הסכנות שמתחת לפני השטח

לקרקע מזוהמת עשויות להיות השלכות על בריאות האדם ועל הסביבה, והן עלולות ליצור הגבלות על השימוש שאפשר לעשות בקרקע ■ הדרך הנכונה להתמודד עם סיכונים כאלה היא בדיקה סביבתית מקדימה לפני רכישת הקרקע וליווי משפטי מתאים לניהול הסיכונים הסביבתיים

קובי בר לב ושירן יונה ניסנבוים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שכונת רביבים בתל אביב. במקום התגלה מוקד של זיהום קרקע
שכונת רביבים בתל אביב. במקום התגלה מוקד של זיהום קרקעצילום: ניר קידר

בישראל אותרו בשנים האחרונות עשרות אתרים שבהם קיים זיהום של קרקע ומים ממגוון מזהמים. מלבד אתרים אלה, קיים בישראל זיהום רחב ממדים של קרקע ומים מדלקים. קרקע תיחשב מזוהמת אם יימצאו בה כמויות החורגות מערכי הסף למזהמים שקבע המשרד להגנת הסביבה, כמו שאריות של מתכות, דלקים, מזהמים אורגניים או חומרי נפץ.

לקרקע מזוהמת עשויות להיות השלכות על בריאות האדם ועל הסביבה, והן עלולות ליצור הגבלות על השימוש שאפשר לעשות בקרקע. כך, למשל, ייתכן שלא תתאפשר בנייה על קרקע מזוהמת. במקרה שבו התחילה הבנייה ורק לאחר מכן התגלה הזיהום בקרקע — ייתכנו הגבלות על אכלוס המבנה, ובמקרים קשים יותר הפסקת העבודות ושינוי ייעוד הקרקע. יזמי נדל"ן ורוכשי דירות בפרויקטים מקבלן פעמים רבות אינם מודעים לסיכונים אלה.

כיום קיימים כמה דברי חקיקה שעוסקים בזיהום קרקע, אך אינם נותנים מענה שלם לנושא. כך, למשל, חוק החומרים המסוכנים, חוק המים, תקנות קווי דלק וחוק האסבסט מתייחסים לסוגי זיהומים שונים בקרקע והאפשרויות להתמודד עמם. עם זאת, לא קיים חוק אחד מרכזי שנותן מענה לתחום זיהום הקרקעות ומטיל אחריות ברורה בנושא שיקום קרקעות. בעניין זה, קיימת הצעת חוק מניעת זיהום קרקע ושיקום קרקעות מזוהמות התשע"ב–2012, שצפויה לתת מענה מקיף לסוגיות אלה. הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה בכנסת ה–18. אם וכאשר תתקבל, תעניק למשרד להגנת הסביבה יכולת רחבה להתמודד עם נושא זיהומי הקרקע.

לנוכח המצב המשפטי הסבוך בתחום הקרקעות המזוהמות, יזמי נדל"ן ובנקים המלווים פרויקטים שונים חשופים לסיכונים סביבתיים. כך, למשל, במקרה שבו מתגלה זיהום קרקע משמעותי לאחר שהתחילה בנייה על הקרקע, קיימת אפשרות שהקרקע תיפסל לייעוד של מגורים, דבר שיוביל לפגיעה קשה בערך הקרקע. כדי להתמודד עם סיכון זה, ב–2009 הוציא המפקח על הבנקים דאז, רוני חזקיהו, חוזר לבנקים בעניין סיכונים סביבתיים לתאגידים בנקאיים. המפקח התייחס לחשיפה הפיננסית הפוטנציאלית הנובעת מהוראות הנוגעות לאיכות הסביבה, כמו ירידה בערך ביטחונות או הרעה במצבו הפיננסי של אחר בשל עלויות סביבתיות שמקורן בהוראות הנוגעות לאיכות הסביבה.

כיום חסרה מודעות בתחום הנדל"ן לנושאים סביבתיים, וגם כשיש מודעות, יזמי נדל"ן ובנקים מנסים לגדר את הסיכון הכלכלי באמצעות סעיפים שונים הכלולים בחוזה רכישת הקרקע, המטילים אחריות לטיפול בזיהום קרקע על הבעלים המקורי, וקביעת ביטחונות ייעודיים לסיכונים הנובעים מרגולציה סביבתית. ואולם, סעיפים מסוג זה לרוב אינם ממצים, שכן האחריות על זיהום קרקע ושיקום קרקע יכולה לערב סוגיות של אחריות פלילית וצווים מאת הרשות, ולמקרים מסוג זה יש קושי לתת מענה באמצעים חוזיים בלבד. בנוסף, אם הצעת החוק למניעת זיהום קרקע ושיקום קרקעות מזוהמות תעבור, תיתכן הטלת אחריות על מגוון רחב של גורמים, ולא בהכרח על מי שגרם בפועל לזיהום הקרקע. כך, למשל, תיתכן הטלת אחריות על המחזיק בקרקע, הבעלים או בעל עניין אחר בקרקע, דבר העלול לחשוף יזמי נדל"ן, ובמקרים מסוימים אף את הבנק המלווה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הדרך הנכונה להתמודד עם סיכונים כאלה היא בדיקה סביבתית מקדימה לפני רכישת הקרקע וליווי משפטי מתאים לניהול הסיכונים הסביבתיים מקרקעות החשודות כמזוהמות. העלאת המודעות בתחום הנדל"ן לנושאים הסביבתיים השונים, ובפרט לסיכון הקיים מקרקעות מזוהמות, יסייע לניהול מיטבי של הסיכונים וימנע פגיעה ביזמי נדל"ן, בבנקים המלווים את הפרויקטים, ובסופו של דבר ברוכשי דירות בפרויקטים השונים.

בר לב הוא ראש מחלקת איכות הסביבה במשרד תדמור יובל לוי; ויונה ניסנבוים היא עורכת דין במחלקה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker