15 אלף נרשמים להגרלת מחיר למשתכן בתוך 3 ימים: מאיזו עיר כולם מתרחקים?

ביקושים נמוכים לדירות בפריפריה מבטיחים בשלב זה הצלחה מלאה לזכאים שמבקשים דירות בדימונה ובאר שבע ■ עד כה מתוך 63 אלף זכאי סדרה א', רק 24.5 אלף מימשו את זכייתם

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרשמה להגרלת דירות במחיר מוזל, במסגרת תוכנית מחיר
למשתכן
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

עברו שלושה ימים מאז הודיעו במשרדי האוצר והבינוי והשיכון על פתיחת הגרלה גדולה נוספת של מחיר למשתכן, בה יוגרלו 11,507 יחידות דיוק ל-22 ישובים, ולפי נתוני המשרדים נרשמו עד כה 14,991 זכאים להגרלות.

מנתוני ההרשמה שנקלטו באתר תוכנית מחיר למשתכן עד הבוקר (ה') עולה כי העיר ראשון לציון היא המבוקשת ביותר, אליה נרשמו כשליש מהנרשמים להגרלה, כ-5,918 משקי בית. מתוך הנרשמים 1,472 הם תושבי העיר ואילו מוקצות להם 418 דירות בלבד. במסגרת התכנית כולה מוצעות 2,133 דירות בעיר.

אחרי ראשון לציון מדורגת העיר מודיעין, עם 3,846 משקי בית שנרשמו להגרלות על דירות בעיר, מהם רק 239 של בני המקום – כאשר 289 דירות מוקצות בהגרלה לבני המקום. מכאן שהסבירות לזכייה עבור תושבי המקום גבוהה בשלב זה.

גם בית שמש זכתה לאחוז גבוה של ביקושים, עם למעלה מחמישית מהביקושים (3,419 משקי בית רשומים), ורק 68 דירות שמוצעות בהגרלה. בית שמש הצליחה לעקוף את הביקושים של יישובים המצויים במרכז הארץ בהם רמת גן (3,276 משקי בית נרשמו עד כה), אור יהודה (1,640 משקי בית), נתניה (1,612) ובית דגן (2,400 משקי בית).

מחיר למשתכן לא מפריח את השממה בנגב

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

היישובים בהם מספר הנרשמים עדיין נמוך ממספר יחידות הדיור המוצעות הם בעיקר בדירות בפריפריה - מדרום לגדרה ומצפון לחדרה. בבאר שבע מוגרלות למעלה מ-1,500 דירות אולם רק 517 נרשמו בשלב זה, להגרלה על כמות יחידות דיור. בדימונה מוגרלות 59 דירות ורק 28 משקי בית נרשמו עד כה להגרלה – המספר הנמוך ביותר של הנרשמים להגרלה בשלב זה של הסבב. בכרמיאל מוצעות 786 דירות והבוקר היו רשומים רק 186 משקי בית. בעכו מוצעות 487 דירות ורק 78 משפחות מתמודדות על הזכות לדירה.

השיקולים המרכזיים בבחירתם של הזכאים להירשם להגרלה בעיר מסוימת הם מיקום גיאוגרפי, קרבה למרכזי תעסוקה ותחבורה, מיקום השכונה הנבנית והקבלנים המבצעים.

פרויקט של מחיר למשתכן בבית שמשצילום: גיל כהן מגן

ההרשמה להגרלה הגדולה תהיה פתוחה עד לתאריך ה-18 בספטמבר לזכאים המעוניינים להירשם. במהלך התקופה הקרובה תשלח הודעה לזכאים שנרשמו להגרלות שתפרט את ההגרלות אליהם הם רשומים, כך שיוכלו לוודא שאכן נרשמו לכל ההגרלות שהיו מעוניינים ובמסגרת זו יוכלו לשנות את המיקומים שביקשו.

לפי נתוני משרד הבינוי והשיכון, מספר משקי הבית הזכאים למחיר למשתכן עמד בתחילת השבוע על 101,495 משקי בית זכאים שנרשמו לתכנית למשתכן, מהם 63.8 אלף הוגדרו כזכאי סדרה א', והיתר כזכאי סדרה ב'. רק בעבור 24.5 אלף דירות פורסמו זכאים במסגרת התכנית בשלב זה, אך לפי הערכות האוצר, רק עוד 4,000 זכאים לפחות צפויים לנסות ולהירשם להגרלות, שכן חלק מהזכאים לא ממשים את זכותם להשתתף בהגרלות. בקבינט הדיור מעריכים כי אחרי ההגרלה יישארו רק אלפים בודדים של זכאי סדרה א' ללא דירות.

בנוסף, בסוף החודש תיסגר ההרשמה לסדרה ב', שעד היום נרשמו אליה כ-40 אלף זכאים. בעת שתיסגר ההרשמה לסדרה ב', הזכאים שיישארו מסדרה א' יאוחדו עם הזכאים לסדרה ב', אך יקבלו עדיפות בהגרלות של סדרה ב', במנגנון שטרם הוחלט עליו באופן סופי. בהמשך, ולפי קצב שיווק הדירות בסדרה ב', יחליטו בקבינט הדיור מתי תיפתח ההרשמה לסדרה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker