ועד הפעולה של תושבי הוד השרון ביקש לערער על תוכנית המתאר העירונית

זאת לאחר שכמעט כל ההתנגדויות שהוגשו לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, בהן חששות בנייה אינטנסיבית שלא תקבל מענה של תשתיות - נידחו על ידי הוועדה. בין טענות המתנגדים: מערכות תחבורה שנותנות מענה לגידול העירוני

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוד השרון
הוד השרוןצילום: נאוה פמיליה

ועד הפעולה של תושבי הוד השרון, ותושבים נוספים של העיר, הגישו השבוע בקשה לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מרכז בקשת רשות לערער על אישור תוכנית המתאר העירונית הר/2050. זאת לאחר שרובן המכריע של ההתנגדויות שהוגשו כלל לא נידונו בוועדה המחוזית.

על פי המתנגדים לתוכנית, נטען כי מדובר בטענות החוזרות על עצמן, ומיעוטן שהובאו לדיון נדחו על ידי הוועדה, במה שמכונה על ידי המתנגדים "כלאחר יד, בנימוקים כלליים ביותר ומבלי שהוצגה בחינה מהותית לנסיבותיה של כל אחת מההתנגדויות".

התוכנית כוללת את הגדלת מספר התושבים בעיר מ-46 אלף ל-150 אלף תושבים, באמצעות תוספת של 27 אלף יחידות דיור, נוסף על 20 אלף הקיימות, השלשת שטחי התעסוקה העירוניים והכפלת שטחי המסחר.

לתוכנית הוגשו 1,830 התנגדויות, שמתוכן 1,769 היו התנגדויות זהות וכלליות, שרובן דנו בעומסי תחבורה והיעדר מערכות תחבורה שנותנות מענה לגידול העירוני הכלול בתוכנית, אי התאמת התוכנית לאופי של הוד השרון, שייפגע באמצעות מגדלים גבוהים שיוקמו לצד מבנים צמודי קרקע, היעדר תשתיות מספקות למגמות הפיתוח המוצעות, ומחסור בשטחים ציבוריים ובמוסדות חינוך.

הוועדה המחוזית דחתה את רוב ההתנגדויות. לגבי הצפיפות העירונית הוועדה כתבה בהחלטתה, כי התכנית מגדירה כמה אזורים שמיועדים לציפוף: בצפון העיר בסמוך לתחנת הרכבת, לאורך דרך רמתיים, מה שמהווה עמוד שידרה עירוני, ובדרום העיר, בסמוך לפארקים. אזורים עירוניים אחרים, שבהם יש בנייה נמוכה וצמודת קרקע  נמצאו על ידי הוועדה כלא מתאימים לציפוף גבוה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לגבי טענות של חלק מההתנגדויות, שלפיהן הבנייה החדשה והגבוהה תפגע באופיה הכפרי של העיר, כתבה הוועדה כי היא "מבקשת להעמיד דברים על דיוקם: על פי כל הפרמטרים וההגדרות התכנוניות, הוד השרון הנה עיר במרכז הארץ, ועליה להתאים את הפיתוח בה למעמדה כעיר ולמיקומה המרכזי. לפיכך, על התכנון והפיתוח בה להיות בעל אופי עירוני שכולל בין היתר בנייה לגובה, בנייה מרקמית ורוויה, והכל תוך התחשבות והשתלבות עם המרקמים הקיימים".

הוועדה קבעה כי אין צורך לקבוע בתוכנית המתאר תוכנית להפרדה בין המרקמים השונים, וכי הדבר צריך להיעשות בשלבי התכנון המפורט.

המתנגדים הגיבו לכך ואמרו כי "הטענות בדבר הבינוי לגובה והממשקים בין החדש לבין הקיים נדחו במסגרת המענה הכללי, תוך הותרת נושא זה לשלב התכנון המפורט. המבקשים יטענו כי אין שום סיבה שהחיץ והממשק בין הבינוי הקיים לבין המתחמים החדשים לבנייה לא יסומנו ויקבעו כבר בשלב זה, ולו לפחות כקביעה עקרונית, כך שהם ינחו את התכנון המפורט ולא להפך".

על הטענה שלפיה מימוש התוכנית יגרום לעומסי תנועה כבדים שממילא קיימים כיום הגיבה הוועדה כי היא "מודעת לבעיות התחבורה של העיר, וכן לבעיות התחבורתיות במרחב כולו, שהן למעשה חלק מבעיית תחבורה מערכתית ארצית. עם זאת, תוכנית המתאר הקדישה פרק מרכזי ומשמעותי לנושא זה, פרק זה נשען על מערך בדיקות רחבות היקף וחשיבה רבה ומעמיקה למתן פתרונות תנועה הולמים לעיר".

לדברי הוועדה, הבדיקות נעשו ברמה האזורית כחלק ממערך ערי השרון - כפר סבא, רעננה, רמת השרון והרצליה - וכי המענה התחבורתי ניתן אף הוא ברמה האזורית והארצית ולא רק מקומית.

המתנגדים טענו כי בניגוד לאמור, תוכנית התחבורה כן לוקה בראייה מקומית, וכי "תוכניות תחבורתיות הנוגעות למחלפים הקושרים את העיר לכבישים בין-עירוניים משפיעות על העיר כולה, ולכן לא ברור כיצד – בהיעדר מבט כולל – אמורות תוכניות נקודתיות שיקודמו בחלקיה השונים של העיר, בנקודות זמן שונות, ועל ידי יזמים פרטיים בעיקר, לגבש את עקרונות השלביות התחבורתית שנוגעת לעיר כולה".

את המתנגדים ייצגו עורכות הדין ענת בירן ואינה טל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker