,500-3,500 דירות בשנה שעברה, לרמה של 1,500-2,000 בחודשים האחרונים. בנוסף, מאז מארס האחרון נרשמת ירידה ברמת מחירי הדירות הנרכשות, מ-1.75 מיליון שקל בממוצע במארס, לכ-1.64 מיליון שקל ביולי.

האם מדובר בירידות מחירים? בכלכלן הראשי אומרים שהנתונים מושפעים לפחות בחלקם משינוי בתמהיל העסקות, כלומר שהדירות שנמכרו בחודשים האחרונים היו זולות מלכתחילה. הדבר מחזק את נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שמורים אף הם כי אף שמחירי הדירות ממשיכים לעלות, הציבור רוכש בימים אלה דירות זולות, ולכן מחירי העסקות יורדים. במקרה זה חלק משמעותי מהעסקות בוצע על ידי גינדי החזקות לחברי מועדון "חבר", שבו בוצעו מכירות מוזלות לחברי מועדון הצרכנות, וכן נרשמו מאות יחידות דיור שנרכשו במסגרת "מחיר למשתכן".

רכישות דירות על ידי משקיעים ורוכשים רגילים ביולי
רכישות דירות על ידי משקיעים ורוכשים רגילים ביולי

מבחינת המשקיעים יולי היה החודש החזק ביותר מבחינת רכישת הדירות, מאז ספטמבר בשנה שעברה – 1,700 דירות, לעומת כ-1,600 ביוני - וגם משקלם מכלל השוק (כ-19%) היה הגבוה ביותר מאז. יש לציין, כי הגידול הזה נעשה עוד בטרם ביטל בג"ץ את חוק הדירה השלישית. עם זאת לא נראה כי לקידום החוק היתה מלכתחילה השפעה משמעותית על התנהגות המשקיעים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

באוצר מעריכים כי לגידול של רכישת דירות על ידי משקיעים תרם המבצע של  גינדי  ל"חבר" ברחובות. עוד אומרים שם כי כמו במבצעים קודמים של מועדון הצרכנות, חלק ניכר מרוכשי הדירות המוזלות הם משקיעים.

שאלה מעניינת שמועלית בדו"ח נוגעת למשקיעים בירושלים: היכן הם מוצאים את מקורות המימון שלהם? הכלכלן הראשי מצא כי רמות המחירים של הדירות שנרכשו להשקעה באזור רחובות דומות מאד לאלו שנרכשו באזור ירושלים, והגיעו ל-1.8 מיליון שקל. זאת למרות שרמות השכר של המשקיעים הירושלמים נמוכות משמעותית: משקי הבית של המשקיעים ברחובות השתכרו  41 אלף שקל בחודש, ואילו בירושלים הם השתכרו 23 אלף שקל בלבד. "ממצא זה מצטרף לממצאים קודמים אחרים שיש בהם כדי להעמיד בסימן שאלה את מקורות המימון של המשקיעים באזור ירושלים", מעיר הכלכלן הראשי, שבעבר כבר הצביע על ראיות חזקות למעורבות הון שחור בעסקות נדל"ן להשקעה בבירה.

על אף הרכישות הגבוהות יחסית, המשיכו המשקיעים למכור דירות, חלקם מכיוון שהגיעו למסקנה שמיצו את עליות המחירים והרווחיות שנבעה מהן, וחלקם מחשש למימוש חוק הדירה השלישית, שהיה מטיל מיסוי גבוה על בעלי יותר משתי דירות. מיוני 2016 משקיעים מוכרים יותר דירות מאלה שהם רוכשים, וביולי האחרון הם מכרו כ-1,900 דירות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker