לקראת דיון בתוכנית המתאר של הרצליה: תושבי העיר הפגינו נגד קידומה

טענת המפגינים, הזוכה לתמיכת העירייה, היא כי התוכנית אינה נותנת פתרונות מספקים לתוספת של 30 אלף יחידות דיור ו-2 מיליון מ"ר תעסוקה ומסחר לעיר ■ הרצליה חתמה על הסכם גג שמחייב אותה לבנות יותר מ–2,000 דירות בשנה - וחוששת להפר את ההסכם

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפגינים נגד תוכנית המתאר של הרצליה בכיכר העירייה
מפגינים נגד תוכנית המתאר של הרצליה בכיכר העירייהצילום: דודו בכר

מאות תושבים הגיעו הערב לכיכר העירייה בהרצליה להפגנת מחאה נגד תוכניות הבנייה המקודמות בימים אלה בעיר. עיתוי ההפגנה קשור לדיון שייערך מחר בוועדה המחוזית בנוגע להחזרת תוכנית המתאר של הרצליה למוסדות התכנון העירוניים. בהפגנה השתתפו גם פעילי "מטה המאבק הארצי לבינוי שפוי" שמחו  נגד "דיקטטורת האגף התכנון באוצר והלחץ המופעל על הוועדות המחוזיות".

תוכנית המתאר של הרצליה הופקדה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מרכז בראשית מארס, ועוררה גלי ביקורת ציבורית על התנהלות העירייה, שלטענת המבקרים, פעלה מאחרי גבם של התושבים לקידומה. התוכנית כוללת תוספת בינוי של 2 מיליון מ"ר שטחי מסחר ועסקים ויותר מ–30 אלף דירות במגרשים שונים בעיר — חלקם באזורים פתוחים וחלקם בסביבות הסמוכות לאזורים בנויים. הבינוי הזה יועד, לפי התוכנית, להתממש עד 2030 — בין היתר באמצעות מגדלי מגורים שסמוכים לשכונות בבנייה נמוכה; ולטענת המתנגדים, בעוד התוכנית לא כוללת מענה אמיתי לבעיות התשתית שייגזרו מהבינוי האינטנסיבי.

עם היוודע הדבר, התעוררה תנועת מחאה בהובלה של ועד פעילים מקומי, במטרה למנוע את התקדמות התוכניות במתווה המתוכנן. הוועד פרש דוכני הסברה ברחובות ואנשיו החתימו תושבים על מאות מסמכי התנגדות שהוגשו לוועדה המחוזית. כמו כן, הוגשה לוועדה המחוזית התנגדות מקצועית שהוכנה על ידי מומחים בתכנון עירוני, וכוללת הצעות חלופיות הנוגעות לבינוי ולתכנון התחבורה.

לדברי ועד הפעילים, שיתוף הציבור המחויב לפי חוק נעשה בהרצליה במהלך של "יידוע", שבו התוכניות מוצגות, מבלי שלתושבים יינתן להגיב עליהן, ולא במהלך של "שימוע", המאפשר הערות מצד התושבים ומחייב התייחסות של גורמים מקצועיים להסתייגויות הנוגעים לדבר.

פדלון מעביר חלק מהתוכנית לוותמ"ל

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שלושה חודשים אחרי ההפקדה בוועדה המחוזית, משגברה המחאה והתגבר הלחץ על ראש העירייה, משה פדלון, התכנסה מועצת העיר הרצליה, ובשבתה כוועדה המקומית לתכנון ולבנייה החליטה פה אחד לבקש מהוועדה המחוזית להחזיר לעיר את תוכנית המתאר מהפקדתה לדיון במוסדות התכנון העירוניים.

בפרוטוקול ישיבת מועצת העיר נכתב כי הנימוקים למשיכת התוכנית הם שנכתבה על בסיס תנאים ונתונים לא מעודכנים; שתשתיות התחבורה לא הובאו בחשבון; ושהתוכנית כולה לא הוצגה לציבור באופן שאיפשר לתושבים, שהתוכנית משפיעה עליהם, להביע את עמדתם לגביה.

משה פדלון
משה פדלוןצילום: עזרא לוי

לפי פרוטוקול הישיבה, שהוגש בשם עיריית הרצליה לוועדה המחוזית כבקשה לעצור את התקדמות המתאר, יש לכאורה הסכמה בין ראש העיר לתושבים לגבי חלק מסוים מהליקויים שהתוכנית סובלת מהם ולגבי הצורך להחזירה לתכנון מחודש ולשיתוף עם התושבים.

אלא שבזמן שעבר בין פניית מועצת העיר למוסדות התכנון בבקשה להשיב את התוכנית לעירייה, לבין הדיון באותה בקשה שיתקיים מחר — נמסרו חלקים מתוכנית הבנייה שהיו כלולים במתאר למימוש במסגרת הוותמ"ל (ועדה לפיתוח מתחמי דיור מועדפים), מה שרק הגדיל את עוצמת המחאה לתוכנית.

הוותמ"ל הוא מנגנון לבנייה בהליך מזורז מטעם הממשלה, שעוקף הליכי תכנון מקומיים. לכן, ועד הפעילים מציג את העברת התוכניות בתור "מחטף". הפעילים מדווחים כי העירייה סירבה למסור להם כל מידע לגבי הוותמ"ל, אינה מוכנה להראות את התוכניות ואת הכוונות לפיתוח הקרקעות הכלולות בה.

כמו כן, לדברי ועד התושבים, העירייה סירבה לנמק מדוע ראש העיר הסכים לצעד שמוציא מסמכותו ומשליטתו תוכניות פיתוח כה משמעותיות בתחום שיפוטו.

תוכניות הבנייה שהועברו לוותמ"ל הן של קרית המסלול בצפון הרצליה, בקרקע שעליה פעיל כיום שדה התעופה; וקרית שחקים, הממוקמת במרכז העיר ליד תחנת הרכבת וכביש מספר 2. והתוכניות שהועברו לאישור הוותמ"ל כוללות 4,000 יחידות דיור בשלב ראשון.

הרצליה חתומה מינואר 2016 עם הממשלה על הסכם גג שמחייב אותה לבנות לא פחות מ–5,000 יחידות דיור בסך הכל, ולא פחות מ–2,000 יחידות דיור בשנה. בהסכם נכללו תוכניות בנייה בחוף אפולוניה, שעוררו את זעם התנועות הסביבתיות משום שהן סמוכות לחוף, וראש העיר פדלון התחייב בפומבי לעצור את התקדמותן.

אלא שביטול תוכניות הבנייה באפולוניה יכניס את העירייה ל"מינוס" במספר יחידות הדיור הכלולות בהסכם הגג, ויגרמו הלכה למעשה להפרתו — שפירושו הפסד כסף וכישלון של פדלון מול השלטון המרכזי. העברת תוכניות הבנייה המדוברות להליך הוותמ"ל תאפשר לעיריית הרצליה לעמוד בהסכם שלה עם המדינה.

התושבים לא מתרגשים מהתנגדות העירייה

מבחינה תכנונית, יש לתוכניות הבנייה שקודמו לוותמ"ל יתרון משום שחלקן מתוכננות בקרקעות שמשלימות רצף בינוי בין שכונות קיימות במרכז העיר, ליד תחנת הרכבת. הבנייה המתוכננת בצפון העיר היא על קרקע שדה התעופה ותחבר את הקרקעות הפרטיות לרצף הבינוי של העיר הרצליה.

תוך מהלכים אלה נודע כי העירייה הגישה בעצמה התנגדות לתוכנית המתאר. ואולם, לדברי ועד התושבים, הסייגים שהגישה העירייה אינם נוגעים לכשלים המהותיים של התוכנית. בראש ובראשונה, התנגדות העירייה אינה מתייחסת לשרירותיות ולקצב הבנייה, שיכתיבו לעיר פיתוח מזורז שעלול שלא להתאים לצרכיה בעתיד.

הרצליה 2030
סוקולוב
ארלוזורוב
כביש החוף
איילון
שטחי
תעש
בנייה של 30-25 קומות
בנייה של 12-8 קומות ברחובות למגורים,
ועד 25 קומות ברחובות מסח

כמו כן, התנגדות העירייה אינה כוללת דרישה לשלביות בפיתוח וועד הפעולה מבקש שהתוכנית תכלול "נקודות יציאה", שיאפשרו בחינה מול המציאות והכנסת תיקונים לתוכניות, תוך כדי התקדמות הפיתוח. דו"ח תנועה שהשיגו המתנגדים מראה כי בנייה של 10% מיחידות הדיור המתוכננות בצפון העיר, תוך הסתמכות על מכוניות פרטיות, תסתום את הכבישים העירוניים, את נתיבי איילון, את כביש הרוחב 531, שחלקו המערבי נפתח לא מזמן, לכיוון צפון, וכביש החוף.

המתנגדים לתוכניות כתבו במכתב לפדלון כי "צריך לתת עדיפות לתחבורה ציבורית, לאופניים ולהולכי רגל על פני המכוניות — ואת זה צריך לעשות עכשיו, לפני כל בנייה חדשה. אין טעם לחכות. כל העולם הנאור הולך לכיוון הזה, וגם אנחנו צריכים ללכת לשם".
הם מזהירים כי התוכנית תיכשל אם יישומה לא יתחיל במהפכה תחבורתית. כבר כיום קשה למצוא בהרצליה חניה ברחבי העיר, ליד חוף הים, בקניון, בבית חייל האוויר ובמרכז העיר, וברור שעם צמיחת העיר בסגנון מוטה רכב, הדבר ילך וייעשה קשה עד בלתי־אפשרי.

"אם במקום לתכנן עוד חניונים, היו מפעילים בפחות כסף שירות אוטובוס זול ובתדירות גבוהה מאוד, מהשכונות אל המקומות המרכזיים, כולנו היינו מגיעים בקלות ובלי עצבים לכל מקום. העיר צריכה מערכת הסעת המונים יעילה, זולה, איכותית ובתדירות גבוהה כבר היום", אומרים המתנגדים.

במכתב שהופנה לראש העיר הדגישו אנשי הוועד כי "כל הערים שנחשבות מוצלחות צמחו במשך שנים רבות באופן אורגני, וללא תכנון במובן המודרני. ערים שתוכננו בגלל מניעים פוליטיים, במהירות ובחוסר זהירות, כמו ברזיליה ומודיעין — כישלונן מהדהד ובלתי־ניתן לתיקון".

בעקבות הפרסומים על ההפגנה, מינהל התכנון שלתושבים לא היתה טענה כלפיו, דרש כי יימסר בשמו שהתוכנית דואגת לאיכות חיי התושבים ונעשתה בשיתופה מלא עם תושבי העיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker