האוצר טירפד תוכנית לתמרוץ הקמת ממ"דים בשל עלותה

הממשלה החליטה ב-2014, בעקבות מבצע צוק איתן, על גיבוש תוכנית לקיצור הליכים להקמת ממ"דים - אך היא עדיין לא אושרה ■ האוצר: "תוכנית משרד השיכון כללה תמיכה ממשלתית במאות מיליוני שקלים, ללא הצבעה על מקור תקציבי"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ממ"ד בחצר בית בדרום
ממ"ד בחצר בית בדרוםצילום: אסף אביטל

מחלוקת חריפה בין אגף התקציבים במשרד האוצר לבין משרד הבינוי והשיכון ורשות החירום הלאומית (רח"ל) מונעת את אישורה של תוכנית להסרת חסמים וקיצור הליכים לבניית ממ"דים ופתרונות מיגון בבתי מגורים. זאת, אף ששלוש שנים חלפו מאז שהחליטה הממשלה על גיבוש תוכנית כזאת - בספטמבר 2014, כמה שבועות לאחר סיומו של מבצע צוק איתן.

על פי החלטת הממשלה, הצוות שהוקם לצורך הכנת התוכנית אמור היה לסיים את עבודתו בתוך ארבעה חודשים מיום ההחלטה - ינואר 2015. הצוות, בראשותם של מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון וראש רשות החירום הלאומית (רח"ל), הכפופה כיום למשרד הביטחון, אמור היה לגבש תוכנית לקיצור הליכים ותמרוץ של בניית ממ"דים ופתרונות מיגון נוספים בבתי מגורים - ראשית בדרום ובהמשך בכלל הארץ.

הצוות כלל גם נציגים מטעם החשב הכללי ואגף התקציבים באוצר, מינהל התכנון והיועץ המשפטי לממשלה. בין היתר, היתה אמורה התוכנית להתייחס להיבטי האשראי, התכנון והרישוי של פתרונות המיגון בבתי מגורים.

מדו"ח שכתבו בנושא חוקרי המרכז להעצמת האזרח, המפעיל את פרויקט מוניטור, העוקב אחר יישומן של החלטות ממשלה, עולה כי רק באוגוסט האחרון הפיצו משרד הבינוי והשיכון ורח"ל נוסח הצעה להחלטת ממשלה לכל המשרדים הרלוונטים. בין היתר כוללת ההצעה מתן מענקים מהמדינה לאזרחים שיבנו ממ"ד בדירתם.

אלא שבאגף התקציבים באוצר הופתעו מהיקף המענקים, המצטברים, לטענת מקורות שונים, ל-10 מיליארד שקל, והטילו וטו על הנוסח שהופץ. בעקבות זאת, הוחלט להכין טיוטה חדשה שלא תכלול את נושא המענקים. מאז נערכו כמה פגישות בין רח"ל, משרד השיכון ואגף התקציבים על מנת להכריע בנושא.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מהדו"ח שחיברו אנשי המרכז להעצמת האזרח עולה כי עבודת הצוות היתה רצופה בעיכובים. שלושה חודשים לאחר קבלת החלטת הממשלה על גיבוש התוכנית, הוקפאה עבודת הצוות עם פיזורה של הממשלה הקודמת בסוף 2014 שהובילה לבחירות. עוד נמצא כי על אף שבמאי 2015 הושבעה הממשלה, עבודתו של הצוות לא חודשה במשך חודשים ארוכים. לפי המרכז להעצמת האזרח, "רק בראשית 2016 ערכו משרד הבינוי והשיכון, החשבת הכללית, רח"ל ופיקוד העורף כמה פגישות בנושא".

בדו"ח מיוחד שפירסם ב-2016 מבקר המדינה, יוסף שפירא, על ההיערכות להגנת העורף מפני איום טילים, נמתחה ביקורת על הקפאת עבודת הצוות. בין היתר קבע המבקר כי פיזורה של הממשלה לא הווה עילה להקפאת עבודת הצוות.

לדברי נועה רוזנפלד, מנהלת תחום ממשל במרכז להעצמת האזרח, "המעקב אחר קביעת התוכנית הארצית לקיצור הליכים בבניית ממ"דים מלמד על הקושי להגיע להסכמות בין־משרדיות ולסיכום תקציבי. חסמים אלה מונעים את יישום המדיניות שהתקבלה".

ממשרד האוצר נמסר: "התוכנית שהוכנה על ידי משרד השיכון כללה בעיקר התייחסות לתמיכה ממשלתית בהקמת ממ"דים בהיקף של מאות מיליוני שקלים, ללא הצבעה על מקור תקציבי. בהתאם לכך, נערכים דיונים בין המשרדים לצורך גיבוש הסכמות ויצירת תוכנית שתיתן מענה לסוגיות העולות בהחלטת הממשלה".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "המשרד מוביל עבודת צוות רבת משתתפים לגיבוש תוכנית להסרת חסמים ולקיצור תהליכים במטרה להקל על בניית ממ"דים ופתרונות מיגון. הנושא נמצא כעת בהמתנה להקצאה תקציבית על פי סדר העדיפות שייקבע".

ברח"ל סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker