חיזוק לחברה הבדואית: הופקדה תוכנית ל-1,035 דירות ביישוב בסמת טבעון בגליל

ביישוב מבקשים לייעד חלק מהדירות החדשות שייבנו, אם לא תתקל התוכנית בהתנגדויות חריגות, עבור חיילים משוחררים בני היישוב שאין בבעלותם קרקע פרטית

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הישוב בוסמת טבעון
היישוב בסמת טבעוןצילום: אייל טואג

הוועדה המחוזית צפון הפקידה היום (ב') תוכנית ל-1,035 יחידות דיור ביישוב הבדואי בסמת טבעון שבגליל. התוכנית מבקשת לתת מענה למצוקת הדיור שמעודדת בנייה בלתי חוקית בחברה הבדואית. ביישוב מבקשים לייעד חלק מהדירות החדשות שייבנו, אם לא תתקל התוכנית בהתנגדויות חריגות, עבור חיילים משוחררים בני היישוב שאין בבעלותם קרקע פרטית.

התוכנית קודמה על ידי המועצה המקומית בסמת-טבעון, והיא נשענת על תוכנית החומש השנייה לפיתוח כלכלי ליישובי הבדואים בצפון בשנת 2016 שאושרה על ידי ממשלת ישראל. התוכנית הנוכחית מתייחסת לפיתוח השכונה זבידאת-מערב ביישוב ומתפרשת על שטח של כ-515 דונם של אדמות מדינה ואדמות פרטיות. התוכנית כוללת הקמת שטחי מסחר, מוסדות ציבור ושטחים פתוחים, ובאדמות הפרטיות כוללת התוכנית מתחמים לאיחוד וחלוקה.

בדיונים שנערכו בתחילת השנה בנוגע לאישור תוכניות החומש לסיוע כלכלי לבדואים ב-3 מיליארד שקל, הזכיר שר החקלאות אורי אריאל את חשיבות הגברת הבנייה בחברה הבדואית כפתרון הכרחי לבנייה הבלתי חוקית ביישובים הבדואים וכפתרון למצוקה תכנונית קשה וארוכת שנים ביישובי מיעוטים בישראל. זאת, למרות מדיניות הממשלה והחלטת משרד ראש הממשלה לחזק את אכיפת דיני התכנון והבנייה והטיפול בהפרות ופלישות לקרקעות ציבור.

הבנייה הבלתי חוקית ביישובים, מלבד היותה מסוכנת לדיירים, נוגסת בשטחי ציבור ושטחים פתוחים ופוגעת בהכנסות של הרשויות מאגרות ומהיטלים ובכך מחלישה יותר את ישובי המיעוטים. דו"ח 120 הימים להתמודדות עם מצוקת הדיור ביישובי המיעוטים, שפורסם ביוני 2015 ובחן את יישובי המיעוטים בצפון, בעיקר מצא כי הרבה מהתוכניות הקיימות לעידוד הבנייה והרחבה היצע הדיור לא הופעלו ביישובי מיעוטים בשל אופי כפרי והיעדר בנייה עירונית, כמו גם ערכי קרקע נמוכים. בנוסף, ריבוי אדמות פרטיות מעיד על מחסור בקרקעות מדינה המיועדות לפיתוח.

מול מגמת העלייה במחירי הדור בשנים האחרונות והמחסור בהתחלות בנייה ביישובי מיעוטים בולט הגידול באוכלוסיה ביישובים אלו. לפי אומדני המועצה הלאומית לכלכלה שהובאו בדו"ח הצפי הוא כי בקרב המיעוטים תחול עלייה של 54% במספר משקי הבית עד שנץ 2035, לעומת קצב גידול של 30%, לפי התרחישים המרחיבים, בקרב כלל האוכלוסיה. גם הדירוג הסוציו אקונומי הנמוך של מרבית הרשויות מייצרים גרעונות ומקשים על העיריות להביא תקציבים וידע נדרש לגיבוש תוכניות בנייה והתפתחות עירונית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התוכנית הנוכחית היא תוצר של יוזמת המועצה המקומית בסמת-טבעון, המונה כ-7,300 תושבים ונמצאת בדירוג סוציו-אקונומי 2. היישוב הוקם בשנת 1965 וכיום הוא מורכב מארבע משפחות מרכזיות. 

אורי אילן, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה צפון מסר כי: "תוכנית זו מצטרפת לשורה של תוכניות פיתוח בשמונה הרשויות הבדואיות במחוז צפון. תוכנית זו תואמת את עקרונות תוכנית המתאר הכוללנית המקודמת בימים אלה ליישוב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker