לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

משבר דיור רחב מתפשט בקליפורניה, שעיקרו מחסור חמור בדיור בר השגה למשפחות ממעמד הביניים. המחיר החציוני לבית הוא 500 אלף דולר - פי שניים מהממוצע בארה"ב. כמו כן, מספר חסרי הבית עולה ברחבי המדינה.

בלוס אנג'לס, שבה הבנייה משגשגת, חלק מהאנשים התייאשו ממציאת דירה, ועברו לקרוואנים עם מטבחים מאולתרים המסתתרים בשכונות שקטות. בעמק הסיליקון - סמל בינלאומי לעושר וטכנולוגיה - שורה של קרוואנים הם עדות יומיומית לאתגרים במציאת מקום בר השגה לקרוא לו בית.

התר לייל, אחות המשתכרת 180 אלף דולר בשנה, נוסעת שעתיים מביתה במנטקה לבית החולים סן פרנסיסקו שבו היא עובדת - מרחק של כ–130 ק"מ. "אני מרוויחה ממש טוב, וזה מתסכל שאיני יכולה להרשות לעצמי לחיות קרוב למקום העבודה", היא אומרת.

העלייה הדרמטית במחירי הדירות נהפכה לאיום על עתידה הכלכלי של קליפורניה ועל איכות החיים בה. הקפיצה במחירים דחפה את הדיון על דיור למרכז הפוליטיקה המקומית והמדינתית, והמריצה את עלייתה מחדש של תנועה לפיקוח על שכר הדירה ואת צמיחתן של תנועות שכונתיות חדשות, הדורשות לשים סוף לתוכניות בניין עיר (תב"ע) ולרגולציית התכנון הקפדנית.

בסקרמנטו, מחוקקים שוקלים חקיקה יוצאת דופן כדי להצר את צעדיהן של קהילות שלדעתם עיכבו או יירטו באופן שיטתי הצעות בנייה, פעמים רבות לבקשתן של קבוצות מקומיות בשכונות. הצעת החוק עברה בסנאט באחרונה, וכעת היא חלק מקבוצה של הצעות חוק בנושא דיור שהמושל ג'רי בראון ומחוקקים דמוקרטים הכריזו עליה באחרונה, ותעלה להצבעה בהמשך הקיץ.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"הדיון הנפיץ ביוקר הדירות התפשט כמו אש ברחבי המדינה", אומר סקוט ויינר, סנטור דמוקרטי מסן פרנסיסקו, שתומך בהצעת החוק. "זו בעיה שנמצאת בחלקים גדולים של קליפורניה ופוגעת בכלכלה ובאיכות הסביבה, משום שאנשים נאלצים לנסוע מרחקים ארוכים יותר למקום העבודה".

נדל"ן בסן פרנסיסקוצילום: בלומברג

לחייב ערים סרבניות לבנות

המשבר הוא המחיר שמשלמת קליפורניה על הצמיחה הכלכלית שלה - ההכנסות ממסים עולות והאבטלה יורדת. הכלכלה התוססת מתמודדת מול 30 שנה של התנגדות לפיתוח שמומחים בתחום טוענים כי קליפורניה זקוקה לו בדחיפות. המדינה תמיד היתה מקום נחשק למגורים, ובעשורים האחרונים היו בה תקופות של זינוקים במחירי הדירות. ואולם כלכלנים בכירים אומרים כי השילוב של כלכלה צומחת ומחסור בבנייה גרם למשבר החמור ביותר הזכור להם.

מחירי הדירות בלוס אנג'לס, סן פרנסיסקו, סן חוזה וסן דייגו זינקו עד 75% בחמש השנים האחרונות. הצעת החוק שבה תומך ויינר - אחת מ–130 צעדים בתחום הדיור שעלו לדיון בשנה האחרונה בערים אלה - תגביל את אחד מכלי התכנון העוצמתיים ביותר הנמצאים בידי הקהילות: היכולת להשתמש בתב"ע ובחוקים סביבתיים ופרוצדורליים כדי להכשיל פרויקטים בשכונה שלהם.

כעת הנושא נמצא בדיונים כחלק מהצעת חוק נרחבת יותר, שמטרתה לעודד בנייה של דירות עבור משפחות ממעמד הבייניים ומהמעמד הנמוך, שצפויה גם לכלול השקעה כספית ישירה לבניית דירות.

זו אינה הפעם הראשונה שקליפורניה מנסה לדחוק מועצות מקומיות סרבניות לבנות דירות. המושל בראון ניסה לקדם חוק שיכריח קהילות לבנות יותר דיור בר השגה לפני כשנה. אבל הניסיון הזה כשל נוכח התנגדות של פוליטיקאים מקומיים, בעלי בתים ופעילי איכות סביבה, שפעמים רבות חושבים שצעדים כאלה נועדו להעשיר יזמים, ושהם מעמידים בסכנה את אופיים של חלק מהאזורים היפים ביותר במדינה לאורך החוף ובהרים.

"ההתנגדות נותנת ליזמים מתנה גדולה ואינה מאפשרת לתושבים להשפיע על מה שקורה בתוך השכונה שלהם", אומרת הלן שניידר, ראש עיריית סנטה ברברה, על הצעת החוק של ויינר. עם זאת, משבר הדיור המחריף יצר אקלים פוליטי שבו התערבות המדינה בנושא נראית אפשרית מאי פעם. "יש הסכמה שקיים משבר ושאנחנו צריכים לטפל בו", אומר דיוויד צ'או, דמוקרט מסן פרנסיסקו המוביל את הוועדה לדיור ופיתוח קהילתי.

עוקפים את הוועדות המעכבות

הדיון במשבר הדיור מאלץ את קליפורניה להביא בחשבון את הכוחות שעיצבו את המדינה מלכתחילה. אנשים רבים נמשכו לאזור בגלל יופיו של הטבע, הצפיפות הנמוכה והשמים הפתוחים. הם עשו את מה שביכולתם כדי להגן על החיים האלה, אבל כעת הם צריכים להתמודד עם זעם וטינה גוברים של דור צעיר מהם, הזקוק לדירות.

בעשורים האחרונים היה בקליפורניה הליך שבו נקבע המספר של יחידות דיור שכל עיר צריכה לבנות וכמה מהן יהיו מיועדות לבעלי הכנסה נמוכה, בהתבסס על תחזיות הצמיחה שלה. הצעת החוק של ויינר מיועדת לערים שעיכבו את הבנייה בכך שאיפשרו ליזמים שהציעו פרויקטים לעקוף את ועדות הביקורת המאטות את הבנייה, משום שאפשר לערער על החלטות הוועדה ולדון בהן במשך שנים.

הצעת החוק תקפה רק לפרויקטים שכבר נמצאים בתוכנית של העיר. אם המיזם גבוה יותר או צפוף מכפי שהתוכניות של העיר מאפשרות, הוא יצטרך לעבור במועצת העיר. בכך שהחוק נוטל את הפיקוח מהמועצות המקומיות, הוא אמור לזרז את קצב הבנייה, מפני שיהיה קשה יותר למנוע אותה, לעכב אותה או להקטין מיזמי בנייה באזורים שבהם בנו הכי פחות.

קשה לדעת אילו פרויקטים יכולים להרוויח מהצעות החוק אם יחוקקו, מכיוון שזה בלתי־אפשרי לדעת אילו מיזמים המועצות המקומיות עלולות לדחות בעתיד. אבל יש כמה דוגמאות היכן הן יעזרו לבנייה להתקדם. בלוס גאטוס, שנמצאת כ-100 ק"מ דרומית לסן פרנסיסקו, ויכוח ארוך על פרויקט של 320 דירות שנדחה על ידי העיר הביא לתביעה של היזם, שהסתיימה בכך שהשופט הורה לעיר לשקול את התוכנית מחדש. פעמים רבות ערים מקטינות מיזמי בנייה יותר מכפי שהתוכנית באזור מאפשרת - נוהג שככל הנראה יתמוסס בעתיד.

קליפורניה היא השוק הקשה ביותר עבור רוכשי הדירה הראשונה, ומחיר הדירות הן מעבר להישג ידם של כמעט כל בעלי ההכנסה הנמוכה. אף שהשכר בה הוא מהגבוהים בארה"ב, למדינה יש גם את שיעור העוני המותאם ליוקר המחיה הגבוה ביותר.

הצעה 13 שעברה ב-1978 החמירה את המצב - היא הקטינה את מלאי הדירות למכירה בכך שעודדה בעלי דירות להחזיק בהן כדי לנצל את המיסוי הנמוך. "קליפורניה היא מקום יפהפה עם מזג אוויר נהדר וכלכלה נהדרת", אומר איסי רומם, כלכלן ראשי בבילדזום חברה העוזרת לבעלי דירות למצוא קבלנים. "כדי למצוא מקום מגורים לכל האנשים האלה צריך לבנות המון, ואזורים גדולים ברחבי המדינה לא עשו זאת מתחילת שנות ה–70. כדי להשלים את הפער, ערים צריכות לבנות דירות כפי שלא עשו במשך שני דורות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker