המדינה והבנקים מחקו ל-213 קיבוצים ותאגידים כלכליים בשליטתם חוב של 18.6 מיליארד שקל

ההסדרים איפשרו את הפרטת מערכת הבנקאות; התמורות למדינה ממכירת אחזקותיה בבנקים גבוהות מעלות ההסדרים; ב-1997 40% מהקיבוצים רשמו הפסד תפעולי וב-2005 ירד השיעור ל-15%

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

בדצמבר 2006 חתם קיבוץ חורשים שבדרום השרון על הצטרפותו להסדר המשלים לחובות הקיבוצים, והיה לקיבוץ האחרון שחובותיו הוסדרו בהסדרי החובות שבוצעו לתנועה הקיבוצית מאז ראשית שנות ה-90. עם תום ההצטרפות להסדר, יקיים מחר המטה לביצוע הסדר הקיבוצים כנס סיכום שיחשוף לראשונה נתונים מלאים על ההסדרים ותוצאותיהם.

בכנס יציג מטה ההסדר נתונים על ההיקף הפיננסי של ההסדר, שממנו עולה כי הבנקים (62%) והמדינה (38%) מחקו ל-213 קיבוצים בתקופה שבין דצמבר 89' לדצמבר 2006 חובות של 14.95 מיליארד שקל, ועוד 3.6 מיליארד שקל נמחקו לתאגידים שבשליטת הקיבוצים. בנוסף, נפרסו לקיבוצים חובות ב-8.3 מיליארד שקל להחזר עד 2013, שמרביתו כבר הוחזר. עוד עולה מהנתונים, שבהסדר המשלים החזירו 45 קיבוצים למדינה 19.1 אלף דונם קרקע בעלת פוטנציאל נדל"ני. 7,760 דונם מקרקעות אלה מיועדות למתחמים אטרקטיוויים במיוחד.

בדו"ח שמפרסם מטה הסדר לקראת הכנס, קובע ראש המטה ישראל עוז כי הסדרי החובות לקיבוצים ולמושבים (שנערכו בהיקפים דומים) איפשרו את הפרטת מערכת הבנקאות והתמורות והתועלות שהשיגה המדינה ממכירת אחזקותיה במערכת הבנקאות גבוהות מעלות הסדרי החובות לאוצר המדינה.

עוד קובע הדו"ח, שבעקבות ההסדרים התחדשה הצמיחה הכלכלית בקיבוצים, חל גידול חד בייצור וביצוא התעשייתי והחקלאי של המגזר הקיבוצי וגדלה לאין שיעור האטרקטיוויות של התעשייה הקיבוצית להנפקות פרטיות וציבוריות. כמו כן חל שיפור מהותי במבנה ההון בקיבוצים ויותר ויותר קיבוצים מתאפיינים במאזנים עסקיים חיוביים.

על פי הדו"ח, ההסדרים קידמו שינויים מבניים הכרחיים במבנה הארגוני של הקיבוץ, כמו הפרדה כלכלית, ארגונית ומשפטית של המערכת העסקית מהקהילה. בין היתר, מפרסם הדו"ח כי בקיבוצים שביצעו את ההסדר חל שינוי דרמטי בהיקפי ההפקדה לפנסיה. ב-96' הסתכמה ההפקדה השנתית הכוללת של הקיבוצים ב-60 מיליון שקל, ואילו ב-2005 היא כבר הגיעה ל-380 מיליון שקל. כמו כן, מצביע הדו"ח על גידול חד ברווח התפעולי: ב-97' 40% מהקיבוצים רשמו הפסד תפעולי - וב-2005 ירד השיעור ל-15%.

את הכנס יפתח החשב הכללי באוצר ירון זליכה, וייקחו בו חלק נוסף על עוז, מנכ"לית בנק לאומי גליה מאור, שר האוצר לשעבר אברהם שוחט, מנכ"ל בנק הפועלים צבי זיו, מנכ"ל משרד האוצר ירום אריאב ומזכיר התנועה הקיבוצית זאב שור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker