למרות ההצהרות - תוכנית מחיר למשתכן לא באמת מסייעת לזוגות הצעירים

לפי הכלכלן הראשי באוצר, אזור חיפה הפך לאזור המוביל בכמות העסקות, בעוד שבירושלים ובתל אביב נרשם "שפל היסטורי" ■ הרכישות של תושבי החוץ בשפל של 14 שנים

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוג צעיר ביריד דירותצילום: דודו בכר
אריק מירובסקי

הפערים הגדולים בין הכרזות האוצר על חשיבותו ויעילותו של מבצע "מחיר למשתכן", לבין מה שמחולל באמת בשטח, עולים מסקירת הכלכלן הראשי באוצר לרבעון השני של השנה שהתפרסמה היום (ד'). למרות השפל בביקושים מצד הזוגות הצעירים, הדירות שנמכרות במסגרת המבצע לא באמת מצליחות להוות נתח גדול מהרכישות שלהם.

בחצי הראשון של השנה נרכשו כ-52 אלף דירות, כ-24 אלף דירות מהן נרכשו ברבעון השני. בניכוי מכירות במסגרת "מחיר למשתכן" הגיעה רמת העסקות ברבעון זה לרמתה הנמוכה ביותר מאז תקופת ההמתנה לתוכנית מע"מ אפס. רכישות המשקיעים ברבעון השני הסתכמו ב-4,100, אחת הרמות הנמוכות ביותר שנרשמו בקרב סגמנט זה לפחות מאז תחילת העשור הקודם, ומשקלם מכלל השוק הגיע ל-17%. 

לעומת זאת, מכירות המשקיעים ברבעון השני של 2017 רשמו ירידה של 9% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, במיוחד באזורי הביקוש. ואולם היצע הדירות להשכרה, שבא לידי ביטוי במלאי הדירות שבידי המשקיעים, רשם ירידה מצטברת של 7,000 דירות בחמשת הרבעונים האחרונים, לעומת תוספת של 10,000 דירות בחמשת הרבעונים שקדמו להם.

ככלל, במחצית הראשונה של השנה נרשמה ירידה של 12% לעומת במחצית הראשונה של 2016 ושל כ-2% לעומת החצי השני של השנה שעברה. מדובר במחצית הדלה ביותר מבחינת כמות העסקות מאז 2012. באזורי ירושלים ותל אביב כמות העסקות שבוצעה קרובה למה שמכנה הכלכלן הראשי "שפל היסטורי". 

צעירי חיפה משנים את התמונה

תופעה גיאוגרפית מעניינת מתרחשת בחיפה: מזה שנים שאזור זה מתחרה עם אזור המרכז - שכולל את פתח תקוה, חולון, רמת גן, גבעתיים, בני רק ויהוד; באזור השפלה - שכולל את ראשון לציון, מודיעין, רמלה לוד ויבנה - כאזור המוביל מבחינת כמות העסקות שבוצעו בו. לראשונה מאז 2011, חיפה עקפה את שני האזורים האלה ונהפכה לאזור המוביל, עם כ-17% מכלל העסקות שבוצעו במחצית הראשונה של השנה בכלל המדינה. ככל הנראה הסיבה לכך היא, בין היתר, הבנייה האינטנסיבית שמתבצעת בקרית מוצקין, שבסקר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אף הגיעה למקום הראשון בארץ מבחינת מכירת דירות חדשות.

ואכן חיפה היא אחד מהאזורים הבודדים בארץ שאף רשמה גידול ברכישות מצד הזוגות הצעירים. זאת על אף שהאחרונים רשמו ירידה בכמות הרכישות שלהם. מפתיעה לא פחות העובדה, שהזוגות הצעירים הגדילו גם  את רכישת הדירות במחירי שוק באזור חיפה, ובכך הם התנהגו בשונה מהצעירים במקומות אחרים, שצימצמו את הרכישות שלהם בהמתנה למבצעי מחיר למשתכן. בכלכלן הראשי סבורים כי ייתכן שמיעוט הדירות המוצעות לצעירים בחיפה במסגרת המבצע עודד אותם לרכוש דירות במחירי שוק. 

ככלל חשיפת הנתונים על רכישות הזוגות הצעירים, מגלה, כאמור, עד כמה מבצעי מחיר למשתכן עונים רק על חלק קטן מהביקושים שנובעים מפלח שוק זה: בסך הכל רכשו הזוגות הצעירים 11 אלף דירות, מהן רק 1,400 נרכשו במסגרת "מחיר למשתכן".  הממדים הנמוכים הללו אמנם לא כוללים את ההגרלה הגדולה שנעשתה ברבעון השלישי של השנה, ואולם גם שם ייחשף פער זמנים גדול בין מועד היוודע דבר הזכייה בהגרלה, לבין מועד המימוש.

המשקיעים ממשיכים למכור

המשקיעים ממשיכים למכור דירות יותר מאשר למכור. במחצית הראשונה של השנה הם רכשו 8,700 דירות, ומכרו לעומת זאת 11,800 דירות. בחמשת הרבעונים האחרונים, המשקיעים מכרו 7,000 דירות יותר מאשר רכשו, מה שמקטין את היצע הדירות להשכרה. על פי הכלכלן הראשי, עיקר מכירת הדירות ברבעון השני של השנה בוצע באזורי הפריפריה. עם זאת, לא נמצא ברבעון זה הבדל משמעותי בין המשקיעים מרובי הדירות לבין המשקיעים בעלי שתי דירות, כך שהאפקט של קידום חוק מס ריבוי דירות ("מס הדירה השלישית") היה, להערכת הכלכלן הראשי – מוגבל.

גם תושבי החוץ מדירים רגליים משוק הנדל"ן הישראלי. עליות המחירים, שלוו בעליית שער השקל לעומת המטבעות הזרים, ותקנות המס החדשות, שמחשיבות תושבי חוץ כמשקיעים, מבחינת שיעורי מס הרכישה, שתוקנו עוד בתקופת יאיר לפיד כשר אוצר, והעלאת מס הרכישה על ידי שר האוצר הנוכחי, משה כחלון, הביאו לכך שמאז הרבעון השלישי של 2015 מספר העסקות של תושבי החוץ יורד. בשלושת הרבעונים האחרונים הוא ירד אל מתחת ל-500 עסקאות רבעוניות, וברבעון האחרון הוא נפל ל-391 עסקות בלבד - הכמות הנמוכה ביותר שנרשמה ב-14 השנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker