מגדלי מגורים להשכרה? העירייה מעדיפה עסקים

התוכנית שקידמה החברה הממשלתית דירה להשכיר במתחם הבורסה כללה מגדל מגורים להשכרה ומגדל למעונות סטודנטים, ושני מגדלי משרדים בני 40 קומות ■ ועדת התכנון של עיריית רמת גן דחתה את התוכנית פה אחד: "רוב השטחים מיועדים לשימושים שאינם מניבים הכנסה לעיר"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תוכנית דירה להשכיר באזור הבורסה
הדמיה של תוכנית משולש הבורסהצילום: ישר אדריכלים

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה רמת גן דחתה באחרונה תוכנית שקידמה החברה הממשלתית לדיור בהשכרה, דירה להשכיר, להקמת ארבעה מגדלים באזור מתחם הבורסה ברמת גן.

על פי התוכנית — שיועדה להתבצע במגרש האחרון שנותר בבעלות המדינה במתחם הבורסה — היו אמורים להיבנות שני מגדלים בני 40 קומות לאורך נתיבי איילון, מגדל נוסף בן 25 קומות היה אמור לשמש למעונות סטודנטים, ומגדל נוסף בן 40 קומות היה אמור לשמש למגורים בהשכרה ארוכת־טווח. ארבעת המגדלים היו אמורים לקום מעל מתחם מסחרי וחניון משותף. על פי התוכנית, המתחם כולו יוקם על ידי יזם בודד או קבוצת יזמים שתזכה במכרז לשיווק הקרקע.

מנכ"ל דירה להשכיר, עוזי לויצילום: ללא קרדיט

שטח התוכנית הוא 10.5 דונם, באזור המכונה משולש הבורסה, שנמצא בצפון־מערב מתחם הבורסה, בסמוך למחלף ההלכה. את השטח תוחמים רחוב מנחם בגין ממזרח, רחוב ביאליק מצפון ונתיבי איילון ממערב. התוכנית כוללת 400 דירות רגילות להשכרה ארוכת־טווח, ו–350 חדרי מעונות, שאמורים לשמש את הסטודנטים של מכללת שנקר הסמוכה. התוכנית קובעת גם זכויות בנייה של 100 אלף מ"ר לשטחי תעסוקה, 7,500 מ"ר לשטחי מסחר, ושטחי ציבור שיכללו תחנת כיבוי אש, גני ילדים וכיכר עירונית. על תכנון המתחם אחראי המשרד ישר אדריכלים.

במהלך הדיון שנערך בוועדה המקומית לפני כשבועיים, מהנדסת העיר, עליזה זיידלר גרנות, המליצה לחברי הוועדה לדחות את התוכנית, ואלה אכן החליטו פה אחד על דחייתה. בנימוקיה הצביעה זיידלר גרנות על כך שהשימוש המרכזי שלו נועד אזור הבורסה הוא שטחי מסחר ותעסוקה, בעוד שהתוכנית מייעדת כמחצית מהשטחים למגורים. לדבריה, "התוכנית המוצעת מוסיפה שטחים לתעסוקה בכמות מצומצמת. לעומת זאת, היא מציעה להוסיף שטח גדול פי שלושה לשימושי מגורים ומעונות סטודנטים, שאינם מניבים הכנסה לעיר".

עוד נימקה המהנדסת כי התוכנית אינה כוללת מענה הולם לצורכי ציבור, "הן לצרכים הקיימים במתחם הבורסה וסביבתו, והן לצרכים העולים מתוספת יחידות הדיור המוצעת בתוכנית".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעקבות דחיית התוכנית, מנכ"ל דירה להשכיר, עוזי לוי, פנה במכתב לראש עיריית רמת גן, ישראל זינגר, וציין כי קידום התוכנית החל דווקא ביוזמת העירייה —שעבדה עליה בשנתיים האחרונות בשיתוף עם דירה להשכיר. "התוכנית שמה דגש על עירוב שימושים, כמקובל בתכנון אורבני מתקדם, והיא בעלת פוטנציאל אדיר להוות תרומה משמעותית לעיר", כתב לוי, וביקש כי העירייה תשקול את עמדתה בשנית.

דחיית התוכנית על ידי הוועדה המקומית אינה בהכרח סוף פסוק, ולדירה להשכיר עומדת האפשרות לפנות ישירות אל הוועדה המחוזית, גם ללא תמיכת העירייה. אלא שגם אם תאושר התוכנית בניגוד לעמדת העירייה, הדבר עלול ליצור לדירה להשכיר בעיות קשות במימושה בהמשך, שכן הוועדה המקומית היא גם הגוף האחראי על הנפקת היתרי הבנייה.

לדברי חבר הוועדה רועי ברזילי, "הפרויקטים שמקדמת דירה להשכיר הם פרויקטים חשובים, ויש מקום לקדמם גם ברמת גן. עם זאת, מצאנו לנכון לדחות את התוכנית, בעיקר בשל הקושי לקיים מגורים בהיקפים המבוקשים בסביבת הבורסה, שהיא סביבת תעסוקה ומסחר. על אף החשיבות בעירוב שימושים, ההיקף המוצע של שטחי המגורים עלול להוות נטל על מתחם הבורסה ולפגוע בזהות הייחודית שלו".

מחברת דירה להשכיר לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker